Yükleniyor...

Popüler Analist, Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırdı

Popüler kripto para analisti Lark Davis, Cardano (ADA) ve Ethereum (ETH) tartışmasına ağırlık verdi.

eth vs cardano

Popüler kripto para analisti Lark Davis, Cardano (ADA) ve Ethereum (ETH) tartışmasına ağırlık verdi.

Yüksek profilli kripto para birimlerine yeni bir genel bakış sunduğu videosunda Lark Davis, iki akıllı sözleşme platformunun artılarını ve eksilerini araştırıyor. Analist, Ethereum’un (ETH) açık bir şekilde şu anki öncü olduğunu ifade ediyor:

“Ethereum, blockchain alanındaki en büyük merkezi olmayan geliştirme topluluğu tarafından sürdürülüyor. Ethereum, geliştiriciler anlamında çok ileride, hatta Bitcoin’in kilometrelerce önünde ve diğer akıllı sözleşme platformlarından da çok ileride yer alıyor.

Ethereum ağındaki yükseltmeler, proaktif olmak yerine zaman içinde reaktif olmuştur. Temel olarak Ethereum’un yaklaşımı, işler yanlış gittikçe veya iyileştirilmesi gerektiğinde düzeltmek olmuştur. Birkaç yıl içinde ağda gerçek anlamda önemli bir yükseltme yapılmadı. Bununla birlikte, Ethereum şu anda ETH 2.0 adı verilen tarihinin en büyük yükseltme sürecinde.”

Davis, yükseltmenin Ethereum’un proof of work sistemini ortadan kaldıracağını ve stake’i hayata geçireceğini ayrıca ölçeklenebilirliği artıracağını ve platformda uygulama oluşturmayı ve kullanmayı kolaylaştıracağını belirtti.

Diğer taraftan analist, Cardano’nun (ADA) blockchain dünyasını daha fazla kullanıcıya ve kullanım durumlarına açmak için tasarlanmış daha yeni ve çalışması daha kolay bir kodlama dili kullandığını açıklıyor. Bununla birlikte, Cardano ekosisteminin arkasındaki teknoloji şirketi olan IOHK’nın kademeli ve çok aşamalı uygulaması nedeniyle, Cardano blok zincirinde hala tam işlevsel bir akıllı sözleşme ortamı yok:

“IOHK’da geliştirilen her şey hakemli, şeffaf, akademik araştırmalara dayanıyor. Şimdi bu, yalnızca kanıta dayalı yöntemler kullanılarak geliştirmeyi sağlamak için yapılır. Oldukça havalı, değil mi? Ancak bu, Cardano için çok daha yavaş bir pazara girme stratejisine neden oldu, bu nedenle dört yıl sonra çok, çok yaklaşmış olsak da hala akıllı sözleşmelerimiz yok.”

İkisini karşılaştırdığımızda Davis, Ethereum’da diğer blok zincirlerinin toplamından daha fazla merkezi olmayan uygulama olduğunu belirtiyor. Cardano’nun herkese açık uygulaması yoktur. Ayrıca, Cardano’nun Ethereum’dan çok daha az ortaklığı olduğunu söylüyor, ancak blockchain platformunun, profesyonel hizmet ağı PriceWaterhouseCoopers (PwC) gibi birkaç kaliteli ortağa sahip olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte, operasyonlar açısından Davis, Ethereum’un yavaş ve pahalı olduğunu belirtiyor.

“Cardano, tam tersine, çok ucuz ve aşırı hızlı ancak şu anda onunla gerçekten hiçbir şey yapamazsınız, sadece stake’e girmekten başka.”

Davis, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Tek bir ağa, birçok zincir teorisine şahsen inanıyorum ancak bir seçim yapmam gerekirse, kafama silah dayarsam, bu Ethereum olacak. Şu anda ve öngörülebilir gelecekte Ethereum’un kazanacağını düşünüyorum.

Şu anda Ethereum, ağ etkisi, geliştiriciler, cüzdanlar, uygulamalar ve bunların hepsi açısından inanılmaz derecede ileride. Ve evet, işler hızla değişebilir, ancak şu anda Ethereum için de işler hızla değişiyor, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Ethereum için önemli bir ölçeklendirme çözümünün konuşlandırılmasına sadece birkaç hafta kaldı. Ve Ethereum 2.0? Gerçekten o kadar uzakta değil, belki bir yıl kadar. Cardano, bir yıl içinde Ethereum’un çılgın ağ etkisini gerçekten yakalayıp geçebilecek mi?”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x