Yükleniyor...

Satoshi Nedir? Satoshi Ne İşe Yarar? 1 BTC Kaç Satoshi?

Satoshi, kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin’in (BTC) en küçük birimi olarak tanımlanır.

Satoshi Nedir

Satoshi, kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin’in (BTC) en küçük birimi olarak tanımlanır. 1 Satoshi, 1 BTC’nin 100.000.000’da biridir.

Satoshi

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Aslında yaratıldı demek yerine, Bitcoin’in alt değeri olarak belirlendi demek daha doğru olur. 2008 yılının kasım ayında 1 Satoshi’nin 0.00000001 BTC değerinde olduğunu belirtti. 2010 yılında bu değerin %1 olması önerildi. Yani, 1 Bitcoin’in %1’inin, 1 Satoshi olarak isimlendirilmesi söz konusu oldu. Bitcoin’in yaratıcısına olan saygıdan ötürü, bu isim sevildi ve kabul gördü.

Satoshi Neye Yarar?

Bitcoin, kripto para borsasının en değerli parası. Bu bilgiye artık herkes hakim. Bitcoin’den adetle almak söz konusu olduğunda yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Bu rakamlar, yatırım için herkese uygun olmadığından dolayı, az sayıda BTC almaya yönelmek gerekiyor. İşte, 0.00000001 BTC aldığınız zaman, 1 Satoshi almış oluyorsunuz. Satoshi adedini arttırarak yatırım gücünüzü de kolaylıkla arttırmış oluyorsunuz.

Satoshi Yatırımı Değerli mi?

BTC’nin değerini tartışmaya dahi gerek yok. Satoshi, BTC demek olduğu için aynı şey onun için de geçerli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kripto para borsasında değeri yüksek olan bir yatırım için Satoshi almak daha mantıklı bir seçenek olabilir. Özellikle garantici hareket etmeyi tercih edenler ya da kripto para yatırımına yeni başlayanlar için en doğru seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi, yatırım ve borsa söz konusu olduğunda kesin konuşmalardan kaçınmak gerekir. Fakat değer grafikleri, paranın geçmişi ve muhtemel geleceği söz konusu olunca Satoshi’yi en iyi yatırımlardan biri olarak tanımlamaktan çekinmeye gerek yok.

Satoshi’yi kullanarak farklı kripto para birimleri de satın alabilirsiniz. Şu an dolar dahil olmak üzere tüm paralardan daha değerli olan BTC’nin milyonda biri ile daha fazla sayıda ETH, Maker gibi kripto paralar satın almak mümkün. Bu da doğru ve faydalı bir yatırım yönelmesi olacaktır.

Satoshi Nasıl Satın Alınır?

Satoshi, BTC satın almak demektir. Kripto para borsasının ilk parası olan BTC’yi yurt içi ve yurt dışındaki tüm kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Özellikle SATS cinsinden satış yapan borsalar da vardır. Ancak Bitcoin almak ile Satoshi almak aynı olduğu için Bitcoin satın aldığınızda da aslında sayı olarak farklı şekilde Sats da satın almış olursunuz.

Aldığınız Satoshi’lerle farklı paralara yatırım yapabilir, biriktirebilir ya da TL’ye çevirerek banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Satoshi İsmi Nereden Geldi?

Satoshi, yukarıda da anlattığımız üzere Bitcoin kripto para biriminin en küçük birimidir. Adını blok zincirlerinde kullanılan protokolün ve bitcoin kripto para biriminin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’dan almıştır. Satoshi/bitcoin oranı, bir bitcoin’e 100 milyon satoshi’dir.

Bazı kripto para birimleri çok küçük parçalara ayrılabildiği için ya da arzı trilyonlara ulaştığı için sats cinsinden ifade etmek daha kolaydır.

Sats Nedir?

Satoshi’yi Anlamak

İngiliz sterlini veya ABD doları gibi küresel para birimlerinin fiziksel versiyonlarının aksine, kripto para birimleri dijital dünyada baskın olarak mevcuttur. Bu farklılığa rağmen, bir kripto para birimi, tıpkı poundun peni ve doların sente bölünmesi gibi, daha küçük birimlere bölünebilir. Bitcoin’ler söz konusu olduğunda, mevcut en küçük birim satoshi olarak adlandırılır.

Satoshi birimi, 2008 yılında bitcoin kripto para biriminin gelişimini hızlandıran bir beyaz kağıt yayınlayan anonim kişi (veya kişiler) Nakamoto’nun adını almıştır. “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makale, eşler arası ağın çift harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını tanımladı. Bir dijital para birimi veya jetonun birden fazla işlemde kullanılabilmesi sorunu, fiziksel para birimlerinde bulunmaz, çünkü fiziksel bir banknot veya madeni para, doğası gereği, tek bir seferde yalnızca bir yerde var olabilir. Fiziksel alanda dijital para birimi bulunmadığından, bir işlemde kullanılması onu birisinin mülkiyetinden çıkarmaz.

Bu en küçük para birimi, bir Bitcoin’in yüz milyonda birini temsil eder. Küçük birimler, Bitcoin işlemlerinin yürütülmesini kolaylaştırır ve son derece hassas işlemleri okunabilir hale getirir. Bitcoin’lerin genel birim yapısında 1 Bitcoin (BTC) 1.000 milibitcoin (mBTC), 1.000.000 mikrobitcoin (μBTC) veya 100.000.000 satoshiye eşdeğerdir. Kesin rakam bilinmemekle birlikte, Satoshi Nakamoto’nun 100.000.000.000.000 satoshiye eşdeğer 1 milyon Bitcoin’e sahip olabileceği tahmin edilmektedir.

Büyük bir döviz çiftinin parçası olmasa da, Bitcoin’ler diğer para birimlerine ve diğer para birimlerine dönüştürülebilir. Bireylerin işlem yapmalarına izin vermek için Bitcoin borsaları mevcuttur. Bu, borsalardan birinde bir hesaba dolar, pound veya diğer desteklenen para birimlerinin yatırılmasını içerir; bakiye, Bitcoin satın almak veya satmak ve nihayetinde bunları diğer para birimlerine dönüştürmek için kullanılabilir. Yerleşik para birimleri arasındaki döviz kurlarında olduğu gibi, bitcoinlerin değeri arz ve talebe göre dalgalanacaktır.

Bireyler ceplerinde bir peni veya peni tutabilirken, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiziksel versiyonları ana akım haline gelmedi. Bu, öncelikle pratik nedenlerden ötürü, çünkü Bitcoin’in ana çıkış noktası dijital olması ve sahtesinin yapılmasının zor olmasıdır. Fiziksel bir varlığa sahip olmamak, blockchain teknolojisi dikkate alınmadan önce bile bitcoinlerin daha güvenli olduğu anlamına gelir. Fiziksel Bitcoin eksikliğinin bir başka nedeni de, bitcoinlerin günlük işlemlerde yaygın olarak kabul edilmemesidir.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiren, Bitcoin teknik incelemesini yazan ve Bitcoin’in orijinal referans uygulamasını yaratan ve dağıtan sözde kişi veya kişiler tarafından kullanılan isimdir. Uygulamanın bir parçası olarak Nakamoto ayrıca ilk blockchain veritabanını tasarlamıştır. Bu süreçte, Nakamoto, eşler arası bir ağ kullanarak dijital para birimi için çift harcama problemini çözen ilk kişi oldu. Nakamoto, Aralık 2010’a kadar Bitcoin’in geliştirilmesinde etkindi. Birçok kişi Nakamoto olduğunu iddia etti veya iddia edildi.

Nakamoto, Bitcoin için kod yazımına ilişkin çalışmaların 2007’de başladığını belirtti. Ağustos 2008’de kendisi veya bir meslektaşı bitcoin.org alan adını kaydettirdi ve bu adreste bir web sitesi oluşturdu. 31 Ekim 2008’de Nakamoto, metzdowd.com’da kriptografi posta listesinde “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir dijital kripto para birimini açıklayan bir makale yayınladı.

9 Ocak 2009’da Nakamoto, SourceForge’da Bitcoin yazılımının 0.1 sürümünü yayınladı ve 50 Bitcoin ödülüne sahip olan Bitcoin’in oluşum bloğunu (blok numarası 0) çıkararak ağı başlattı. Bu bloğun kripto para temelli işleminde, o tarihte yayınlanan Birleşik Krallık gazetesi The Times’daki bir manşete atıfta bulunan “The Times 03 Ocak 2009 Şansölyesi bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” metni vardı. Bu not, hem başlangıç ​​tarihinin bir zaman damgası hem de kısmi rezerv bankacılığının neden olduğu istikrarsızlık üzerine alaycı bir yorum olarak yorumlandı.

Nakamoto, 2010 ortasına kadar Bitcoin yazılımı üzerinde diğer geliştiricilerle iş birliği yapmaya devam ederek kaynak kodunda tüm değişiklikleri kendisi yaptı. Daha sonra kaynak kod deposunun kontrolünü ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen’e devretti. İlgili birkaç alanı Bitcoin topluluğunun çeşitli önde gelen üyelerine aktardı ve projeye katılımını durdurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner