Yükleniyor...

Paris Saint Germain Fan Token (PSG) Nedir? Nasıl Alınır?

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), taraftarlar ile kulüp arasında etkileşimi artırmak için çıkarılmış taraftar token'ıdır.

highlight 8

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), taraftarlar ile kulüp arasında etkileşimi artırmak için çıkarılmış taraftar token’ıdır. Socios iş birliğiyle hayata geçirilen PSG fan token 28 Ocak 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Paris Saint Germain Fan Token Nedir?

Paris Saint Germain Fan Token (PSG), Paris Saint Germain’in Socios ile çıkardığı fan token’ıdır. Bu token da diğer fan token’larından biri olup, kripto para ve spor dünyasında başarılı olmuş projelerden birisidir.

Ethereum tabanlı ERC-20 token standardında bir kripto para birimi olarak piyasaya sürülen Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), hem yatırım fırsatı sunup hem de taraftarların farklı promosyonlardan faydalanmasını sağlamaktadır. PSG, madenciliği yapılan bir kripto para türü değildir. Ancak “artırılmış gerçeklik”le “token avı” yapılabilmektedir.

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), Ethereum blokzincirinde bir “side chain” üzerinde çalışmaktadır. Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), belirli bir ürün ya da hizmete erişmek için kullanılan bir tür “utility token” olma özelliği taşımaktadır. Utility token özelliği ile, Paris Saint-Germain Fan Token (PSG) ‘ın hedefi taraftarlar ile Paris Saint-Germain arasındaki entegrasyonu artırmak. PSG sahibi taraftarlar kulüp kararlarında söz sahibi olabilmekte ve kulübün sağlayacağı avantajlardan faydalanabilmektedir. Taraftarlar ve futbol tutkunları, token satın alarak kulüplerine destek olabilirken aynı zamanda yatırımlarını da değerlendirmektedirler. Paris Saint-Germain Fan Token (PSG) sahibi taraftarlar VIP maç biletleri, stadyum turu, antrenmanlara erişim, imzalı Paris Saint-Germain formaları gibi birçok avantajdan yararlanmaktadır.

Fan Token Nedir?

Fan token’ları, kulüplerin çıkardıkları kripto para birimleridir. Bu kripto paralar kulüplerin kendi çıkardıkları kripto paralar olup, pazarlama, ek gelir yaratma ve diğer konularda kulüplere yardımcı oluyor. Böylelikle kulüpler taraftarları ile daha fazla etkileşime girebilir. Bu tokenler, genellikle bir takımın hayranlarının oyuncunun performansına ya da takımın durumuna bağlı olarak değer kazanmasına olanak tanır.

Fan token’ları, birçok farklı amaç için kullanılabilir. Örneğin, bir takımın fan token’ı almak, oyunları izlemek veya oyunlarının yanı sıra diğer etkinliklere katılmak için bir bilet olarak kullanılabilir. Ayrıca, fan token’ları, bir takımın ürünlerine veya hizmetlerine erişim sağlamak için kullanılabilir.

Genellikle blockchain teknolojisi aracılığıyla yayınlanır. Bu nedenle diğer kripto paralar gibi özelleştirilmiş, güvenli ve merkezi olmayan bir yapıdadır. Aynı zamanda, işlemleri güvenli ve anonim bir şekilde gerçekleştirir.

Fan tokenları hala çok yeni bir konsept ve hala çok az sayıda kullanılmıştır. Ancak, bu tokenların popülerliği artmaya devam etmekte ve gelecekte daha fazla takım, oyuncu veya sanatçı tarafından kullanılması beklenmektedir.

Fan Token’ların Özellikleri Nelerdir?

Kulüplere Ek Gelir Sağlaması

Kulüplerin sahip olduğu fan token’ları ve satışa sundukları fan token’ları ile birlikte belli bir oranda gelir elde ederler ve kulüplerin tuttuğu token’ların değeri genellikle artar. Bu yüzden kulüplerin fan token işine girmesi, kulüplerin daha fazla gelir elde etmesi ve kulübün değerinin artması için önemli bir yoldur. 

Taraftarlarla Etkileşime Girilmesi

Kulüpler Instagram gibi sosyal medya araçlarından etkileşime girebilseler de, bot hesaplar ve kulüpten olmayan taraftarların da oylamaya katılabilmeleri, kulüp için alınacak kararlarda çok güvenilir bir yöntem oluşturmuyor. Bunun sonucu olarak taraftarlar kulüpleriyle etkileşime giremediklerini düşünüyor ve birçok süreçte dışlandıklarını hissedebilir. Özellikle taraftarların birçok farklı kararda söz sahibi olamamaları, kulüplerin gelirlerini olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Ama kulüplerin çıkardıkları fan token’ları ile birlikte taraftarlar, tuttukları token’larla orantılı olarak oy verme gücüne sahip olabilir, formanın tasarımından farklı pazarlama yöntemleri taraftarlar tarafından daha şeffaf ve güvenilir şekilde oylanabilir. Böylece taraftarlar kulüplerin kararlarının bir kısmında söz sahibi olabilir. 

Sınırlı Arza Sahip Olmaları

Kulüplerin çıkardığı fan token’larının arzı, neredeyse her kripto paradan çok daha azdır ve genellikle belli bir limiti vardır. Bu token’lar belli bir arz sınırına geldikleri zaman daha fazla çıkarılamaz ve kulüplerin de bu token’ları tuttukları için çok fazla token piyasaya sürülemez. Böylece fan token’ların değeri kısıtlılık ve kulüplerin bilinirliği ile birlikte artar.

Stake Ettirilebilmesi

Çoğu kripto para gibi fan token’ları da kolaylıkla stake ettirilebilir. Böylece taraftarlar bir yandan tuttukları token’ların değeri artarken diğer yandan elde ettikleri token’ların sayısı da artmış olur. Böylece yatırımcıların ve kulüplerin ellerindeki token’ların değeri artar ve bu da karlılık açısından olumlu etkide bulunur. 

Belli Bir Süre Kilitli Olması

Fan token’ları borsalarda listelenmeden önce belli bir süre kilitli kalır. Bu süreçte fiyatlar genellikle sabit kalır ve bu da birçok yatırımcının sabit fiyattan daha fazla token alması için iyi bir fırsat olur. Bu süreçte cüzdanlarına transfer gerçekleştirebilirler ve belli bir süre token’ları tutabilirler. Ama bu token’lar büyük borsalarda listelendikleri zaman yatırımcılar alım satım işlemlerine başlayabilirler.

Fan Token’ları Nasıl Çalışır?

Fan token’ları bir nevi kripto paradır ve alım satımı gerçekleştirilebilir. Borsalarda listelendikleri zaman fiyatlarında değişim sık sık gerçekleşir ve piyasa faktörlerinden etkilenir. Eğer kullanıcılar belli miktarda fan token’larına sahip olurlarsa, kulüpteki bazı kararlarda oy hakkına sahip olur. Bu sayede kulüpler kendilerine gerçekten destek veren taraftarları bulabilir ve onları diğer taraftarlardan daha fazla ödüllendirir ve hatta taraftarlar VIP statüsünü kazanabilir.  

psg

PSG Fan Token Kaç Dolar?

PSG token’ları maç biletleri, loyalty programları, online mağazalardan indirim ve uygulama içi Chiliz (CHZ) bonusları, dijital rozetler ve kulüplere özel belli ödüllerden faydalanabilirsiniz.

paris-saint-germain-fan-token

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

3.86 $

PSG Fan Token Kaç TL?

PSG fan tokenları, PSG hayranlarının oyuncu performansına ya da takımın durumuna bağlı olarak değer kazanmasına olanak tanır. Tokenların sağladığı haklar arasında, oyunların izlenmesi, ürünlerine erişim sağlamak, ya da özel etkinliklere katılmak gibi seçenekler bulunabilir. Ayrıca, tokenların gelecekteki potansiyelini incelemeniz ve özellikle tokenların arkasında yatan projeyi dikkatli bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, PSG fan tokenları diğer borsalarda ya da oyunlar içerisinde de takas edilir ya da kazanılabilir. Ancak, daha yüksek güvenlik riski olabileceği için dikkatli olmanız önerilir.

paris-saint-germain-fan-token

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

124.34 TL

Paris Saint Germain Fan Token’ı Nasıl Alınır?

Fan tokenlarını almak için genellikle iki yol vardır: direkt satın almak veya oyunlar içerisinde kazanmak.

  1. Direkt satın almak: Bu yöntem, fan token’larının çıkarıldığı borsalar aracılığıyla yapılabilir. Bu borsalar, fan token’larının listelendiği ve alınabildiği merkezlerdir. Satın almak için, öncelikle borsalara kaydolmanız ve bir hesap açmanız gerekir. Daha sonra, Türk lirası, dolar ya da diğer para birimleri ile fan token alımı yapabilirsiniz.
  2. Oyunlar içerisinde kazanmak: Bu yöntem, fan token’larının çıkarıldığı oyunlar aracılığıyla yapılabilir. Örneğin, bir futbol takımının fan token’larını kazanmak için, takımın oyunlarını izlemek ya da oyunlarını oynamak gerekebilir. Aynı şekilde, oyunlar içerisinde kazandığınız fan token’larını diğ2er oyuncular ile takas edebilir ya da borsalarda satabilirsiniz.

Her iki yöntemde de, fan token’larını almadan önce, tokenların sağladığı hakları, arzını ve gelecekteki potansiyelini incelemeniz önerilir. Ayrıca, yatırım yapacağınız token’ın sağlam bir projede olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Kripto paralarının yüksek volatilitesi nedeni ile, yatırım yapmadan önce dikkatli bir şekilde araştırmanız ve kendi risk profilinizi anlamanız önerilir.

PSG fan token’ları ile birlikte Paris Saint Germain’in sunduğu hizmetlerden daha ucuza yararlanmak ve özel hizmetlerden faydalanılması için kullanılır. Ayrıca taraftarlar isterlerse token’ları stake ettirebilirler.

PSG Fan Token’ı almak için Binance ve Paribu’da hesap açmanız gerekir ve kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Sonrasında PSG fan token’ı almak için PSG/BTC, PSG/USDT, PSG/BUSD ve PSG/TRY pariteleri üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner