Yükleniyor...

Seed Phrase Nedir?

Bir Seed Phrase, seed kurtarma phrase veya yedek seed phrase, zincirdeki kripto para fonlarını kurtarmak için gereken tüm bilgileri depolayan kelimelerin bir listesidir.

Seed Phrase

Bir Seed Phrase, seed kurtarma phrase veya yedek seed phrase, zincirdeki kripto para fonlarını kurtarmak için gereken tüm bilgileri depolayan kelimelerin bir listesidir. Cüzdan yazılımı tipik olarak bir başlangıç ​​cümlesi oluşturur ve kullanıcıya bunu kağıda yazmasını söyler. Kullanıcının bilgisayarı bozulursa veya sabit diski bozulursa, aynı cüzdan yazılımını tekrar indirebilir ve kriptolarını geri almak için kağıt yedeği kullanabilir.

Bu ifadeyi keşfeden herhangi biri kripto paraları çalabilir, bu nedenle mücevherler veya nakit para gibi güvende tutulmalıdır. Örneğin, sosyal ağlarda veya messenger’da kimse sizden bunu istememelidir, herhangi bir web sitesine yazılmamalıdır.

Seed phrase, kripto paraları yedeklemenin ve saklamanın mükemmel bir yoludur.

Seed Phrase Nasıl Çalışır?

Seed phrase nasıl çalıştığına dair basitleştirilmiş bir açıklama, cüzdan yazılımının, her kelimeye bir sayı atanmış olarak bir sözlükten alınan kelimelerin bir listesine sahip olmasıdır. Seed phrase, seed tamsayı olarak kullanılan bir sayıya, cüzdanda kullanılan tüm anahtar çiftlerini üreten deterministik bir cüzdana dönüştürülebilir.

BIP39 standardı için İngilizce kelime listesi 2048 kelimeye sahiptir, bu nedenle ifade yalnızca 12 rastgele kelime içeriyorsa, olası kombinasyonların sayısı 2048^12 = 2^132 olur ve ifadenin 132 bit güvenliği olur. Bununla birlikte, bir BIP39 tümcesindeki verilerin bir kısmı rastgele değildir, bu nedenle 12 kelimelik bir BIP39 çekirdek tümcesinin gerçek güvenliği yalnızca 128 bittir. Bu, yaklaşık olarak tüm Ethereum özel anahtarlarıyla aynı güçtedir, bu nedenle çoğu uzman bunun yeterince güvenli olduğunu düşünür.

Kendi seed phrase icat etmek güvenli değil çünkü insanlar rastgelelik yaratmakta kötü. En iyi yol, cüzdan yazılımının yazdığınız bir cümle oluşturmasına izin vermektir.

Seed phrase doğal dil sözcükleri kullandığından, mükemmel hata düzeltmeleri vardır. Kötü el yazısıyla yazılmış kelimeler genellikle hala okunabilir. Bir veya iki harf eksikse veya okunamıyorsa, kelime genellikle yine de çıkarılabilir. Seed phrase tümce kelimelerin alındığı kelime listesi, her kelimenin ilk dört harfi onu benzersiz bir şekilde tanımlamak için yeterli olacak şekilde özenle seçilir. Bu, tek bir harfin okunamaz veya yanlış olmasının özel anahtarı işe yaramaz hale getirebildiği (serileştirme biçimine bağlı olarak) bir ham özel anahtarın yazılmasıyla iyi bir şekilde karşılaştırılır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner