Yükleniyor...

Pax Dollar (USDP) Nedir?

Pax Dollar, Paxos blokzincir ağının düzenlenmiş stablecoin'idir.

paxos standart usdp coin symbol trade with cryptocurrency digital virtual money banking with mobile phone concept business workspace table with laptop top view photo

Pax Dollar, Paxos blokzincir ağının düzenlenmiş stablecoin’idir. Pax Dollar, volatiliteyi sınırlamak, istikrarlı getiriler ve tutarlı uzun vadeli büyüme arayan kripto yatırımcılarına gönül rahatlığı sağlamak için tasarlanmıştır.

Pax Dollar Nedir?

Pax Dollar, Paxos ağının kripto yatırımcılarını güvence altına almak amacıyla birtakım düzenlemelere tabi tutulmuş bir stablecoin’idir.

Paxos, 2018’de New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanından dijital varlıklar için bir güven sözleşmesi aldıktan üç yıl sonra Pax Dollar’ı (USDP) geliştirdi ve piyasaya sürdü. Diğer kripto para birimlerinin aksine Pax Dollar, yatırımcılara tipik olarak beraberinde gelen oynaklık olmadan kriptoya maruz kalmalarını sağlamak için tamamen düzenlenmiş ve yüzde 100 nakit rezervlerle desteklenmiştir.

pax dollar

USDP Coin Nedir?

USDP coin, ABD doları tarafından desteklenen bir ERC-20 stablecoin’dir. En çok denetlenen aktif kripto projelerinden biri ve Wall Street düzenleyicileri tarafından onaylanan tek stablecoin’lerden biri olan Pax Dollar, en aza indirilmiş fiyat riskiyle blok zinciri tabanlı varlıklara erişim sağlamak için ABD Doları ile 1:1 teminatlandırılmıştır.

2021’de, daha önce bilinen Paxos Standard Token (PAX) Pax Dollar (USDP) olarak yeniden adlandırılmıştır. USDP ticaret, alım satım, eşler arası transfer ve bir yatırım ve servet deposu olarak tutma gibi çoklu kullanım durumları için geliştirilmiş sınırsız bir stablecoin olmaya devam etmektedir.

2021’den beri blokzincir teknolojisi kullanılarak ve Ethereum ağında geliştirilen ERC-20 token’ları olarak yayınlanan sektör lideri USDP coin’leri, kripto dalgalanmasını azaltmaya, enflasyonu korumaya, sınır ötesi işlem ücretlerini ortadan kaldırmaya ve blokzincir için ödeme yapmaya yardımcı olmak için Paxos tarafından üretilmektedir.

Diğer birçok stablecoin, onları destekleyen varlıklarla ilgili şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştirilere maruz kalırken Pax Dollar, tüm kripto endüstrisinde en çok düzenlenen ve tanınan stablecoinlerden biridir.

pax dollar 1

Pax Dollar Nasıl Çalışır?

USDP, geleneksel finans sektörü araçlarından önemli ölçüde daha fazla kullanılabilirlik ve esneklikle ABD doları bazlı varlıkları herkesin, herhangi bir yerden gönderip almasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, USDP satın almak, satmak ve takas etmek için Paxos’u kullanmak için belirlenen ücretler çok daha düşüktür.

Pax Dollar ile, varlıkları neredeyse anında ve kesinlikle sıfır ayrımcı gereksinimle sorunsuz bir şekilde sınır ötesine aktarabilirsiniz. Başka bir deyişle Paxos, blokzincir teknolojisinin kullanımı yoluyla, minimum riskle istikrarlı, merkezi olmayan bir değer varlığı sunarak insanların finansal esaret zincirlerinden kurtulmalarına yardımcı olmaktadır.

İşlem veya yatırım amacıyla USD’yi USDP coin ile değiştirmek için, bir Paxos hesabına USD yatırmanız gerekir. Daha sonra Paxos, depozito miktarınıza eşdeğer USDP oluşturmak için akıllı sözleşmesini kullanacaktır. Buna karşılık, basılan USDP, hesabınıza aktarılacak ve tutulacaktır.

USDP’yi USD ile değiştirme işlemi de bir o kadar basittir. Ancak USDP’yi USD’ye çevirdikten sonra PAX token’lar anında yakılır ve tedavülden kaldırılır.

Minimum dönüştürme tutarı 100 USD’dir ve diğer birçok kripto platformunun aksine Paxos, USDP dönüştürme ve satın alım için ücret talep etmez. Tüm USDP stablecoin nakit eşdeğerleri ve rezervleri, düzenlenmiş hesaplarda güvenli bir şekilde saklanır ve her zaman ABD doları için 1:1 oranında satın alınabilir.

USDP Piyasa Verileri

Mevcut durumda Pax Dollar, en büyük piyasa değerine sahip stablecoinler listesinde yedinci sırada yer almaktadır. Bununla birlikte, bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde yüzde 400’den fazla büyümesi, listede yükselebileceğini gösteriyor. Sonuç olarak, Paxos’un USDP’yi hem AU hem de USD ile desteklemede güvenlik, dürüstlük ve tam şeffaflık sağlama durumu, USDP stablecoin’i birçok kişi için giderek daha cazip bir yatırım aracı haline getiriyor.

Pax Dollar Arzı Ne Kadar?

USDP coin arzı 2,9 milyon adettir, piyasa değer ise 2.8 milyon dolardır. Kripto para piyasası hızla değişen bir piyasadır ve fiyatları büyük ölçüde arz ve talep koşullarına bağlıdır. Kripto para birimleri, merkezi olmayan bir yapıya sahip olduklarından, fiyatlarına etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında, coin’in popülaritesi, kullanım durumu, madencilik zorluğu, işlem hızı ve üretim maliyetleri gibi faktörler yer alır.

USDP stablecoin güncel fiyatı şu şekildedir:

paxos-standard

Pax Dollar (USDP)

1.00 $

USDP En Yüksek Kaçı Gördü?

USDP stablecoin en yüksek fiyatı yani ATH seviyesi 10 Haziran 2022 tarihinde 1,41 dolar olarak kaydedilmiştir. Kripto varlıklarının fiyatları, kripto para borsaları üzerinde işlem gördüğü için borsalarda meydana gelen arz-talep dengesine göre değişebilir. Borsalarda işlem gören bir kripto para biriminin fiyatı, o borsanın işlem hacmi, likidite seviyesi, borsadaki diğer kripto varlıkların fiyatı ve yatırımcıların işlem stratejileri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

USDP En Düşük Fiyatı Nedir?

Kripto para dünyasında “dip”, belirli bir kripto para biriminin fiyatının en düşük seviyeye ulaştığı zaman dilimini ifade eder. Dip, bir kripto para biriminin değer kaybının zirve noktasıdır ve fiyatın daha da düşmesine engel olabilecek bir noktadır. USDP en düşük fiyatı yani ATL seviyesi 13 Nisan 2022’de 0,69 USD’dir.

Pax Dollar Hangi Borsalarda?

Pax Dollar satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • Bitfinex
  • KuCoin
  • Bittrex
  • Huobi
  • MEXC
  • Uniswap (V3)
  • Bitrue

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner