Yükleniyor...

Reserve Rights (RSV) Nedir?

Bugün sizlere Reserve projesi nedir, Reserve Rights (RSV) token nedir ve RSV coin'in özellikleri dahil olmak üzere başlıklar üzerinden anlatmaya çalışacağız.

reserve rights nedir

Bugün sizlere Reserve projesi nedir, Reserve Rights (RSV) token nedir ve RSV coin’in özellikleri dahil olmak üzere başlıklar üzerinden anlatmaya çalışacağız. 

Reserve Rights Nedir?

Reserve Rights, Reserve projesinin token’ı olarak geçer. Projenin amacı ise merkezsiz rampalar aracılığıyla hiçbir uygulama tarafından kapatılamayan stablecoin oluşturma işlemidir.

Reserve Rights’ın Amacı Nedir?

Reserve Projesi’nin amacı, hiçbir ağ tarafından kapatılamayan bir stablecoin yaratmaktır. Projenin yaratıcıları ise oluşturulan stablecoin’e merkezsiz itibari para rampaları ekleyip sistemdeki kapatılma gibi sorunları çözmeyi hedefliyor.

Proje sahiplerine göre insanların parası güvende kalmalı. Özellikle milyarlarca insanın paraları, farklı nedenlerden dolayı güvenli bir biçimde saklanamıyor. Özellikle bazı bankalar güvenilmez olduğu için, hükumetler borçlarını ödemek için paranın değerini düşürebilirler, bu da vatandaşları ciddi bir şekilde zedeleyebilir.

Projede çalışanlar, suç dışında dünyadaki herkesin istedikleri kişilerle işlem yapması gerektiğine inanır. Bu yüzden sınırlar arası işlemleri temassız olarak yapılmasına olanak sağlar.

Reserve bu sorunu çözmek için, merkezsiz stablecoin oluşturdu. Merkezsiz stablecoin, global anlamda dağıtık bir ağda çalıştığı için kimse tarafından kontrol edilemez. Bu sayede hükumetler, sizin paranızı suistimal edemez.

Reserve Projesinin Yatırımcıları Kimlerdir?

Reserve projesi hem firmalar hem de bireysel olarak yatırım yapılmıştır. Kurumsal firmalar olarak Coinbase Ventures, Crypto Lotus, Refactor Capital, Distributed Global, PreAngel, Blocktower, Neo Global Capital, Rocket Fuel, Velorum Capital, SGR, Arrington XRP Capital, Digital Currency Group, Divergence Digital Currency Fund ve Fenbushi Capital olarak yer alır. 

Aynı anda milyarder yatırımcıları da kendisine çeken proje, başta PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel olmak üzere Sam Altman, Semyon Dukach, Jack Selby, Matt Brimer, James Classcock, Eric M. Jackson, Lucy Wang, Jeff Morris Jr., George Samman, Max Risman, Chris Blair, Maja Vujinovic, Spencer Greenberg, Raphael Ouzan, Demetri Kofinas, Craig Clemens, Josh Hannah, Sumeet Singh, Gordy Bal, Ran Neu Ner ve David Sica bulunuyor. 

Reserve’ün Misyonu 

Reserve projesinden önce kripto paralar, para birimleri ile alakalı sorunlardan dolayı piyasaya sürülmüştü. Ama zamanla traderların araya girmesiyle beraber son derece spekülatif bir hale büründü. Reserve projesine göre kripto paralar, kendi pozisyonlarını kolayca konsolide edecektir ve nedenlerini birkaç maddede özetliyor.

  • Paralar birkaç parçaya bölünebilir.
  • Kripto paralar problemi çözmeye çalışıyor, ama çoğu stablecoin projesi merkezi ve ABD doları sayesinde değerini koruyor.
  • Firmaya göre geleceğin kripto parası dolardan bağımsız stablecoin olarak. Bahsedilen stablecoin’in en önemli özelliği, merkezsiz olmasında yatıyor. Bu sayede stablecoin, hiçbir kuruluş tarafından kapatılamaz.

Reserve Projesinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Reserve protokolü, ilk olarak merkezi bir şekilde çalışır ve protokolün ana zincirine geliştirmeler uygulandıkça tamamen merkezsi hale gelecek. Reserve projesi, protokolü merkezsizleştirmek için üç aşamalı planı var:

  • Merkezi aşama: Bu aşamada Reserve, merkezsiz şekilde birkaç karşılıklı token tarafından desteklenir. Ve tüm token’lar ise ABD dolarına endeksli olur.
  • Merkezsiz aşama: Bu aşamada Reserve, sepetteki farklı varlıklar tarafından merkezsiz olarak karşılığı olur, ama fiyat stabilizasyonu ABD doları ile sağlanır. 
  • Bağımsız aşama: Bu aşamada Reserve, ABD dolarına bağlı olmayacak. Bu sayede, ABD dolarının değerinden bağımsız olarak satın alma gücünü istikrarlı bir hale getirilmesini sağlar. 

Reserve Protokolü, herhangi bir akıllı kontratın en üst kısmına tutulabilir. Değişken değer sepetinin fiyatı ise ABD doları olarak ölçülür. Şu an Ethereum (ETH) ağında aktifken, firma şu an farklı akıllı kontrat platformlarıyla etkileşim kurmak için köprüler inşa ediyor.

Şu an Reserve token’ının fiyat hedefi 1 dolarken, uzun vadeli planlarında değerinin ABD dolarından bağımsız olarak tasarlanacak.

Reserve Protokolünün Token’ları Nelerdir?

Reserve protokolü, Reserve Token (RSV), Reserve Rights Token (RSR) ve Karşılık token’ları olarak üçe ayrılır:

  • Reserve token (RSV): ABD doları ve diğer para birimlerine endeksli olarak harcanabilen kripto paralardır. 
  • Reserve Rights token (RSR): Reserve token’ının stabilizasyonunu sağlar.

-Karşılıklı token’lar: Reserve akıllı kontratındaki varlıkların destek olmak amacıyla çıkarılır. Protokol, tüm Reserve token’larının değerinin en az tamamını sağlayacak şekilde tasarlandı. Elde edilen token’lar ise tokenize edilmiş menkul kıymetler olarak kullanılabilir. Son olarak, firmanın portföyü basit olacak ama zaman içinde çoğu menkul kıymet tokenize edilmiş olacak. 

Reserve Token’ı Nasıl Stabilize Ediliyor?

Dolara endeksli stablecoin’ler gibi Reserve de fiyat değişikliklerinde farklı mekanizmalar uygular. Eğer Reserve token’ının değeri 1 doların altına düşerse token’ların yakılması, eğer 1 doların üstüne çıkarsa firma daha fazla Reserve token’ını piyasaya sürerek 1 dolara sabitleyecektir.

Reserve Token’ı Nasıl Kapitalize Edilebilir?

Piyasada Reserve token’ları satıldıkça yeni rezervler karşılık olarak görülür. Bu süreçte Reserve karşılığı 1:1 oranında tutulur. Ama yine de karşılık oranı, arz artsa da sabittir.

Karşılık Token’larının Değeri Düştüğü Zaman Neler Yapılır?

Karşılık token’larını değeri düştüğü zaman, protokol yeni token’ların satışı üzerinden destek oluşturacaktır. 

Reserve Protokolünü Diğer Protokollerden Ayıran Nedir?

Stablecoin projeleri, merkezsiz platformlar üzerinden inşa edilse de genellikle tek bir varlık sınıfına endeksli olurlar. Stablecoin projelerinde hem merkezi olması hem de tek bir varlık sınıfını desteklemesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Reserve ise, stablecoin’lerinin değerini satın alma gücüne göre varlık sepetleri üzerinden gerçekleştirir. Merkezi olmaması sayesinde projenin çöküşü giderek zorlaşır. 

Reserve Rights Yorumları

Reserve projesinin token’ı olarak belirtilen Reserve Rights, amaçları doğrultusunda blockchain alanında iyi bilinen yatırımcı firmaların desteğini arkasına aldı. Ayrıca bireysel yatırımcılar olarak teknoloji alanında bilinen bireysel yatırımcıların desteğiyle beraber önemli yol kat etti. 

Reserve Ekibinde Kimler Bulunuyor?

Reserve ekibinde firmanın kurucu ortağı ve CEO’su Nevin Freeman, kurucu ortağı ve CTOsu Matt Elder bulunuyor. Ama diğer kişiler olarak iş geliştirme direktörü Charlie Smith, protokol geliştirme direktörü Jesper Ostman, CFO’su Cathleen Kilgallen, hukuk direktörü Mark Lee, protokol tasarımcısı Taylor Brent, operasyon direktörü Erika Campbell, genel danışman Matt Gertler ve ürün geliştirme direktörü Josh Furnas bulunuyor. 

Reserve’ün kendi içinde çalışanları dışında danışmanları da bulunuyor. Danışmanlar olarak parasal ekonomist Garett Jones, eski SEC komisyon üyesi Paul Atkins, Democracy Earth kurucusu Santiago Siri, Thiel Macro eski portföy yöneticisi Ben Verschuere ve eski hedge fonu kurucusu Gary Basin olarak bulunuyor. 

Reserve Rights Nereden Satın Alınır?

Reserve Rights (RSR), Binance, Huobi Global, Poloniex, Liquid, OKEx, Uniswap (V2), ProBit Exchange, Kyber Network, CoinDCX, Huobi Korea, Balancer, CoinEx, Emirex, Upbit, 1inch Exchange, Xtheta Global, Bialxy, BitMart, DigiFinex, MXC.COM, Coinsbit, LATOKEN, Hoo, ATOMARS, BiONE, Fatbtc, HitBTC, Gate.io, Switcheo Network, Dsdaq, TOKENCAN, XT ve Honeyswap gibi borsalardan satın alınabilir. 

Satın almak için RSR/BTC, RSR/WETH, RSR/USDT, RSR/HNY, RSR/ETH, RSR/BNB, RSR/BUSD, RSR/HT ve RSR/KRW işlem çiftlerinde kolayca alım satım yapılabilir.

Reserve Rights Ne İşe Yarar

Reserve Rights (RSV), Reserve protokolünde yönetişim token’ı olarak kullanılmasını sağlar. Şu an yönetişim fonksiyonu olmasa da, firma zaman içinde yönetişim fonksiyonu aracılığıyla protokolde geliştirme önerileri verebilirsiniz.

Reserve Hakkında Sık Sorulan Sorular

Reserve Rights’ın en yüksek ve en düşük seviyeleri nelerdir?

RSR token’ının en düşük seviyesi 0.001247 dolarken en yüksek seviyesi ise 0.09987 dolar üzerinden işlem gördü.

Reserve Rights’ın piyasada dolaşan arzı ve toplam arzı ne kadardır?

Reserve Rights’ın dolaşımdaki arzı 13.159.999.000 RSR, toplam arzı ise 100 milyar RSR token’ı olarak gözüküyor.

RSR token’ının amacı nedir?

RSR, Reserve akıllı kontratında yapılacak yeniliklerle beraber yönetişim token’ı olarak işlev görecek. Şu an bu amaçla kullanılmasa da zaman içinde bu role bürünmesi bekleniyor. Diğer işlev ise RSV token’larını stabilize etmek amacıyla kullanılır. 

Reserve projesinin sosyal medya kanalları nelerdir?

Reserve protokolü, Twitter, YouTube, Blog, Medium, Linkedin ve Telegram üzerinden Reserve Protocol yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Reserve protokolünü kim inşa ediyor?

İlk olarak Silikon Vadisi’nde başlayan proje, zaman içinde Latin Amerika, Afrika ve Asya’ya doğru genişledi. Ekiplerindeki birçok kişi etkin alturist topluluklar sayesinde geliştirme çabaları daha hızlı işliyor.

Reserve protokolünün başarısı nasıl tanımlandı?

Reserve projesinin dünya ekonomisine endeksli olması, RSV’nin çoğu insan ve işletmeler tarafından kabul edilmesi, RSV’nin Bitcoin’e (BTC) oranla kapatılmasının daha zor olması, hiperenflasyon sonucu insanların RSV’ye geçmesi ve son olarak RSR arttıkça insanların daha çok RSV alması, firmanın başarı için koşul olarak gösterdiği kriterlerdir.

Reserve projesiyle alakalı gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

RSV coin ile alakalı ilk gelişmeler, kripto para haberleri ve daha fazlasına web sitemiz Coinkolik.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner