Yükleniyor...

Ripple’ın Çöküş Faciasının Arkasındaki Sebep Ne?

Ripple ve XRP, birçok alanda; özellikle de sınır ötesi ödemeler ve uluslararası transferler söz konusu olduğunda, kaydadeğer başarılar elde etti.

Ripple escrow wallets

Ripple ve XRP, birçok alanda; özellikle de sınır ötesi ödemeler ve uluslararası transferler söz konusu olduğunda, kaydadeğer başarılar elde etti. Ancak 2020 yılının başlarından bu yana XRP, Ripple’ın müşteri tabanındaki agresif büyümenin yanı sıra küresel genişleme planlarını destekleyemedi ve böylece varlık, uzun bir düşüş trendine mahkum oldu.

“XRP Fiyatı Bastırılıyor”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para topluluğunun bilinen isimlerinden CryptoWhale, kripto para sahiplerinin XRP fiyatını bastırdığını öne sürüyor. Bilindiği üzere Ripple kurucularından Jed McCaleb, XRP ile yüksek benzerliğe sahip olan bir diğer kripto para birimi olan Stellar’ı (XLM) kurmak için, şirket ile yollarını ayırmıştı.

Jed McCaleb, bir zamanlar BTC işlemlerinin büyük çoğunluğunu gerçekleştiren ve 2014’te beklenmedik çöküşüyle tartışmaların odağı olan, en büyük Bitcoin borsası Mt.Gox’un kurucusu olarak da tanınıyor.

Jed McCaleb 2013 yılının başlarında, Ripple‘dan ayrılmaya karar verdiğini bildirmişti. McCaleb ayrılmaya karar verdiğinde, olumsuz etkiyi herkes tahmin edebiliyordu. Eski kurucunun elinde, satıldığında dijital varlığın fiyatını ciddi anlamda etkileyebilecek XRP miktarı vardı (yaklaşık 7 milyar token). Ripple’ın yönetim kurulu  ise tam da bu sebeplerle bu potansiyel sorunu önlemeye uğraştı. Bu nedenle iki tarafın uzlaşısıyla, McCaleb’ın günde belirli bir miktardan fazla XRP satamayacağı konusunda bir anlaşma yapıldı.

Jed McCaleb’ın Etkisi Bittiğinde Fiyat Yükselecek mi?

Ripple ile yaşanan olaylar sonrasında taraflar arasındaki gerginlik arttı. Aslında Ripple, Jed McCaleb’ın piyasadaki etkisini azaltmak için kimi yöntemler denemişti.

Örnek verecek olursak; 2020’nin ilk çeyreğinde Ripple, 1.75 milyon dolarlık XRP satışı yaptı ki McCaleb’ın piyasadaki etkisini azaltmayı ummuştu. CryptoWhale adlı trader ise; satış baskısının Jed McCaleb’ın kripto paralarını satana kadar süreceğini ve ancak o zaman fiyatın beklenen büyümeyi görebileceğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x