Yükleniyor...

SEC Başkanı Gary Gensler Kimdir?

Gary Gensler, SEC Başkanı ve ABD hükümet yetkilisidir.

gary gensler

Gary Gensler, SEC Başkanı ve ABD hükümet yetkilisidir. Aynı zamanda Goldman Sachs’a katılarak bu şirkete ortak olan en genç isim olmuştur. Gensler, “mali krizden sonra önde gelen reformculardan biri” olarak tanımlanmıştır.

Gary Gensler Kimdir?

Gary Gensler, Amerikan hükümet yetkilisi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı olarak görev yapan eski Goldman Sachs yatırım bankacısıdır. 18 Ekim 1957 yılında dünyaya gelen Gensler daha önce Biden-Harris geçişinin Federal Rezerv, Bankacılık ve Menkul Kıymetler Düzenleyicileri kurumu inceleme ekibine liderlik etmişti. Atanmadan önce, MIT Sloan School of Management’ta Küresel Ekonomi ve Yönetim Uygulamaları profesörü görevini yürütüyordu.

Gensler, 26 Mayıs 2009’dan 3 Ocak 2014’e kadar Başkan Barack Obama yönetimindeki Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun 11. başkanı olarak 1997-99 yıllarında görev yaptı. Federal hükümetteki kariyerinden önce Gensler, Goldman Sachs’ta ortak ve finans eş başkanı olarak çalıştı. Ayrıca Hillary Clinton 2016 başkanlık kampanyası için CFO olarak görev yaptı. Başkan Joe Biden, Gensler’ı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun 33. başkanı olarak görevlendirmek üzere aday gösterdi. Sonrasında Gensler, SEC Başkan Vekili Allison Lee’nin yerini aldı.

gary gensler 1

Gensler Baltimore, Maryland’de Yahudi bir ailede Jane ve Sam Gensler’in beş çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Sam Gensler, yerel barlarda sigara ve langırt makinesi satıcısıydı. Bu da Gary’nin babası tarafından Baltimore’daki barlara götürüldüğünde, otomatlar vasıtasıyla finansın gerçek dünya tarafıyla ilk kez tanışmasını sağlamış oldu.

Gensler, 1975’te Pikesville Lisesi’nden mezun oldu ve burada kendisine Seçkin Mezunlar ödülü verildi. Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton Okulu’nda üç yıl geçirdikten sonra ekonomi alanında en yüksek şeref derecesiyle mezun oldu, ertesi yıl işletme alanında yüksek lisans yaptı. Gensler’in tek yumurta ikizi de Pennsylvania Üniversitesi’nde okudu. Bir lisans öğrencisi olarak Gensler, Pennsylvania Üniversitesi mürettebat ekibine dümenci olarak katıldı ve tekneyi uygun ağırlığında tutmak için ağırlığını 112 pound’a düşürdü.

1979’da Gensler, 18 yılını geçirdiği Goldman Sachs’a katıldı. 30 yaşında, o sırada firmaya ortak olan en genç kişilerden biri oldu. 1980’leri, Goldman’ın medya şirketlerine danışmanlık yapma çabalarının sorumluluğunu üstlenerek, en iyi birleşme ve satın alma bankacısı olarak çalışarak geçirdi . Daha sonra Tokyo’da ticaret ve finansa geçiş yaptı ve burada şirketin sabit getirili döviz ticaretini yönetti.

Gensler, Goldman Sachs’tayken, Ulusal Futbol Ligi’ne, NFL’nin televizyon sporları haklarını satan 3,6 milyar dolarlık bir anlaşma sağladığı sırada, televizyon tarihinin o zamanlar en kazançlı anlaşmasını elde etmesi konusunda danışmanlık yapan bir ekibe liderlik etti.

SEC

Gensler’in Goldman Sachs’taki son rolü, dünya çapındaki kontrolörler ve hazineden sorumlu finans eş başkanıydı. Gensler, 18 yıl sonra Başkan Bill Clinton tarafından aday gösterildiğinde ve ABD Senatosu tarafından Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak onaylandığında Goldman’dan ayrıldı.

Ardından 2001’den 2009’a kadar kar amacı gütmeyen üniversite Strayer Education, Inc.’in yönetim kurulunda görev yaptı.

Gensler, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nda 1997-1999 yılları arasında Finansal Piyasalardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı , ardından 1999-2001 yılları arasında Yurtiçi Maliye Müsteşarı olarak görev yaptı. 1999 ve 2000 yıllarında, o zamanki Hazine Bakanı Lawrence Summers yönetiminde, Gensler tezgah üstü türevleri düzenlemeden muaf tutan Emtia Vadeli İşlemleri Modernizasyon Yasası’nın kabulü için mücadele etti.

Hazine Müsteşarı olarak Yurtiçi Maliyeden sorumlu olan Gensler, mali kurumlar, kamu borç yönetimi, sermaye piyasaları, hükümet mali yönetim hizmetleri alanlarında politika ve mevzuat formüle etme de dahil olmak üzere, Hazine Sekreterleri Robert Rubin ve Lawrence Summers’a iç maliyeyle ilgili konularda danışmanlık yaptı ve yardım etti.

CFTC

Hazine Bakanlığı’nda görev yaptığı sırada Gensler, hizmetinden dolayı ajansın en yüksek onuru olan Alexander Hamilton Ödülü’ne layık görüldü.

Dönemin başkanı seçilen Barack Obama, 18 Aralık 2008’de Gensler’ı CFTC’nin 11. başkanı olarak görevlendirmek üzere aday gösterme niyetini açıkladı. Adaylığı 20 Ocak 2009’da resmen ABD Senatosuna gönderildi. Gensler’in adaylığına Demokratik parti grubunun ilerici üyeleri arasında bazı ilk muhalefetler, Gensler ABD Senatosu tarafından 88-6 onay oyu ile onaylandı. Gensler, 26 Mayıs 2009’da yemin etti ve “riskleri azaltmak, güçlendirmek için tezgah üstü türev piyasasına çok ihtiyaç duyulan şeffaflığı ve düzenlemeyi getirmek için yasalarımızdaki boşlukları acilen kapatmak için” çalışma sözü verdi. Gensler, “mali krizden sonra önde gelen reformculardan biri” olarak tanımlandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner