Yükleniyor...

Sui (SUI) Nedir?

SUI coin, Sui blokzinciri ağının henüz piyasaya sürülmeyen yerel kripto para birimidir.

sui coin

SUI coin, Sui blokzinciri ağının henüz piyasaya sürülmeyen yerel kripto para birimidir. Sui ise bir dizi validatör tarafından yürütülen akıllı bir sözleşme platformudur. Platform, çoklu konsensüs mekanizması ile işlemleri onaylar ve böylece hızlı bir şekilde karara varılmasını amaçlar.

Sui Nedir?

Sui, diğer blokzinciri sistemlerindeki doğrulayıcılara veya madencilere benzer bir rol oynayan izinsiz bir dizi doğrulayıcı tarafından sürdürülen akıllı sözleşme platformudur. Sui, Web3’ün büyümesiyle ölçeklenebilen tek ağdır.

Sui platformu Rust’ta yazılmıştır. Move adlı Rust tabanlı bir programlama dilinde yazılmış akıllı sözleşmeleri desteklemektedir.

Sui’nin SUI adlı yerel bir token’ı vardır. SUI coin, işlem ücreti ödemesi yapmak için kullanılmaktadır. İsimsiz blok zincirini güvenceye almak için kilitlenebilir. SUI coin, kilitleme işlemi aracılığıyla protokolün yönetimine erişim sağlamaktadır. İşlemler, depolama veya Sui blok zincirinin diğer kullanımlarıyla ilgili ücretleri ödemek için kullanılmaktadır.

Sui, 2021’den beri Mysten Labs tarafından geliştirilen yeni nesil bir hisse kanıtı blok zinciridir. Sui blok zinciri düşük maliyetle ve oldukça hızlı bir şekilde uygulama geliştirmeyi yatay bir şekilde ölçeklendirmeye sahiptir.

sui coin

SUI Özellikleri Nelerdir?

Sui blokzincirinin en önemli özelliği, yatay olarak ölçeklenebilmesi ve anında sonlanma yapabilmesidir. Sui blokzinciri işlemlerini art arda yapmak yerine tek seferde yaparak işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Sui platformunun bazı özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Akıllı sözleşmeleri daha kısa sürede oluşturma imkanı.
 • Sui blokzincirinde kullanıcılar, yakında gelecek özellik sayesinde varlıkları önce gönderip hesabı sonra açabilir.
 • Sui düşük işlem ücretleri yatay ölçeklenme ve yüksek hızlı işlem kapasitesine sahiptir.
 • Sui, daha az enerji harcayan ve çevre dostu olan Proof of Stake’i kullanmaktadır.
 • NFT’lerde daha fazla yardımcı program oluşturabilir ve direkt olarak zincir üzerinde depolayabilirler.
 • Varlıklar olarak başka birinin akıllı sözleşmesinde değil direkt olarak kullanıcıların hesaplarında yaşar.
 • Eşsiz ölçeklenebilirlik, anında çözüm.
 • Ana geliştiricilerin erişebileceği güvenli bir akıllı sözleşme dili.
 • Zengin ve birleştirilebilir on-chain varlıkları tanımlama yeteneği.
 • Web3 uygulamaları için daha iyi kullanıcı deneyimi.
SUI

SUI Coin Tokenomik

Sui’nin tokenomikleri, ekonomik bir ekosistem ve Sui’nin önde gelen mühendislik tasarımı ile eşit bir finansal tesisat sunmayı amaçlayan ekonomik blokzinciri araştırmalarının sınırında tasarlanmıştır.

Sui ekonomisi, üç ana katılımcı grubu ile karakterize edilir:

 1. Kullanıcılar: Dijital varlıkları oluşturmak, değiştirmek ve aktarmak veya akıllı sözleşmeler, birlikte çalışabilirlik ve birleştirilebilirlik tarafından sağlanan daha karmaşık uygulamalarla etkileşim kurmak için işlemleri Sui platformuna gönderir.
 2. SUI coin sahipleri: Tokenlarını doğrulayıcılara devretme ve hisse kanıtı mekanizmasına katılma seçeneğine sahiptir. SUI sahipleri ayrıca Sui’nin yönetimine katılma haklarına sahiptir.
 3. Doğrulayıcılar: Sui platformundaki hareketliliği işlemeyi ve yürütmeyi yönetir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner