Yükleniyor...

Charles Hoskinson: Ethereum (ETH) 2 Yıldan Kısa Sürede Zirveye Çıkacak

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin'in zenginliğinin ve büyük şirketlerin desteğinin önümüzdeki yıllarda Ethereum'un gelişimini önemli ölçüde destekleyeceğine inanıyor.

DfaRnCoW0AAzBsC.jpg large

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in zenginliğinin ve büyük şirketlerin desteğinin önümüzdeki yıllarda Ethereum’un gelişimini önemli ölçüde destekleyeceğine inanıyor.

Charles Hoskinson, merkeziyetsiz platform Ethereum’un zirve noktasının 2022’nin sonunda veya 2023’ün başlarında ortaya çıkacağı için güçlenmeye devam edeceğini belirtti. Bununla birlikte, Cardano da yükselişte ve milyonlarca insana blockchain çözümleri sunmayı hedefliyor.

Proof-of-stake platformu Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson Bloomberg’e verdiği bir röportajda, Ethereum için oldukça yükselişli bir gelecek öngördü. Aslında projenin kurucu ortaklarından biri olan Amerikalı girişimci, gelişmeye devam edeceğine ve 2023’ün başında zirveye ulaşacağına inanıyor.

Yine de Ethereum’un başarısının teknolojinin kendisinden değil, Vitalik Buterin’in gençliği ve zenginliğinden kaynaklanacağını savundu. Ayrıca büyük şirketlerin ve çok parası olan kişilerin desteği de genişleme için faydalı olacak:

“Vitalik genç bir çocuk. Gençliğini ve zenginliğini ekosistemi için doğru olduğunu düşündüğü şeylerde kullanacak. Ve ConsenSys vb. gibi kesinlikle büyük şirketler olan ve onların da çok sayıda insanı ve parası olan birlikte çalışan birçok insan var. Böyle bir momentuma sahip olduğunuzda, önemli şeyler olur.”

Hoskinson ayrıca Cardano’nun Etiyopya’da devam eden girişimi hakkında da konuştu ve beş milyon öğrenci için blockchain tabanlı bir ulusal kimlik ve başarı kayıt sistemi oluşturmayı hedefliyor. Yaklaşık bir milyon insan zaten gemide olduğu için hareketin oldukça başarılı olduğunu söyledi. Ayrıca Cardano, Etiyopya’nın tüm kimlik sistemini genişletmeyi planlıyor:

“Niyetimiz, yaklaşık 110 milyon kişi olan tüm ulusal kimlik sistemi için diğerleri arasında rekabet etmektir.”

Yine de Hoskinson’a göre, Cardano projesi veya başka herhangi bir blockchain platformu, Çin ve Suudi Arabistan gibi insan haklarının ihmal edildiği ülkelerde düzgün çalışmayacaktır. Aslında, hükümetler bu çözümleri kötüye kullanabilir.

Ethereum İyi Ama Cardano’dan İyi mi?

Şimdi Ethereum için iyimser tahminde bulunmasına rağmen, Charles Hoskinson geçmişte Cardano’yu her zaman daha iyi blockchain çözümü olarak gördüğünü dile getirdi. Birkaç ay önce, projesinin rakibinden üstün olmasının üç ana sebebine bile dikkat çekti. İlk olarak, Ethereum yalnızca akıllı sözleşmeleri işleyebilir, Cardano ise bunu yönetişim ve uyumluluk ile yapabilir. Hoskinson, projesinin meta verilerle ve ayrıca otomatik düzenleme ile çalışabileceğini de sözlerine ekledi. Bunun da ötesinde, blockchain sistemine kimlik getirebilir.

İkincisi, Cardano, özellikle yoksul bölgelerde milyarlarca insana ekonomik destek sunmak için bir protokoller koleksiyonu olarak inşa edildi. Hoskinson buna karşılık, Ethereum’un asla benzer bir şey yapmadığından bahsetti.

Üçüncüsü, Hoskinson, Ethereum’un çok kafa karıştırıcı bir yapıya sahip olduğunu ve yaklaşan ETH 2.0 sürümünün tüm ağın ölümüne yol açabileceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner