Yükleniyor...

Pi Coin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı?

PI kısaltılmış adıyla bilinen Pi Coin, kullanıcıların telefon üzerinden kripto para madenciliği yapmasına olanak tanıyan bir kripto para birimidir.

Pi Coin

PI kısaltılmış adıyla bilinen Pi Coin, kullanıcıların telefon üzerinden kripto para madenciliği yapmasına olanak tanıyan bir kripto para birimidir. PiCoin’in piyasaya sürülmesi konusundaki bilinmezlikler zaman zaman kullanıcıların kafasına “Pi Coin dolandırıcılık token’ı mı?” sorusunu getirmektedir.

Pi Network (PiCoin/PI) Nedir?

Pi Network, kullanıcıların yerel kripto para birimi Pi Coin’i (PI) “mining” izni veren mobil odaklı bir blok zinciridir. Bu uygulamada kullanıcılar aslında kripto para madenciliği yapmamaktadırlar.

Madencilik uygulaması verileri izlemekte ve ardından reklam verenlere satmaktadır. Ayrıca, ekstra kar için uygulamada reklamlar görüntülenmektedir. 

Madencilik PI, uygulamada oturum açmak, bir düğmeye tıklamak ve cüzdana PI almaktan oluşur. 

Dolayısıyla bu, herhangi bir hash gücü sağlamadığı için madencilik değildir. Ayrıca, tüm işlemler şirket sunucularında barındırıldığından, “merkezi olmayan” bile değildir.

Pi Network ile ilgili diğer sorunlar;

  • Blok zincirinin kaynak kodunun açık kaynak olmaması
  • Merkezi olmayan olmaması
  • Toplam arzın orijinal teknik incelemede açıklanmaması 

Pi Coin esasında bir kripto para birimi olarak sınıflandırılamaz. Daha çok bir video oyunundaki skor gibidir ancak daha düşük değerli ve daha az eğlencelidir.

Bununla birlikte, proje daha önceden planlanmış birtakım amaçlara hizmet etmektedir.

pi coin

Pi Network’u (PiCoin) Kim Kurdu?

Pi Network, 2017 yılında üç Stanford doktora adayı tarafından kuruldu. Tüm kurucular, projeye katılımları konusunda inançlı ve halka açıktır.

Pi Network’un Amacı Nedir?

Pi Network ilk bakışta kullanıcılar tarafından saçma ve aldatıcı görünmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere bir kullanıcı, cüzdanında PI almak için Pi Network uygulamasındaki bir “Mine PiCoin” düğmesine basmaktadır.

Projenin bu aşamasının amacı ise iki yönlüdür. 

İlk olarak, Pi Network proje için marka bilinirliğini artırmak istemektedir. Bu, daha fazla kullanıcı yönlendirenlerin madencilikten daha fazla PI kazanmalarına izin vererek yapılabilmiştir.

Uygulama 29 milyonun üzerinde kişi tarafından indirildiği için oldukça iyi çalışmıştır. Çünkü insanlar kolay parayı sevdikleri için günde bir kez uygulama üzerindeki düğmeye tıklayarak para “kazanmak” cazip gelmiştir.

Not: Ana ağ henüz serbest bırakılmadığı için tokenler satılamaz ve satılamadığı için de hiçbir şey kazandırmaz.

Aşamanın diğer amacı, uygulama kullanıcılarına reklam satarak ve satış için verilerini toplayarak gelir elde etmektir. 

Bazı kullanıcılar ise Pi Network’ün bir veri madenciliği operasyonu olarak başlatıldığını düşünmektedirler.

Pi Coin Bir Dolandırıcı mı?

Influencerların yönlendirme bağlantılarını paylaşmaya başlamasından sonra, son birkaç ay içinde PiCoin çok fazla eleştiri aldı. Bariz sorunlardan en öne çıkanı ise kullanıcıların hemen hiçbir fayda sağlamadan değerli bilgiler sağlaması oldu. 

Yine, kullanıcılar basitçe “Mine PiCoin”e tıklamakta ve cüzdanlarındaki sayılar artmaktadır. Cüzdandaki bu numaralar, Pi Ağı ana ağının sonunda serbest bırakılması sırasında bir tür öncül olarak tahsis edilecektir.

Bir diğer sorun, projenin 2017’de başlatılmış olmasıdır. Neredeyse beş yıl olmasına rağmen geliştiriciler ana ağın 2022’nin ikinci yarısında başlayacağını söyledi.

Öte yandan geliştiriciler nihayet maksimum kripto para arzını 100 milyar kripto para olarak belirtti. 

Uygulamayı iki yıl kullandıktan sonra 2000 token sahibi olan kullanıcılarla ilgili raporlar çarpıcı veriler ortaya koydu. Rapora göre, kullanıcılar madencilik sürecinden o kadar çok para kazanamamaktadır. 

Sonuç olarak, kullanıcılar verilerini bir teknoloji şirketine yıllarca sattıkları için oldukça değersiz bir kripto yığınına sahip olacaklar.

Pi Coin dolandırıcılık token’ı mı? sorusunun yanıtı ise PiCoin’in meşru bir iş olduğudur. Bu bir dolandırıcılık olarak sınıflandırılamaz çünkü kimse para kaybetmez ve kullanıcılar uygulamayı indirdiklerinde tüm bunları kabul ederler. 

Temel olarak, kullanıcılar daha sonra yüksek değerli bir kripto para birimi vaadi için verilerini bir teknoloji şirketine satmaktadır. Ayrıca kripto para biriminin gelecekteki değeri bilinemez, bu yüzden kullanıcılar verilerini (ve zamanlarını) çok kötü bir fiyata satıyorlar. 

pi coin

PiCoin İyi Bir Yatırım mı?

Kazanmanın tek yolu, Pi Network mobil uygulamasında “madencilik” yapmaktır. Bu durumda madencilik, reklamlar tarafından bombardımana tutulmak ve verileri Pi Ağına satmak anlamına gelir. 

Yine de bazı insanlar bunun harika bir yatırım olduğunu düşünmektedir. Zira uygulamanın yaklaşık 30 milyon indirmesi mevcut.

Bu “kripto para birimini” “mining” edip etmemeye karar vermeden önce ekip ve proje hakkında daha derinlemesine araştırma yapılmalıdır. İyi haber şu ki, madencilik birkaç saniyeden fazla sürmüyor, ancak uygulamaya verilerin bir kısmını satmalarına olanak tanıyan birtakım izinler verilmektedir.

Pi Coin Fiyat Rekoru: Neden ATH Yaptı?

Pi Network, Seyşeller merkezli Huobi borsa listelenmesinin ardından en çok aranan ve ilgi gösterilen konu başlıklarından biri oldu. Huobi listelemesi sonrası yükselen Pi Coin fiyat rekoru kırdığı için de güven sorunu patlak verdi. Listeleme anında 0,01 dolar olarak belirtilen PI coin fiyatı, Huobi borsasında geçirdiği bir günün ardından 345 dolara kadar yükseliş göstererek kendi ATH’sini gördü.

ATH sonrası Pi Network Twitter hesabından açıklama gecikmedi. Ekip, PI coin’in henüz test ağında olduğunu, hiçbir token’in dolaşıma sokulmadığını ve “hiçbir borsa listelemesine izin vermediklerini” belirtti.

Pi Coin (PI) Piyasa Verileri

CoinGecko’daki verilere göre, Pi Network’ün 4 ocak 2023 itibarıyla 24 saatlik işlem hacmi 34.471.301 $’dır.

Pi Coin ATH’sini 30 Aralık 2022 tarihinde 345 $ seviyesinde gördü. ATL’si ise 28 Kasım 2019’da 0,055 $ olarak kaydedildi.

PiCoin’in işlem gördüğü piyasalar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  1. XT.com
  2. BitMart
  3. Huobi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

8 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
İzzet
İzzet
2 yıl önce

İyide pi networkte hic reklam yayinlanmadiki :)

İbrahim
İbrahim
2 yıl önce

Reklam üzerine çok durmuşsunuz ama uygulamanın içinde nadiren çıkan reklamlar var , bunun dışında hiç bir şekilde reklama maruz kalmadım ve yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum

Mehmet
Mehmet
Cevap Ver  İbrahim
1 yıl önce

Ne kadarin var knk

Bule
Bule
1 yıl önce

KYC sistemi ileride çok insanın başını ağrıtabilir. Bir dijital para için insanlardan kimlik ve adres bilgilerini almak ne demek? Bu bilgilerin ileride nerelerde ve nasıl kullanılacağını kim bilebilir ki?

Bugün KYC linki gelince girip kontrol ettim, bir insanın bilgilerini kullanabilmek için gerekli herşeyi istiyorlar. Fiziksel kazım olmadan coinleri resmileştirmek için bilgi gerekebilir ama bunun için sadece cep telefonu da yeterli.

Mahoni
Mahoni
1 yıl önce

2009 btc scam
2015 Eth scam
2019 pi scam komik olmayin ayrica reklamları profilden kapatabilirsiniz

fkkkk
fkkkk
1 yıl önce

ekmek istemez su istemez.söylendiği gibi de reklam filan yok.

Sait kaya
Sait kaya
1 yıl önce

Kullandığımız hangi uygulamada verilerimiz yok ki. Bu mesajı yazmak için bile adımı istiyorsun eposta mı istiyorsun bunlarda kişisel verilerdir. Reklam var dediğin gibi ama profilinden reklamları kapatabilirsin. Reklam vermeseler dediğin 35 milyondan fazla indirilmiş bir uygulamı nasıl kontrol edicek ler para olmadan biraz mantıklı olun

Lütfi
Lütfi
7 ay önce

Kardeşim sen adamları gömmeye çalışmışsın ama onu bile yapamamışsın.çünkü pi networkun gömülecek bir tarafı yok.proje hedefine ulaşacak ve kullanıcılarının yüzünü güldürecektir.ayrıca merkeziyetsiz demişsin doğru.zaten projenin en büyük özelliği bu merkeziyetsiz olması verilerin bir merkezde kaydedilmiyor olmasıdır.örneğin cüzdan şifresini kayberseniz cüzdanınıza şifre yenilemesi yapamıyorsun.merkezde kayıt edilse yenilerdiniz.bu da kazandığımız picoinlerin sadece bize ait oduğunu ve projeyi çıkaranların dahi el koyup bizi dolandıramayacağı anlamına gelir.ama yinede ağzınıza sağlık kötülerlen picoinin ne kadar güzel yatırım olduğunu anlatmışsınız.

ck x banner
ck youtube banner