Yükleniyor...

Bitcoin İçin Kritik Eşik: Boğalar Mücadeleyi Kazanıyor

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca kripto para varlıkları %5 oranında yükselme ve sonrasında tekrar %5 oranında düşüş göstermiş olsa da, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı aslında konsolide oluyor.

btc bulls and bears

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca kripto para varlıkları %5 oranında yükselme ve sonrasında tekrar %5 oranında düşüş göstermiş olsa da, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı aslında konsolide oluyor.

Bir kripto trader’ı tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik bu durumu kanıtlıyor: Bitcoin’in son iki hafta boyunca 50 günlük ve 200 günlük basit hareketli ortalamalar arasında sıkı bir şekilde işlem yaptığı görülüyor.

Benzer bir şekilde, Bitcoin zımni fiyat volatilitesi de son 30 gün içinde %142’den %76’ya, %50 oranında düştü. Ayrıca bir varlığın oynaklığını etkili bir şekilde ölçen teknik bir gösterge olan Bollinger Bands de, son ayların en düşük seviyelerine yaklaşıyor.

Bu üç faktör, kripto pazarının bir bombaya hazır olduğunu gösteriyor, ancak bu olumlu mu olacak olumsuz mu?

Boğalar Mücadeleyi Kazanıyor

Görüldüğü ve birçok analistin de belirttiği üzere, boğalar kripto savaşını kazanıyor.

Öte yandan ABD Senatosu Mart ayında onayladığı 2 trilyon dolarlık teşvik paketine ek olarak 484 milyar dolarlık ek bir teşvik paketini de onayladı. Analistlere göre, ekonomiyi kurtarmak için gerekli bir paket olmasına rağmen, BTC gibi sınırlı ve merkezi olmayan bir para biriminin değerini kanıtlıyor.

Yine Bitcoin’in hashrate’i yarılanmaya doğru artarken, kripto varlıkların piyasa geri kazanımı ile bağlantılı olarak daha fazla korelasyon görülüyor.

Boğalar ayılardan daha baskın gibi görünse de bu, kripto varlıklarının hızla düşmesine neden olabilecek düşüş katalizörleri olmadığı anlamına gelmiyor.

Son zamanlarda ayıyı gösteren ve trader’lar tarafından dillendirilen başka bir iddia daha ortaya atıldı. İddiaya göre “Grafik Desen Ansiklopedisi”nde yer alan, yükselen bir kama modeli gösterilmektedir ki bu da kısaca ayıya işarettir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner