Yükleniyor...

Sei Network Nedir?

Sei Network, katman-1 blokzinciridir.

Sei Network

Sei Network, katman-1 blokzinciridir. Cosmos ekosisteminde geliştirilmekte ve diğer Katman-1 ağlarına göre farklı olduğunu ileri sürmektedir.

Sei Network Nedir?

Sipariş defterine özel ilk katman-1 blokzinciri olan Sei Network, Cosmos SDK ve Tendermint çekirdeği kullanılarak oluşturulmuştur. Sei Network, yerleşik bir merkezi limit sipariş defteri (CLOB) modülüne sahiptir. Ayrıca Sei üzerinde oluşturulmuş merkeziyetsiz uygulamalar, yerleşik bir merkezi limit sipariş defterinin üzerine inşa edilebilmektedir.

Cosmos tabanlı blokzincirler, Sei’nin CLOB’unu paylaşılan bir likidite merkezi olarak kullanılabilmekte ve herhangi bir varlık için pazar oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra DeFi geliştiricilerine ve kullanıcılarına fayda sağlayan bir tasarım sunan Sei, ölçeklenebilir “kullanım durumuna özel” bir blokzinciri olmayı hedeflemektedir.

Sei, merkeziyetsiz finans için en iyi alt yapıyı oluşturmayı amaçlamaktadır. Gelişen Web3 evreni ile, katman-1’lerin borsalar gibi önemli kullanım alanları etrafında şekilleneceğini ileri sürmektedir. Sei, DEX uygulamalarına özel bir alan yaratmaktadır. Bunu, uygulama zincirleri ve genel amaçlı katman-1 ağları arasında yeni tasarımlar oluşturarak yapmaktadır.

Tüm uygulamaların birbirleri ile kolayca etkileşim alarak çalışmasını sağlamak amacıyla, Sei Network tek bir blokzinciri üzerine kurulmuştur. Merkeziyetsiz borsaların eksik kalan yanlarını eleştiren Sei, bu ihtiyaçlara yönelik politikalar geliştirmektedir. Bu ihtiyaçlar, mavcut katman-1’deki ağ tıkanıklığı, işlem hızının yavaş olması ve DEX optimizasyonunun olmaması gibi örneklendirilmektedir.

Geliştirdiği politikalar; Yerel sipariş eşleştirme motoru, Akıllı blok yayılımı ve Alt saniye yerleşimi’dir.

Yerel sipariş eşleştirme motoru, Sei üzerine kurulu DEX’lerin ölçeklenebilirliğini sağlamaktadır. Akıllı blok yayılımı, İşlem sırasında gecikmeyi azaltır ve verimi artırmaktadır. Alt saniye yerleşimi ile Sei, yaklaşık 600 ms’de kesinliğe ulaşan en hızlı zincirdir.

SEI Nedir

Sei Network Özelllikleri

Sei, geliştiriciler ve kullanıcılar düşünülerek tasarlanmıştır. Yeni nesil DeFi için altyapı ve paylaşılan likidite merkezi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca, Sei altyapısında işlem yapmak ve diğer uygulamalardan havuzlanmış likiditeye erişmek için uygulamalar, tak-çalıştır özelliğindedir.

Sei Network, CosmWasm akıllı sözleşmelerini desteklemek amacıyla wasmd modülünü entegre etmiştir. Bunun sebebi, geliştiricilerin Sei üzerine inşa etmelerini kolaylaştırmak ve deneyimine öncelik vermektir. CosmWasm, birçok blok zinciri tarafından kullanılmaktadır. Hatasız bir kütüphane ve devasa bir geliştirici ekosistemine sahiptir. CosmWasm, diğer ekosistemlerin karşılaştığı birçok geliştirme sorununu çözmek için oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra daha iyi güvenlik garantileri sunmaktadır.

Katman-1 blokzinciri olan Sei, bir sipariş defteri için özel olarak oluşturulmuştur. Sei, güvenirliği ve yüksek verimi vurgulayarak, yeni bir ultra yüksek performanslı DeFi ürünleri kademesini etkinleştirir.

Zincir üstü CLOB ve eşleştirme motoru, tüccarlar ve uygulamalar için derin likidite ve fiyat-zaman-öncelik eşleştirmesi sağlamaktadır. Sei üzerindeki uygulamalar, yerleşik sipariş defteri altyapısından, derin likiditeden ve merkeziyetsiz bir eşleştirme hizmetinden yararlanmaktadır. Kullanıcılar, MEV korumasıyla birlikte işlemlerinin fiyatını, boyutunu ve yönünü seçme yeteneğiyle bu değişim modelinden yararlanabilmektedir.

Sei Network, ekosistemin eşleşme taşı olarak hizmet eder ve her uygulama kendi işlevselliğine ve kullanıcı deneyimine sahip ekosistem ortaklarına üstün güvenilirlik ve yüksek işlem hızı sunmaktadır. Her kullanıcı, Sei’nin geniş likiditesinden ve tüm ekosistem avantajlarından yararlanan bir DeFi uygulaması oluşturabilmektedir. Geliştiriciler, tüccarlar ve kullanıcılar, paylaşılan likidite ve merkezi olmayan finans hizmetlerinden yararlanan ekosistem ortakları olarak Sei’ye bağlanabilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner