Yükleniyor...

Popüler NBA NFT koleksiyonu merakla beklenen davayı çözdü!

Bir zamanlar oldukça popüler olan NBA Top Shot Moments NFT koleksiyonunun yaratıcısı Dapper Labs, menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla açılan toplu davada karara vardığını duyurdu.

nba dava kripto

Bir zamanlar oldukça popüler olan NBA Top Shot Moments NFT koleksiyonunun yaratıcısı Dapper Labs, menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla açılan toplu davada karara vardığını duyurdu.

Dapper Labs tarafından sağlanan bir mahkeme belgesine göre şirket, davayı 4 milyon dolara kapatmayı kabul etti. Belgede ayrıca paranın, hak kazanan talep sahiplerine sunulacak bir uzlaşma fonuna tahsis edileceği de belirtildi.

Dapper Labs yaptığı açıklamada, “Friel vs. Dapper Labs davasındaki anlaşma, Dapper Labs’in NBA En İyi Şut Anlarının federal yasalar kapsamında menkul kıymetler olmadığı yönündeki inancını daha da güçlendiriyor.” dedi.

kripto NFT

Dapper Labs’ın davayı başarılı bir şekilde sonuçlandırması, geçen yıl davayı denetleyen yargıcın NBA Top Shot Moments NFT‘lerinin menkul kıymet olarak kabul edilmek için gerekli koşulları karşıladığını tespit ettiği ve dolayısıyla Friel vs. Dapper Labs davasının devam etmesine izin verdiği göz önüne alındığında, biraz farklı bir durum teşkil ediyor. 

Davanın davacıları, Dapper Labs’in, NFT’leri için yapay olarak “piyasayı desteklerken” kayıt dışı menkul kıymetler satarak yüz milyonlarca dolar kâr elde ettiğini iddia etti. Ayrıca Dapper Labs’i, “kullanıcıların aylarca paralarını çekmelerini engellemekle” suçladılar. The Verge’deki bir habere göre, dava ilk olarak 2021 yılında ABD’nin New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne açılmıştı.

CEO haklı çıktı

Dapper Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Roham Gharegozlou, şirketiyle birlikte davada ortak sanık olarak anılan anlaşmayla haklı çıktı. Bir açıklamada “Dapper Labs ve Flow topluluğu için ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret eden bugünkü anlaşmanın sonuçlarından memnunuz” dedi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner