Yükleniyor...

Security Token Nedir?

Security Token (Menkul kıymet tokenları), geleneksel menkul kıymetlerle ilişkili düzenleyici korumalardan yararlanan programlanabilir kripto varlıklardır.

Security Token

Security Token (Menkul kıymet tokenları), geleneksel menkul kıymetlerle ilişkili düzenleyici korumalardan yararlanan programlanabilir kripto varlıklardır.

Security Tokenları, geleneksel finans sisteminde yer alan varlıkların blokzinciri üzerinde oluşturulmasıdır. Kurumlar sahip oldukları varlıkları, blokzinciri teknolojisini kullanarak çıkartabilmektedir. Security Tokenlar yatırım yapılma amacı taşımaktadır. Bağlı oldukları şirketlerin değerleriyle doğru orantılıdır ve gerçek varlıklar ile desteklenmektedir. Security Token’lar, diğer kripto varlıkların özelliklerine sahip olabilmektedir.

Security Token, mülkiyet haklarını doğrulamak ve sağlamak için tasarlanmış benzersiz bir kripto varlık türüdür. Belirli bir varlık birikimi için değer aktarım aracı olarak hizmet eder. Bu tokenlar, diğer kripto varlıklarına özgü standart faydalarla doludur, ancak geleneksel menkul kıymetlerle ilişkili düzenleyici yasalara tabii olmanın yanı sıra benzersiz özelliklerle programlanabilmeleri anlamında farklıdır.

Security Token Nasıl Çalışır?

Security Tokenler, menkul kıymet varlıklarının dijital halidir. Hisse senetleri, tahviller, opsiyonlar, ETF’ler gibi menkul kıymet varlıkları Security Token olmak için uygundur. Security Tokenlar mevcut blokzincirleri üzerinde çalışmaktadır. Security Tokenların kendilerine ait blokzincirleri bulunmamaktadır. Security tokenlar bağlı oldukları şirketlerin değerlerine sahiptir. Gerçek varlıklar ile desteklenir.

Untitled 1 3

Security Token Avantajları

Hisse senedi gibi varlıkların token olarak blockchain üzerinde temsil edilmesi menkul kıymetler için çeşitli avantajları da beraberinde getiriyor.

  • Security Tokenlar güvenilir, şeffaf ve programlanabilirdir. Bu, temsil ettikleri varlıktan daha kolay aktarılabildikleri, alınıp satılabildikleri ve izlenebildikleri anlamına gelmektedir.
  • Security Tokenlar sermaye ve piyasa likiditesinin kilidini açar. Tüm dünyaya yayılan sansüre dayanıklı blok zinciri ağlarında 7/24 alınıp satılabildiğinden, daha geniş bir yatırımcı yelpazesine şimdiye kadar erişilemeyen yatırım fırsatları sağlayabilir. 
  • Security Tokenlar aracısız ticareti arttırır. Yatırımcıların geleneksel varlık yönetimi sürecine dahil olan diğer aracılardan kurtulmasını sağlar. Böylelikle, evrak işlerini önemli ölçüde azalır.
  • Security Tokenlar şeffaflığı ve izlenebilirliği arttırır. Blokzincirde bulunduğundan, kullanıcılar işlem geçmişlerini kriptografik olarak kolayca izleyebilirler. Her işlem, otomatik olarak ve şeffaf bir şekilde, her bir token’ın geçmişini etkin bir şekilde değişmez bir deftere kaydedilir.
  • Security Tokenlar karmaşık süreçleri otomatikleştirir. Esnek bir şekilde programlanabilir ve akıllı sözleşme protokolleri aracılığıyla karmaşık görevleri yerine getirebilir.

Kısaca, Security Tokenların kolayca aktarılabilir ve zahmetsizce doğrulanabilir olması, onlara diğer birçok geleneksel menkul kıymete göre bir avantaj sağlamaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner