Yükleniyor...

Ponzi ve Piramit Şeması: Fark Nedir?

İki dolandırıcılık arasındaki temel fark, bir Ponzi şemasının genellikle yalnızca kurbanlarından bir şeye yatırım gerektirmesidir ve daha sonraki bir ödeme tarihinde vaat edilen getirilerle.

ascasca

İki dolandırıcılık arasındaki temel fark, bir Ponzi şemasının genellikle yalnızca kurbanlarından bir şeye yatırım gerektirmesidir ve daha sonraki bir ödeme tarihinde vaat edilen getirilerle. Piramit şemaları, Ponzi şemalarından farklı olarak, genellikle kurbana daha fazla insanı dolandırıcılığa dahil ederek para “kazanma” fırsatı sunar.

Ponzi ve Piramit Şeması: Genel Bir Bakış

Piramit şemaları ve Ponzi şemaları, aynı konsepte dayanan birçok benzer özelliğe sahiptir: şüphelenmeyen bireyler, paraları karşılığında olağanüstü getiriler vaat eden vicdansız yatırımcılar tarafından kandırılır. Ancak, düzenli bir yatırımın aksine, bu tür planlar, ancak yatırımcı sayısı artmaya devam ettiği sürece tutarlı “karlar” sunabilir. Sayı azaldıkça para da azalır.

Ponzi ve piramit şemaları, nakit çıkışları para girişleriyle karşılanabildiği sürece kendi kendini idame ettirir. Temel farklılıklar, entrikacıların müşterilerine sunduğu ürünlerin türünde ve iki hilenin yapısında ortaya çıkar, ancak her ikisi de bozulursa yıkıcı olabilir.

Ponzi Şemaları

Ponzi şemaları, dolandırıcılık yatırım yönetimi hizmetlerine dayanmaktadır, temel olarak, yatırımcılar kendilerine yüksek bir getiri vaat eden “portföy yöneticisine” para katkıda bulunur ve daha sonra bu yatırımcılar paralarını geri istediklerinde, daha sonraki yatırımcılar tarafından sağlanan gelen fonlarla ödenir. Bu tür dolandırıcılığı organize eden kişi, tüm operasyonu kontrol etmekten sorumludur; sadece bir müşteriden diğerine fon transfer ederler ve herhangi bir gerçek yatırım faaliyetinden vazgeçerler.

Yakın tarihin en ünlü Ponzi şeması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yatırımcı dolandırıcılığı, on yıldan fazla bir süredir Bernard L. Madoff Investment Securities LLC’deki yatırımcıları dolandıran Bernard Madoff tarafından yönetildi. Madoff, nakit topladığı büyük bir yatırımcı ağı kurdu ve neredeyse 5.000 müşterisinin parasını, çekildiği bir hesapta bir araya getirdi. Parayı hiçbir zaman gerçekten yatırmadı ve 2008 mali krizi bir kez etkisini gösterdiğinde, artık dolandırıcılığı sürdüremezdi. SEC, yatırımcıların toplam kaybını 65 milyar dolar olarak değerlendiriyor. Tartışma, 2008’in sonlarında , düzenleyicilerin ve yatırım profesyonellerinin diğer Ponzi planlarının peşinde olduğu Ponzi Mania olarak bilinen bir dönemi ateşledi.

Piramit Şemaları

Öte yandan, bir piramit şeması, ilk planlayıcının diğer yatırımcıları işe almaya devam edecek diğer yatırımcıları işe alması gerektiği ve bu yatırımcıların daha sonra ek yatırımcılar almaya devam edeceği şekilde yapılandırılmıştır. Bazen belirli bir ürünü satma hakkı gibi bir yatırım fırsatı olarak sunulan bir teşvik olacaktır. Her yatırımcı, bu ürünü satma şansı için onları işe alan kişiye ödeme yapar. Alıcı, gelirleri piramit yapısının daha yüksek seviyelerinde bulunanlarla paylaşmalıdır.

Önemli bir fark, piramit şemalarının kanıtlanmasının Ponzi şemalarından daha zor olmasıdır. Ayrıca daha iyi korunurlar çünkü şirketlerin arkasındaki hukuk ekipleri bir kişiyi koruyanlardan çok daha güçlüdür. Suçlanan en büyük piramit planlarından biri, beslenme şirketi Herbalife (HLF) ile yapıldı. Yasadışı bir piramit düzeni olarak etiketlenmelerine ve 200 milyon dolardan fazla tazminat ödemelerine rağmen, ürünleri hala satıyor ve hisse fiyatı sağlıklı görünüyor.

Özel Hususlar

Yatırımcıların hisselerini satın aldıkları şirketleri araştırmaları gerektiği gibi, paralarını yönetenleri araştırmak da aynı derecede önemlidir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) aramak ve bir para yöneticisine yönelik açık soruşturmalar veya daha önceki dolandırıcılık vakaları olup olmadığını sormak faydalı olacaktır.

Para yöneticileri doğrulanabilir finansal veriler sunabilmelidir; gerçek yatırımlar kolayca kontrol edilebilir.

Bir yatırımcı, bir piramit şeması gibi görünen bir plana dahil olmayı düşünüyorsa, belgelerde tutarsızlıklar olup olmadığını araştırmak için bir avukat kullanmak faydalı olacaktır.

Son Sözler

Göz önünde bulundurulması gereken iki önemli faktör daha vardır: Ponzi ve piramit şemasındaki tek suçlu taraf, yozlaşmış iş uygulamasının yaratıcısıdır, katılımcılar değil (yasadışı iş uygulamalarından haberdar olmadıkları sürece). İkincisi, bir piramit şeması, meşru ürünler sunan çok seviyeli bir pazarlama kampanyasından farklıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner