Yükleniyor...

Shardeum Nedir?

Shardeum, en gelişmiş parçalama çözümüne sahip olması sayesinde sonsuza kadar düşük gaz ücretleri vaat eden, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 ağıdır.

shardeum

Shardeum, en gelişmiş parçalama çözümüne sahip olması sayesinde sonsuza kadar düşük gaz ücretleri vaat eden, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 ağıdır.

Shardeum Nedir?

Shardeum, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 blok zinciridir. Sonsuza kadar düşük gas ücretleri sağlarken dinamik durum paylaşımı yoluyla gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korur. Bir sonraki milyar insanı kriptoya dahil etmek amacıyla, Shardeum’un potansiyel kullanım durumları DeFi’den açık kaynaklı AI ve oyunlara kadar uzanır.

Ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik blokzinciri üçleminin üstesinden gelmek için Shardeum, Ethereum’un ademi merkeziyetçiliği ve güvenliğinden yararlanırken, dinamik parçalama ve Yetki Kanıtı ile Hisse Kanıtı konsensüsü kombinasyonu aracılığıyla doğrusal ölçeklenebilirlik ekler.

Shardeum, hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen, SHM adlı kendi yerel kripto para birimine sahip olması hedefleniyor. Bununla birlikte, ekip SHM belirteçlerini paylaşmıştır ve SHM’nin sabit bir 508 milyon SHM madeni para arzı olması bekleniyor.

shardeum

Shardeum Nasıl Çalışır?

Shardeum, blokzincirini parça olarak da bilinen daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölen parçalama teknolojisini kullanarak ölçeklenebilir, adı da bu özelliğinden gelir.

Parçalama hakkında daha fazla ayrıntı vermek gerekirse, bir blokzinciri esasen büyük bir veri tabanı sistemidir ve blokzincirlerini parçalamak, büyük veri tablolarını parça adı verilen daha küçük tablolara bölmeyi ifade eder. Bu, parçalanmış ağların, parçalanmamış blokzincirlere göre saniyede daha fazla işlem (TPS) işlemesini sağlar.

Parçalama Shardeum için yeni değil, parçalama Zilliqa, Polkadot, Near ve hatta Ethereum tarafından kullanılıyor (Proto Danksharding adlı bir sürüm kullanıyorlar). Ancak Shardeum, parçalamanın en gelişmiş biçimi olan “dinamik durum parçalama” adı verilen benzersiz bir parçalama teknolojisi kullanır.

Dinamik Durum Parçalama

Dinamik durum parçalama, en gelişmiş parçalama türlerinden biridir. Esnek olacak ve genel blokzincir ekosistemindeki değişikliklere kolayca uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı adres aralığını kapsayan bir parçadaki tüm düğümlere sahip olmak yerine, bu düğümlere önemli ölçüde örtüşen farklı adres aralıkları atanır, bu da birden çok parçayı etkileyen işlemlerin sıralı yerine aynı anda işlenmesini sağlar, böylece işlemin işlenme süresi kısaltılır. Bu aynı zamanda işlem hacmini artırmaya ve her zaman düşük gas ücretlerini korumaya yardımcı olur.

Temel olarak, talep dalgalandıkça bir ağın blokzinciri parçalarını veya veri depolama yöntemini dinamik olarak eklemesine veya kaldırmasına izin verir. Bunun ana yararı, ekosistemi durdurmaya gerek kalmadan kolay ağ yükseltmeleridir.

Dinamik durum parçalama, statik durum parçalamadan farklı olarak, ağ yükü değiştiğinde çalışabildiğinden ağı yavaşlatmaz, parçalanmamış ağlar dalgalanan ağ yükleriyle mücadele eder.

Atomik İşleme ve Çapraz Parça Şekillendirilebilirlik

Shardeum ayrıca, işlemlerin atomik olarak yürütülmesini sağlayan atomik işlemeye sahiptir. Atomik, işlemin tüm bölümlerinin başarıyla yürütüldüğü veya hiçbirinin yürütülmediği anlamına gelir. Atomik işleme olmadan, işlemler başarısız olabilir veya tutarsız durum verilerine sahip olabilir, bu da güvenlik risklerine ve güvenilirliğin azalmasına neden olur.

İşlemlerin farklı parçalardan verilere ve duruma erişmesine ve bunları kullanmasına izin veren atomik işleme ve Shardeum’un çapraz parça iletişimi ile birlikte, karmaşık işlemlerin ve akıllı sözleşmelerin parçalanmış bir ortamda yürütülmesini sağlayarak akıllı sözleşme geliştiricileri için kodlamayı kolaylaştıracaktır.

shardeum

Otomatik Ölçeklendirme Özelliği

Bir ağın yükü ve talebi zaman zaman değişir ve güvenlik veya performanstan ödün vermeden yüksek ve düşük talepleri karşılamak için otomatik olarak ölçeklendirme yeteneğine sahip olmak, otomatik ölçeklendirme olarak bilinir.

Otomatik ölçeklendirme, ağ yükünü her döngüde (1 dakika) ölçerek çalışır ve yüke bağlı olarak, yükü işlemek için gereken doğrulayıcı düğüm sayısı konusunda fikir birliğine varılır. Tüm süreç, herhangi bir aracı olmaksızın kendi kendini gerçekleştirir.

Bu, hashrate’e bağlı olarak her iki haftada bir zorluk seviyesini otomatik olarak ayarlayan Bitcoin ağına benzer.

Örneğin, bir Shardeum dApp çok fazla etkinlik aldığında, ağ, verimi artırmak için otomatik olarak daha fazla etkin doğrulayıcı düğüm ekler. Aktivite tekrar düştüğünde, aktif doğrulayıcıların sayısını azaltacak ve ağdaki operasyonları zayıf tutacaktır.

Doğrusal Ölçekleme

Adından da anlaşılacağı gibi Shardeum, yoğun talep sırasında işlem hacmini anında artırmak için ağa daha fazla düğüm eklenmesine izin verir. Ağın ‘beklemede’ doğrulayıcı havuzuna daha fazla düğüm ekleyerek, TPS orantılı olarak artacak ve Shardeum’u doğrusal olarak ölçeklenen ilk Web3 ağı yapacaktır. Bir düğüm bekleme modundayken, ağ etkinliğinin geri gelmesi ve beklemedeki düğümlerin TPS’yi artırmak için etkinleştirilmeye başlamasını bekler.

Bu, ağdaki talebe bakılmaksızın verim, ademi merkeziyet, güvenlik ve sabit işlem ücretleri dahil olmak üzere bir blockchain ağındaki diğer tüm sonuçları olumlu yönde etkileyen ana X faktörüdür.

Bu nedenle, yeterli talep ve düğüm varsa, Shardeum’un 100.000 TPS’nin üzerinde ışık hızında işlem hızlarına ulaşması teorik olarak mümkündür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner