Yükleniyor...

67 milyon dolarlık kripto para aklama iddiası

ABD Adalet Bakanlığı, New York merkezli medya yayını Epoch Times'ın mali işler müdürü Bill Guan'ı, kriptodan 67 milyon dolarlık kara para akladığını öne sürdü.

hapis

ABD Adalet Bakanlığı, New York merkezli medya yayını Epoch Times’ın mali işler müdürü Bill Guan’ı, kriptodan 67 milyon dolarlık kara para akladığını öne sürdü.

Guan’ın, kripto paraları kullanarak “on milyonlarca” dolarlık suç gelirini yüzde 70 ila yüzde 80 indirimle satın almakla suçlanan Epoch Times’ın “Make Money Online” ekibini (MMO) yönettiği iddia ediliyor. İddianameye göre, bunlar arasında onbinlerce ön ödemeli banka kartına yasa dışı olarak elde edilen işsizlik sigortası yardımları da yer alıyor .

Fonlar daha sonra MMO üyeleri ve çalınan kişisel bilgileri kullanarak çeşitli hesaplar açan diğer katılımcılar tarafından Epoch Times ile ilişkili banka hesaplarına aktarıldı. Bu iddia edilen plan 2020’den geçen aya kadar devam etti.

hapis kripto

Epoch Times CFO’sunun başı dertte

ABD Başsavcısı Damian Williams, “[Guan] sahtekarlıkla elde edilen işsizlik sigortası yardımları ve diğer suç gelirlerinden kripto ile on milyonlarca doları aklayarak kendisine, medya şirketine ve bağlı kuruluşlarına fayda sağlamak için başkalarıyla komplo kurdu” dedi. 

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, planın başladığı dönemde medya şirketinin yıllık geliri yaklaşık yüzde 410 arttı. Williams, banka fonlarının kaynağı sorguladığında Guan’ın bu fonların medya şirketine yapılan meşru bağışlardan geldiği konusunda yalan söylediğini iddia etti.

61 yaşındaki medya yöneticisi şimdi, en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren kara para aklamaya yönelik komplo kurmak ve her biri en fazla 30 yıl hapis cezası gerektiren iki banka dolandırıcılığı suçuyla suçlanıyor. 2000 yılında kurulan Epoch Times, web sitesine göre şu anda 36 bölgede 22 dilde haber medyası hizmetleri sunuyor . Avukatlık ofisi, suçlamaların yayının haber toplama faaliyetleriyle ilgisi olmadığını belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner