Yükleniyor...

Elon Musk’tan Yapay Zekayı Duraklatma Çağrısı

Elon Musk ve onun gibi düşünen birkaç kişi toplumsal riskleri gerekçe göstererek yapay zekayı duraklatmayı önerdi.

yapay zeka

Elon Musk ve onun gibi düşünen birkaç kişi toplumsal riskleri gerekçe göstererek yapay zekayı duraklatmayı önerdi.

Elon Musk ve bazı yapay zeka uzmanları bir araya gelerek bir mektup yayınladılar. Yayınlanan mektupta toplumsal riskler gerekçe gösterilerek yapay zekanın gelişimine ara verilmesi yazıldı.

Elon Musk ve Birkaç Yapay Zeka Uzmanından “Toplumsal Risk” Çağrısı

Elon Musk ve bir grup yapay zeka uzmanı ile sektör yöneticisi, topluma yönelik potansiyel risklere atıfta bulunan açık bir mektupta, OpenAI‘nin yeni piyasaya sürülen Chat GPT-4‘ünden daha güçlü sistemler geliştirmeye altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunuyor.

gpt 3

Bu ayın başlarında, Microsoft destekli OpenAI, kullanıcıları insan benzeri konuşmalara dahil ederek, şarkılar besteleyerek ve uzun belgeleri özetleyebilen GPT (Generative Pre-trained Transformer) AI programının dördüncü yinelemesini piyasaya sürdü.

Future of Life Enstitüsü tarafından yayınlanan mektupta şunlar yazıldı:

 “Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca etkilerinin olumlu olacağından ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir.”

Avrupa Birliği’nin şeffaflık siciline göre kar amacı gütmeyen kuruluş, öncelikle Musk Vakfı’nın yanı sıra Londra merkezli Founders Pledge grubu ve Silicon Valley Community Foundation tarafından finanse ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner