Yükleniyor...

Rusya, Kripto Para İşlemlerini İzlemek İçin Bir Hizmet Oluşturacak

Rusya, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin planlı bir şekilde takibini yaparak, kripto para işlemleri için yeni bir düzenleyici hizmeti oluşturacak.

rusya kripto para

Rusya, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin planlı bir şekilde takibini yaparak, kripto para işlemleri için yeni bir düzenleyici hizmeti oluşturacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin finansal denetleme ajansı Rosfinmonitoring, kripto para yatırımcılarının davranışlarını izlemeyi ve analiz etmeyi amaçlayan bir sistemin oluşturulmasını için harekete geçti. Sistem ayrıca potansiyel olarak kripto para kullanıcılarını da tanımlayacak.

Ülkenin önde gelen bankacılık ve finansal hizmetler firması olan Sberbank’ın bir yan kuruluşunun izleme hizmetini kurmaya çalıştığı bildiriliyor.

İhaleye göre, izleme hizmeti, bilgi sağlamanın yanı sıra dijital para cüzdanlarının değeri hakkında daha fazla veri sunacak.

İzlemenin hedeflerinden biri, yasadışı faaliyetler ve terör finansmanı ile ilişkili bir kripto para cüzdanıyla veri tabanı oluşturmak.

Kripto para birimlerinin anonim doğası göz önüne alındığında, kripto para kullanıcılarının takibi zor olabilir. Bitcoin gibi kripto para sahipleri izlenebilse de, Monero gibi yüksek düzeyde gizlilik merkezli diğer dijital varlıkların izlenmesi neredeyse imkansız.

Rusya’nın artan kripto para yasaları

Ayrıca, Rusya’dan gelen teklif, ülkenin kripto para mevzuatının büyüyen listesine ekleniyor. Geçen yıl, Başkan Vladimir Putin, Rusların kripto para birimleri alıp satmasına olanak tanıyan yeni bir yasayı onayladı. Yasaya göre, işletmelerin kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak kabul etmeleri yasaklandı.

Ayrıca, Rusya Merkez Bankası (CBR) kısa süre önce borsalara kripto para birimi ile ilgili ürünleri yatırımcılara sunmama çağrısında bulundu.

CBR’ye göre, kripto para ürünleri yüksek oynaklık, fiyatlandırma sorunları, sınırlı likidite, şeffaflık eksikliği ve belirsiz düzenlemeler nedeniyle bir risk olmaya devam ediyor. CBR, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Yöneticiler bu varlıkları yatırım fonlarına dahil etmemelidir, komisyonculara ve mütevelli heyetlerine, bu tür temel varlıklarla niteliksiz yatırımcılara sahte teklifler sunmaktan kaçınmaları tavsiye edilir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x