Yükleniyor...

Rug Pull Ne Demek? Rug Pull Nasıl Yapılır?

Rug Pull beklenmedik bir şekilde desteği geri çekmek demektir.

rug pull tablet cryptocurrency crime concept 3d renderingxa

Rug Pull beklenmedik bir şekilde desteği geri çekmek demektir. Türkçe karşılığı ise “halı çekmek” anlamına gelir. Bu yöntemle bugüne dek milyon dolarları bulan dolandırıcılıklar gerçekleştirilmiştir.

Rug Pull Nedir?

Rug Pull bir dolandırıcılık yöntemidir. Bazı kötü niyetli geliştiricilerin projelerin değerini yükselttikten sonra, alım satım işlemlerine son vererek elde ettikleri parayla kaçmasıdır.

Bu terim, kripto para piyasasında bir proje veya token’ın aniden ve beklenmedik bir şekilde kapatılması veya sahiplerinin tüm paranın çekilmesi anlamına gelir. Bu tür bir olay, yatırımcıların yüksek miktarda zarar edebileceği bir durumdur.

rug pull

Rug Pull Türkçe Anlamı Ne Demek?

Rug Pull beklenmedik bir şekilde desteği geri çekmek anlamına gelir. Türkçe karşılığı ise “halı çekmek” anlamındadır.

Kripto para ekosisteminde bu yöntemle 2021 yılında 10 milyon dolarlık dolandırıcılık gerçekleştirilmiştir. Ayrıca merkeziyetsiz finans yani DeFi ekosisteminde ve merkeziyetsiz borsalarda gerçekleşmektedir.

Kripto paralarda 3 ana rug pull bulunuyor. Bunlar; likidite sıfırlama, satış emirlerini sınırlama ve dump olarak sıralanıyor.

  • Likidite sıfırlamada, olabildiğince normal görünüp yatırımcıları heyecanlandırarak projeye çekmek, dolandırıcıların sıkça yaptığı bir eylemdir. Yeterli sayıda kurban ve yeterli likidite sağladığında, dolandırıcılar likidite havuzunu boşaltarak ellerindeki token’ları tek bir seferde en yüksek fiyattan satarak kayıplara karışabilirler. Bu en yaygın yöntemdir. 
  • Satış emirlerini sınırlama yönetiminde ise geliştirici, token’ları satabilecek tek taraf olmak için kod hazırlar. Kripto paranın fiyatı yükseldiğinde kârını almak isteyen yatırımcı, bu kripto parayı satmak istediğinde sorunla karşılaşır ve kod, yatırımcının token’ı satmasını engeller.
  • Dump ise geliştiricilerin, kendi geliştirdikleri token’ın yüksek arzını hızla sattığında gerçekleşir. Bunu yapmak, söz konusu kripto paranın fiyatını düşürür.

Birçok başarılı proje, fonlamadan sonra gelirleri bir süreliğine kilitlemeyi tercih eder. Rug pull yapmayı planlayan projeler ise genellikle likiditeyi kilitlemez. Böylelikle bu durum fonlarla kaçmayı kolaylaştırır. Bu nedenle ilk olarak bir projenin güvenli olup olmadığını buradan anlayabilirsiniz.

Bir diğer dolandırıcılık belirtisi ise gerçekçi olmayan APY (Yıllık Getiri Yüzdesi) oranlarıdır. APY, bir yıllık periyotta bir yatırımdan kazanılan getiri yüzdesidir.

Geliştiriciler, merkezsiz borsalara likidite enjekte etmek için iki seçeneğe sahiptir: İlk olarak Ethereum gibi popüler işlem çiftleriyle işlem görmek üzere likidite havuzu eklenebilir veya IDO aracılığıyla yatırımcılardan fon toplayabilir. Merkezsiz finans alanında yeni bir kripto para oluşturmak oldukça basittir. Müşterini Tanı (KYC) gibi doğrulama süreçleriyle uğraşmadan merkezsiz borsalarda listelemenin kolay olması nedeniyle dolandırıcılık vakaları sıklıkla gerçekleşmektedir. Rug pull dolandırıcılığından korunabilmek için projeler üzerinde sağlam araştırmalar yaptığınızdan emin olun. Bu, ürünün durumuna, token’ına, yöntemine, likiditeye ve ekibe bakmayı gerektirmektedir.

rug pull nedir

Rug Pull Nasıl Yapılır?

“Rug pull” genelde kripto para projelerinde veya token sahipleri tarafından yapılır. Bu tür bir olay, proje veya token sahiplerinin aniden ve beklenmedik bir şekilde projeyi kapatması veya tüm paranın çekilmesi ile gerçekleşebilir. Ayrıca söz konusu olay, yatırımcıların yüksek miktarda zarar edebileceği bir durumdur.

Rug pull yapmak isteyen bir grup, projeyi veya token’ı yaratır, yatırımcıları çekmeye başlar ve daha sonra projeyi veya token’ı kapatır veya tüm paranın çekilmesi için bir mekanizma oluşturur. Bu tür bir olayı yapmak ile ilgili olarak yasal olarak birçok sorumluluk ve riskler vardır.

Rug Pull Yapan Coinler

“Rug pull” olayı, kripto para piyasasında yaygın olarak görülen bir olay değildir. Ancak bu tür olaylar geçmişte gerçekleşmiştir. Özellikle, bazı küçük veya daha az bilinen projeler veya token’lar, yatırımcıları çekmek ve daha sonra projeyi veya token’ı kapatmak için kullanılmıştır. Bu tip projelerde yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka projeyi ve ekip üyelerini iyi araştırması ve incelemesi önerilir. Ayrıca kripto paraların volatilitesi nedeniyle yatırım yaparken risklerin dikkate alınması önemlidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner