Yükleniyor...

Qtum (QTM) Nedir?

Bu rehberimizde sizlere Qtum (QTM) nedir, Qtum nasıl satın alınır, Qtum neden çıktı ve Qtum ne işe yarar gibi başlıklardan bahsedeceğiz.

qtum qtum coin nedir nasil alinir qtum coin 13919025 4955 amp

Bu rehberimizde sizlere Qtum (QTM) nedir, Qtum nasıl satın alınır, Qtum neden çıktı ve Qtum ne işe yarar gibi başlıklardan bahsedeceğiz.

Qtum (QTUM) Nedir?

Qtum, çoklu sanal makine aracılığıyla Bitcoin’in (BTC) UTXO modelini harmanlayan açık kaynaklı blockchain platformudur. Hisse ispatı (PoS) tabanlı olarak merkezsiz yönteim protokolü sayesinde akıllı kontratlardaki değişiklikler modifiye edilebilir. Bu sayede hard fork olmadan blok büyüklüğü gerektiği zaman artırılabilir.

Qtum Nasıl Çalışır?

Qtum, Bitcoin (BTC) core kodu kullanarak hesaplama tabanlı model üzerinden çalışır. Ayrıca Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kendi platformuna entegre eden Qtum, temel hesp katmanı sayesinde işlem yapan kişilerin detaylarını kolayca gizleyebilir. 

Qtum’un Özellikleri Nelerdir?

Qtum, açık kaynaklı merkezsiz akıllı kontrat ve değer transfer protokolüdür. Bu yüzden diğer blockchain ağlarına oranla daha fazla özelliğe sahip olur. 

Merkezsiz Yönetim Protokolü (DGP)

Qtum’un merkezsiz yönetim protokolü, blockchain platformunda akıllı kontratlar aracılığıyla kurallara ayarlama yapılmasına olanak tanır.

Temel Hesap Katmanı (AAL)

Temel hesap katmanı, Qtum ağında uygulamaların oluşturulması için bir yapı sunar. Bu yapı sayesinde blokchain platformunun performansı yüksek seviyede tutulur ve gelecekte akıllı kontrat kapasitesi artmış olur.

Qtum Neutron ve x86 Sanal Makinesi

Qtum Neutron yazılımı ve x86 sanal makinesinin desteklediği rüşt tabanlı programlama ve diğer yenileme işlemleri sayesinde akıllı kontrat geliştiriciliği daha etkin bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Global Ağ

Qtum dünyadaki en büyük hisse ispatı ağına sahip ve full nodeların sayısını anca Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) geçiyor.

Cüzdanlar

Qtum’u destekleyen çok fazla cüzdan olduğu için birçok kullaıcının ihtiyaçlarına kolayca hitap edilebilir.

Geliştirme Kaynakları

Ethereum gibi platformlarda olduğu gibi Qtum da geliştirme kaynaklarını herkese açık bir şekilde sunar. Bu sayede birçok kişi hem Qtum ağında uygulama inşa etmeyi öğrenir, hem de ağa katkıda bulunur.

Qtum Ekibinin Özellikleri Nelerdir?


Qtum ekibi ve yatırımcıları, teknoloji alanında uzun yıllar tecrübesi bulunan çok yönlü insanlardan oluşur. Ekibin çoğunluğu Çin Bilimler Akademisi’nde mühendislik alanında mezun olup 4G teknolojisi ve ödeme sistemleri alanında tecrübeli insanlarken, yatırımcılar ise ödeme sistemleri ve teknoloji alanında farklı uzmanlık alanlarına sahip olmasıyla bilinir. 

Qtum’un Ürünleri Nelerdir?

Cüzdanlar

Qtum cüzdanları, bilgisayar, mobil, web ve hardware cüzdanlara sahip bir firmadır. Ama hardware cüzdanları Qtum yerine başka firmalar ürettiği için online cüzdanlardan Qtum’a geçirmeniz gerekir.

Bilgisayar Cüzdanları

Qtum, kendi cüzdanı olan Qtum Core’u Mac, Windows64 ve Linux üzerinden piyasaya sürdü. Ama bilgisayar cüzdanlarından Qtum Electrum ise Mac ve Windows üzerinden işlem gerçekleştirmenizi sağlar.

Mobil Cüzdanlar

Qtum, bilgisayar cüzdanı ile aynı isme sahip olan Qtum Core’u Android ve Google Play üzerinden piyasaya sürdü. Ama şu an iOS kullanıcıları için uygun olmadığı için yerini doldurmak amacıyla ABRA, AToken, Atomic Wallet, Bitpie, ColdLar, Edge, Exodus, Guarda Wallet, HyperPay, PlayWallet, SWFT ve Trust Wallet, elinizdeki Qtum’larınızı kolayca saklamanıza olanak tanır.

Web Cüzdanlar

Qtum cüzdanını qtumwallet.org üzerinden Ignition Mainnet üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz. Onun dışında Qtum’un tanıdığı başka bir web cüzdanı şu an yoktur. 

Hardware

Qtum, kendisi ne kadar soğuk cüzdan tasarlamasa da, Ledger ve Trezor cüzdanları Qtum’larınızı kolayca depolayabileceğiniz yerler olarak görebilirsiniz.

Qtum Explorer

Ethereum (ETH) ve Bitcoin’e (BTC) benzer olarak Qtum Explorer, ağda gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan tüm işlemleri size gösterir. Bu sayede ağda işlemlerinizin detaylarını kolayca görebilirsiniz. 

Nodemap

Qtum, dünya geneline yayılmış binlerce nodeun nerede ve ne kadar olduğunu öğrenmenizi sağlayan bir programdır. Bu sayede nerede ve ne kadar node olduğunu rahatça görebilirsiniz. 

Qtum Enterprise ve Qtum X

Qtum enterprise ve Qtum X, Qtum ağının işletmeler için blockchain çözümü olarak bilinir. Özellikleri olarak işletme dostu akıllı kontrat platformu, güvenilir uygulama platformu ve işletmeler için blockchain hizmeti olarak kullanılır. Bu sayede şirketler güvenli, merkezsiz ve modüler uygulamalar sayesinde entegrasyon sorunlarını kolayca çözebilirler.

Qtum’un Projeleri Nelerdir?

Qtum, ağ içinde sistem hatalarının aktif bir şekilde farkedilmesi, merkezsiz uygulama (Dapp) geliştirme, test ağları oluşturma ve daha fazlasını hedefliyor. Şu an test ağları oluşturulmadığı için herhangi bir şey söyleyemeyiz. Ama hata araması ve fazlası sürekli olarak yapılan işlemler olarak yorumlayabiliriz. Dappler için ise form doldurmanız durumunda cevap alabilirsiniz.

Qtum Bounty Plan Nedir?

Qtum bounty plan, ağı geliştirmek için farklı görevleri alabildiğiniz bir yer olarak yorumlayabiliriz. Burada sizlere belli işleri yapmanız durumunda önceden belirlenmiş ödülleri kazanmanızı sağlar. Bu sayede hem ağa katkınız olur hem de karşılığında ödül kazanmış olursunuz.

Ortaklaştırılmış Hisse İspatı (MPoS) Nedir?

Ortaklaştırılmış hisse ispatı (MPoS), Qtum ağında çalışan hisse ispatının (PoS) farklı bir versiyonudur. Öncelikli olarak işlemleri doğrulamak için QTM’leri stake ettirmeleri lazım. İşlemleri doğrulama karşılığı stake ettirenler ellerindeki QTM’leri ücretler aracılığıyla artırabilirler. Ortaklaşma sonucu çıkarılan bloklarda ödüller, bloğu doğrulayan 10 farklı nodea eşit olarak dağıtılır. Bu sayede saldırganların ağı ele geçirmesi zorlaşır.

Qtum Programları Nelerdir?

Qtum, ağı daha da etkin hale getirmek için merkezsiz finans (DeFi) teşvik programı ve stake a thon projelerini hayata geçirdi. DeFi teşvik programında Qtum, DeFi ürünlerinin oluşturulması ve ağdaki katılımcıların verdikleri değere göre ödül veren bir programdır. Stake-A-Thon ise ellerinizdeki Qtumları farklı yollar aracılığıyla stake ettirmenize göre ödül almanıza olanak tanır.

Qtum Nasıl Satın Alınır?

Qtum satın almak için kripto para borsalarından birinde hesabınızın olması gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra kimlik doğrulamadan geçtikten sonra kolayca alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Qtum, Binance, Coinmarketcap, Bithumb, Huobi Global, Coinone, Kraken ve Bittrex gibi borsalarda QTUM/USDT, QTUM/BTC, QTUM/EUR, QTUM/ETH işlem çiftleri üzerinden kolayca alım satım yapılabilir. 

Qtum Hakkında Sık Sorulan Sorular

question ask faq raise hand ss 1920

Unita, Qtum Enterprise, QtumX nedir?

Eski ismiyle Unita olan Qtum Enterprise ve QtumX, işletmeler için kapalı blockchain hizmetidir? Unita blokzinciri Qtum Mainnette otoritenin ispatı (PoA) algoritması hayata geçirildi. Ayrıca Unita, açık Qtum ağından çok daha hızlı bir sürede blok oluşturmayı gerçekleştirir.

Qtum master nodelara sahip mi?

Qtum merkezsiz bir ağ olduğu için master nodelra sahip değil. Eğer QTUM’larınızı ağda stake ettirdiyseni yeni blokları oluşturabilirsiniz.

Qtum hakkındaki en son haberlere nereden ulaşabilirim?

Qtum hakkındaki haberlere ilk kaynaktan Qtum’un bloğu, BitcoinTalk, Discord, Reddit, Telegram, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Coinkolik.com olarak Qtum hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Stake ettirme işlemi için kaç QTUM lazım? Staking işleminin yıllık getirisi ne kadardır?

QTUM’larınızı stake ettirmek için minimum miktar tanımlanmamıştır. Aksine 1 QTUM’la bile kolayca stake ettirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ama ne kadar çok QTUM stake ettirirseniz o kadar çok ödül kazanırsınız. 

QTUM’ları stake ettirmek için hangi cüzdanı kullanmalıyım?

Sadece bilgisayar cüzdanları kullanılabilir. Bu yüzden bilgisayarların 7/24 işlemleri onaylaması için çalışması gerekir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner