Yükleniyor...

UST Coin Nedir? TerraUSD (UST) Nedir, Ne İşe Yarar?

Kripto para dünyası kesinlikle karlı bir dünya.

terra

Kripto para dünyası kesinlikle karlı bir dünya. Dezavantajı, bununla birlikte, ilgili riskin yüksek seviyesidir. Bitcoin, Ether ve Dogecoin gibi kripto para birimlerinin değişken fiyat hareketleri nedeniyle, artık daha fazla yatırımcı portföylerini çeşitlendirmek için Terra gibi istikrarlı paralar alıyor.

Decrypt’e göre UST, DAI’yi geçerek piyasa değeri açısından en değerli merkezi olmayan stabilcoin oldu. Mart 2022’de UST ve DAI için piyasa değeri sırasıyla 15,3 milyar dolar ve 9,8 milyar dolardı.

TerraUSD’nin artan popülaritesi, Terra kripto para birimi projesini denetleyen Terraform Labs’a fayda sağladı. Analytics Steps tarafından bildirildiği üzere, Lightspeed Venture Partners, Arrington Capital ve Pantera Capital gibi yatırımcılar, Terra’nın çeşitli kripto para birimi projeleri geliştirmesine yardımcı olmak için 150 milyon dolar yatırım yaptı.

Terra Nedir?

Terraform Labs, yeni başlayanların kripto para birimlerine ve finansal uygulamalarına güç sağlayan bir blok zinciri platformu olan Terra’yı geliştirdi. ABD dolarına sabitlenen TerraUSD (UST) bu kripto para birimleri arasında yer alıyor.

Apple ve Microsoft’ta eski yazılım geliştiricisi olan Do Kwon ve girişimci-ekonomist Daniel Shin, Nisan 2019’da Terra’yı (LUNA) kurdu. Şirket, Eylül 2020’de Bittrex Global’da TerraUSD’yi piyasaya sürdü.

Terra, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin oynaklığını azaltmak için tasarlanmış bir sabit paradır. TerraUSD’nin yerel blok zinciri olan Terra, Terraform Labs’ın beynidir. İkincisi, Doğu Asya’da 16 e-ticaret şirketinden oluşan Terra Alliance’ın bir yan kuruluşudur.

Terra protokolü, TerraUSD fiyatını dengelemek için yerel tokeni LUNA’yı kullanır. LUNA tokenı sahipleri, yönetişim tokenın işlevselliğini vererek yönetişim tekliflerine de oy verebilir.

Başka bir dijital token ve rezerv varlığı olan Luna’nın bir kısmı, Terra kripto paralarına (UST) olan talep artan benimsemeyle birlikte arttıkça “yakıldı”. Daha fazla Luna yakılıp topluluk havuzuna yönlendirildikçe, bu, fiyatı dengeleyen bir dengeleme görevi görür.

TerraUSD (UST) Nedir?

TerraUSD (UST), Terra’nın algoritmik, merkezi olmayan sabit parasıdır. Fiyatı ABD dolarına sabitlenmiş olan TerraUSD, ölçeklenebilir ve getiri sağlayan ilk merkezi olmayan sabit paradır.

TerraUSD ile Terra, Terra topluluğu için değer oluşturmayı ve DAI gibi diğer stabilcoinlerin karşılaştığı ölçeklendirme sorunlarına ölçeklenebilir bir alternatif sunmayı umuyor. Kullanıcılara daha yüksek ölçeklenebilirlik vaat etmenin yanı sıra, TerraUSD ayrıca faiz oranları ve zincirler arası kullanımda daha yüksek doğruluk vaat ediyor.

TerraUSD’nin para basma mekanizması, kullandığı DeFi protokollerinin gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, güvenlikten ödün vermeden UST’nin ölçeklenebilir olmasını sağlar. Kullanıcılar TerraUSD ödeme yöntemini kripto cüzdanlarına kolayca entegre edebilir. Şu anda TerraUSD, Mirror Protocol gibi 90’dan fazla DeFi uygulamasına ev sahipliği yapıyor ve gücünü DApp’lerde kanıtladı.

TerraUSD Nasıl Çalışır?

Terra, bir dizi basit ilke ve protokolü birleştirir ve kullanıcıların harika bir deneyim yaşamasını sağlamak için önceden var olan teknoloji ve yenilikleri kullanır.

Stablecoinler, rezervlerde eşdeğer miktarda fiat para birimi tutularak desteklenir. TerraUSD’nin rezerv varlığı ve yerel kripto para birimi olarak LUNA kullanılır. Bu nedenle, bir TerraUSD basmak istiyorsanız, sistemden yalnızca 1 $ değerinde Terra’nın LUNA tokenı yakılır.

TerraUSD ayrıca bir köprüleme protokolü olan Dropship’i kullanarak blok zinciri ekosistemlerine bağlanır ve bunları etkinleştirir. Dropship, TerraUSD’nin DeFi platformlarına ve DEX’lere entegre edilmesini ve blok zincirler arasında hareket etmesini sağlar.

Ek olarak, LUNA’nın talebi ve arzı TerraUSD’nin değerini belirlediğinden TerraUSD’nin istikrarını sağlar. Madenciler, Terra işlemlerini çıkarmak için bir hisse kanıtı (PoS) sistemi kullanarak Terra’nın yerel LUNA tokenını paylaştırır.

Ana Özellikler

TerraUSD, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için mevcut teknoloji ve yeniliklerden yararlanır. Temel özellikleri aşağıdakileri içerir:

Gelişmiş Ölçeklenebilirlik

TerraUSD, değeri basılmış sabit paraların nominal değerine eşit olan bir sabit paradır. Bir LUNA rezerv varlığını yakmak bir TerraUSD çıkaracaktır. TerraUSD’nin para politikası neredeyse sınırsız olarak ölçeklenir ve bu da DeFi projelerinin tam potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olur.

Kolay Değişim

Terra ekosisteminde, tüm stabilcoinler likiditeyi paylaşır, böylece TerraUSD’yi TerraKRW’ye (Kore Wonu’na sabitlenmiş stabilcoin) minimum ücretle dönüştürebilirsiniz.

Pasif Gelir Potansiyeli

TerraUSD, kullanıcıların Anchor Protocol’ün sabit faiz oranları ile pasif gelir elde etmelerini sağlar. Bir borç verme protokolü olan Anchor, UST tasarruflarında %20’lik bir getiri vaat ediyor.

Komisyonlar ve enflasyon yoluyla istikrarını koruyan PoS zincirlerindeki ödüller, ek sabit gelir sağlar. Bu nüans, öngörülebilir bir faiz oranı sağlar.

Birlikte çalışabilirlik

Terra stabilcoin’leri, blockchain ekosistemlerini Dropship köprü protokolü ile birleştirir. Dropship’in yardımıyla TerraUSD, çeşitli DeFi ve DEX ticaret platformlarıyla bütünleşir ve en önemlisi varlıkları bir zincirden diğerine taşır. LUNA’nın arz ve talebi TerraUSD değerini belirler. Dropship protokolü, istikrarlı bir UST maliyetini garanti ederek ölçeklenebilirliğin korunmasına yardımcı olur.

UST Tokenomik

TerraUSD (UST), Terra blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir sabit paradır. LUNA tokenlarını yakmak UST’yi yaratır. UST’nin değeri, varlık ile ABD dolarının değeri arasındaki arz-talep ilişkisi tarafından yönlendirildiği için dalgalanır. UST’nin değeri bir doları aşarsa, LUNA sahipleri UST için tokenı satabilir.

TerraUSD Kimler İçindir?

TerraUSD, kripto yatırımcılarına diğer kripto para birimlerinin aşırı oynaklığına bir alternatif sunuyor. Yatırımcılar, yatırımlarını UST’ye kaydırarak kripto para fiyatlarındaki ani düşüşlere maruz kalmalarını azaltabilirler.

UST’ye (ABD doları yerine) sahip olmak, işlem süresindeki gecikmeleri de azaltır, çünkü bitcoinleri TerraUSD’ye aktarmak dolar transferinden daha az zaman alır.

UST için başka bir kullanım DApp’lerdir. Örneğin, karşılanabilir “sentetik varlıkların” basılmasına izin veren bir platform olan Mirror Protocol , gerçek hayattaki varlıkların fiyatlarını şu anda takip ediyor ve UST’yi çıplak bir varlık olarak kullanıyor.

TerraUSD’nin Artıları (UST)

TerraUSD çeşitli finansal süreçleri hızlandırır. UST, çalışma saatlerini belirleyen herhangi bir merkezi kurumdan bağımsız olarak çalıştığından, ödeme ve bankacılık herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.

Birçok küçük işletme, kredi kartlarını işlemek için ortalama fiyat yaklaşık yüzde iki olduğu için daha yüksek ücretler alıyor veya artık kredi kartlarını kabul etmiyor. TerraUSD kullanarak, işletmeler ve müşteriler için değer sağlayarak yüksek işlem maliyetlerinden kaçınılabilir.

Milyonlarca insan, anonim, sınırsız bir değer deposu kaynağı olarak kripto para birimlerine güveniyor. UST ile, spekülatif piyasalara veya vahşi enflasyona tabi olmadıkları için yurtdışındaki ödemeler uygundur.

TerraUSD’nin (UST) Eksileri

Kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine, tokenlar, onları veren merkezi kuruluşlar tarafından adreslerde dondurulabilir. Kolluk kuvvetleri, kara para aklama soruşturmaları veya yasa dışı faaliyetler sırasında jetonları bile dondurabilir.

Stabil bir coin olduğu için TerraUSD daha düşük bir yatırım getirisine (ROI) sahiptir ve daha az kâr sağlar. Değeri 1,00 $ olarak ayarlanmıştır. 100$’lık yatırım yaparsanız ve fiyatı 1,01$’a yükselirse, yatırımınızdan elde edilen kâr 1$ veya %1 olacaktır; bu, diğer bazı kripto para birimlerinde gördüğümüz yatırım getirisindeki artıştan çok daha düşüktür. Piyasa çalkantıları veya denetimlerin olmaması da risk primlerine neden olabilir. Risk primleri, yatırımcıların daha riskli bir varlığa (altcoinler gibi) yatırım yaptıkları için aldıkları ek tazminattır. Stabilcoin’ler risk primi nedeniyle sabit değerlerine karşı değer kaybeder, bu nedenle sabit paralarla kripto para satın almak fiat para birimlerine göre daha pahalı hale gelir.

TerraUSD (UST) İyi Bir Yatırım mı?

Kripto piyasasının yüksek oynaklığı, fiyatların kısa sürede büyük ölçüde değişmesine neden olur. Bununla birlikte, TerraUSD bir sabit paradır, bu nedenle ideal olarak fiyatı sabit kalmalıdır (yaklaşık 1 $ civarında).

Önemli bir kâr elde etmek için büyük sermaye dağıtmanız gerekecek çünkü UST küçük ölçekte değişkendir.

ABD doları ile sabitlenmesi nedeniyle, Terra’nın tokeni 15 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ve benzer miktarda dolaşım arzına sahiptir. Şu anda UST, piyasadaki en ölçeklenebilir ve zincirler arası çalışabilen sabit paralardan biridir.

Terra blok zinciri protokolü, algoritmik stabil paraları ve genişleyen bir finansal uygulama ağını destekleyen açık kaynaklı bir sistemdir. Genel olarak TerraUSD, DeFi uygulamaları için mükemmel olan geniş bir özellik ve uygulama yelpazesi sunar ve ölçeklenebilir, işlevsel bir stablecoin’e yönelik talep artışını karşılar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner