Yükleniyor...
AL / SAT
Paribu İlk Adım
Anasayfa Kripto Para Haberleri Satoshi Nedir? 1 BTC Kaç Satoshi?

Satoshi Nedir? 1 BTC Kaç Satoshi?

ABONE OL:google-news

Satoshi Nedir?

Satoshi, kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin’in (BTC) en küçük birimi olarak tanımlanır. 1 Satoshi, 1 BTC’nin 100.000.000’da biridir.

Satoshi

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Aslında yaratıldı demek yerine, Bitcoin’in alt değeri olarak belirlendi demek daha doğru olur. 2008 yılının kasım ayında 1 Satoshi’nin 0.00000001 BTC değerinde olduğunu belirtti. 2010 yılında bu değerin %1 olması önerildi. Yani, 1 Bitcoin’in %1’inin, 1 Satoshi olarak isimlendirilmesi söz konusu oldu. Bitcoin’in yaratıcısına olan saygıdan ötürü, bu isim sevildi ve kabul gördü.

Satoshi Neye Yarar?

Bitcoin, kripto para borsasının en değerli parası. Bu bilgiye artık herkes hakim. Bitcoin’den adetle almak söz konusu olduğunda yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Bugün TL cinsinden bakıldığında 1 BTC = 56.000 TL civarında değere sahip. Bu da ortalama olarak 9.721 dolar demek oluyor.

Bu rakam, yatırım için herkese uygun olmadığından dolayı, az sayıda BTC almaya yönelmek gerekiyor. İşte, 0.00000001 BTC aldığınız zaman, 1 Satoshi almış oluyorsunuz. Satoshi adedini arttırarak yatırım gücünüzü de kolaylıkla arttırmış oluyorsunuz.

Satoshi Yatırımı Değerli mi?

BTC’nin değerini tartışmaya dahi gerek yok. Satoshi, BTC demek olduğu için aynı şey onun için de geçerli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kripto para borsasında değeri yüksek olan bir yatırım için Satoshi almak daha mantıklı bir seçenek olabilir. Özellikle garantici hareket etmeyi tercih edenler ya da kripto para yatırımına yeni başlayanlar için en doğru seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi, yatırım ve borsa söz konusu olduğunda kesin konuşmalardan kaçınmak gerekir. Fakat değer grafikleri, paranın geçmişi ve muhtemel geleceği söz konusu olunca Satoshi’yi en iyi yatırımlardan biri olarak tanımlamaktan çekinmeye gerek yok.

Satoshi’yi kullanarak farklı kripto para birimleri de satın alabilirsiniz. Şu an dolar dahil olmak üzere tüm paralardan daha değerli olan BTC’nin milyonda biri ile daha fazla sayıda ETH, Maker gibi kripto paralar satın almak mümkün. Bu da doğru ve faydalı bir yatırım yönelmesi olacaktır.

Satoshi Nasıl Satın Alınır?

Satoshi, BTC satın almak demektir. Kripto para borsasının ilk parası olan BTC’yi yurt içi ve yurt dışındaki tüm borsalardan satın alabilirsiniz.

Paribu üzerinden bir örnekle nasıl satın alacağınızı anlatalım:

İlk olarak Paribu hesabınıza giriş yapın; eğer hesabınız yoksa yeni hesap açın.

Daha sonra Paribu sayfasına giriş yapın. Giriş yapınca karşınıza Market sayfası çıkacak ve o sayfada sol köşede alım – satım işlemleri yapabileceğiniz bir tablo göreceksiniz. Buradan Bitcoin’i seçtiğinizden emin olun.

Paribu Satoshi Satın Al

Temsili olarak o tabloya tam olarak 1 Satoshi alacak değeri yazdık ancak Paribu dahil olmak üzere çoğu borsada minimum alım limiti bulunmaktadır. Bu nedenle borsanın minimum alım limiti ve siz yatırım yapacağınız miktara göre bunu arttırmalısınız. BTC al butonuna tıkladığınızda ve işlemler tamamlandığında Paribu hesabınızda Satoshi yani BTC olacak.

Aldığınız Satoshi’lerle farklı paralara yatırım yapabilir, biriktirebilir ya da TL’ye çevirerek banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

1 Yorum

  1. İyi günler,
    Btc üzerinden link almakla TL üzerinden link almanın satoshi açısından farkı olur mu? (BTC Türk’te gözüken toplam satoshi değeri)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar