Yükleniyor...

Solana çılgınlığı bitmiyor: Üretilen token sayısı dudak uçuklattı!

The Block Pro tarafından derlenen verilere göre Mayıs ayında Solana'da 455 bin token oluşturuldu.

solana sol

The Block Pro tarafından derlenen verilere göre Mayıs ayında Solana‘da 455 bin token oluşturuldu.

Bu gelişme Ethereum Layer 2 Base’deki 177.000 token ve BNB Chain’deki 39.000 token ile karşılaştırılıyor. Ethereum ana ağı ve Katman 2 ağları Arbitrum ve Optimism’in her birinde 20.000’den az token oluşturuldu.

solana sol 1

Solana ekosisteminde memecoin rüzgarı!

Solana’daki token’ların çoğunluğu memecoin’lerden oluşuyor ve bunlar para topluluklarının dikkatini çekiyor. Bu eğilim, Dogwifhat, Bonk ve Book of Meme gibi bazı Solana tabanlı memecoin’lerin kripto pazarında  hızla yükselmesinin ardından ortaya çıktı.

Başarının bir kısmı, yalnızca birkaç tıklamayla token oluşturmaya yönelik bir web sitesi olan Pump.fun’dan geliyor. Platform, kullanıcıların bir token üretmesini çok daha kolay hale getirerek, geçtiğimiz birkaç ay içinde çok daha fazla token’ın yaratılmasını teşvik etti. Bu yıl Solana’da şu ana kadar 1,1 milyon yeni token piyasaya sürüldü.

Token oluşturma web sitesi Pump.fun, yaklaşan ABD seçimleri öncesinde Jeo Boden ve Doland Tremp gibi politik memecoin’lerin sert yükselişiyle öne çıktı. Siyasi memecoin’ler geçen hafta Trump’ın iş kayıtlarını değiştirmesinden dolayı 34 ağır suçtan suçlu bulunmasıyla yükselişe geçti.


memecoin dusus

Yetkili isimlerden konuya ilişkin açıklamalar geldi

Solana Vakfı strateji başkanı Austin Federa, “Solana, son derece düşük işlem ücretleri ile hızlı kesinlik ve yüksek iş hacmine sahip, genel amaçlı bir katman-1 olacak şekilde inşa edildi” dedi. “Solana’da toplu token oluşturmanın yükselişi, bu özelliklerin aşağısındadır ve deneme maliyetini ve yeni fikir yaratma maliyetini neredeyse sıfıra indirir. Solana’da oluşturulması, internetteki içerik kadar kolay olmalıdır.” şeklinde görüşlerine ekleme yaptı.

The Block Pro araştırma direktörü Steven Zheng, “Memecoin çılgınlığı ve Pump.Fun’un başarısı, Solana’yı yeni token’lar piyasaya süren lider blockchain haline getirdi” dedi.

solana agi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner