Yükleniyor...

Siacoin (SC) Nedir? Nasıl Çalışır?

SiaCoin, kullanılmayan depolama alanını boşaltan dağıtılmış bir bulut depolama platformudur.

Siacoin SC Nedir Bilmeniz Gereken Her Şey

SiaCoin, kullanılmayan depolama alanını boşaltan dağıtılmış bir bulut depolama platformudur. Blockchain teknolojisi ile güvence altına alınan, merkezi olmayan bir depolama platformudur.

Depolama platformu, mevcut geleneksel depolama sağlayıcılarından daha güvenilir ve daha düşük maliyetle bir veri depolama pazarı oluşturmak için dünya çapında kullanılan sabit disk kapasitesini kullanır.

Bu yazıda, SiaCoin’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden bu projenin bakmaya değer olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Siacoin Fikri

SiaCoin fikri, dünyadaki herkesin depolama alanlarını kiralamasına ve karşılığında katkıları için ödüllendirmesine izin verir. Ayrıca, soğuk depolama hizmetleri şu anda merkezden dağıtılmaktadır ve veriler üçüncü taraf bir sunucuda depolanmaktadır.

SiaCoin, tüm kullanıcılar tüm kaynaklara katkıda bulunduğu için depolamanın merkezden dağıtılmasına izin verir. Sia dosyaları merkezi olmayan bir sistemde şifrelediği ve dağıtacağı için, SiaCoin kullanmak dosyalarınızı tamamen özel kılar. Aslında, tüm kullanıcılar özel şifreleme anahtarlarını kontrol edebilir ve verilerinin sahibidir.

Sia Nasıl Çalışır?

Sia; Google Drive, Dropbox ve Amazon Cloud gibi bir bulut depolama platformudur. Sia’yı diğer geleneksel bulut depolama sağlayıcılarından ayıran şey, açık kaynaklı, Blockchain tabanlı, merkezi olmayan bir bulut depolama sistemi olmasıdır. Sia, kullanıcılara dünya genelindeki herkesin yedek sabit disk alanını kiralamasına veya bunlardan faydalanmasına olanak tanıyan eşler arası depolama ekosistemi sunar. Sia ağdaki herkesi SiaCoin ile ödüllendirir. Ağdaki tüm işlemler dosyalama sözleşmeleri ve depolama kanıtları ile güvence altına alınmıştır. Ayrıca, Sia müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmez, bunun yerine platformda ödeme yapılmasına izin verir. Bu artık sadece merkezi sunuculara dayanmayan geleceğin barındırılmasının başlangıcı olabilir.

Depolama Ekosistemi

Ekosistem esnek depolama seçeneklerine izin verir. Müşteriler ve sağlayıcılar sistemde işlem yaparlar. Sağlayıcılar, istemciler için depolama alanı sağlayan ana bilgisayarlar olarak da bilinir ve Sia’da ödeme alırlar. Sağlayıcılar cezaların fiyatını, reklamını ve standartlarını belirleyebilir. Müşteriler ayrıca standartlarını belirleme seçeneğine sahiptir ve sunulan hizmetin kalitesine bağlı olarak sağlayıcılara teşvik vermeyi seçebilirler.

Dosya Sözleşmeleri

Bir müşteri ve sağlayıcı arasında bir ticari işlem yapıldığında, her iki tarafça dosyalanmış bir sözleşme yazılır ve bu Sia’nın blok zincirinde saklanır. Bu, taraflardan herhangi birinin temerrüde düşmesi durumunda bir cezaya izin verir. Dosya sözleşmeleri yalnızca ağda bir güvenlik düzeyi sağlamakla kalmaz. Bir müşteri tarafından imzalanmış bir sözleşme oluşturulduğunda, işlemin daha sonraki bir döneminde kullanılan sözleşmeye SiaCoin dengesini yatırır. Sia blok zincirindeki bu dosya sözleşmeleri, ana makinelerin ve kullanıcıların tatmin olmasını sağlar.

Depolama Düzeltme

Sağlayıcı tarafından sağlanacak zorunlu bir depolama kanıtı olduğundan, ekosistemde hileli eylemler önlenir. Ödeme alınmadan önce depolama kanıtı sağlayıcı tarafından sağlanmalıdır ve sağlayıcı bir süre boyunca depolama kanıtı sağlamazsa, sözleşme sonlandırılacaktır.

Sia’nın Faydaları

Geleneksel depolama sistemiyle karşılaştırıldığında, SiaCoin’in aşağıdaki avantajları bulunmaktadır:

  • Gizlilik: Sia ağında işlenen tüm veriler güvenlidir ve sağlayıcı bunlara erişemez. Depolama alanına erişmek için yalnızca kullanıcı tarafından bilinen özel bir anahtar gerekecektir. Bu, geleneksel modelden çok daha iyidir çünkü ana bulut depolama şirketleri dosyalara erişebilir.
  • Güvenlik: Sia, Müşterinin verilerini tek bir hata noktasından korur ve bu, yüklenen belgelerin farklı sağlayıcılar arasında bölünmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir sistem aracılığıyla elde edilebilir.
  • Satın alınabilirlik: Sia’daki fiyatlandırma esnek ve piyasaya yöneliktir. Fiyat geleneksel modellere kıyasla çok düşük olsa da, müşteriler mümkün olan en düşük fiyata yol açan depolama alanı için teklif verir ve madencilik veya ticaret yapılabilen SiaCoin ile ödeme yaparlar.

İşlem Geçmişi

Sia, 7 Haziran 2015’te kripto para piyasasına girdi ve SiaCoin başına 0.000046 dolardan işlem görmeye başladı. Ancak, Siacoin Kasım – Aralık 2017 arasında yaklaşık 0.09 dolar fiyatla bir patlama yaşadı. Şu anda 0,003489 dolardan işlem görüyor ve CoinMarketCap’ta 61. sırada yer alıyor.

Yol Haritası

Sia ile ilgili hizmetler sürekli geliştirilmektedir. Video akışını uygulamayı, hizmeti tek seferde 10 TB’tan büyük dosyaları destekleyecek şekilde ölçeklendirmeyi, kullanıcıların Sia dışındaki platformlarla dosya paylaşmalarını ve hafif istemci ve mobil destek uygulamalarını, Dropbox, Google gibi bulut depolama platformlarıyla rekabet etmeyi planlıyorlar. Drive ve OneDrive. Gelecekte, Bitcoin ve SiaCoin Blok Zincirlerini finansal olarak bağlamak için iki yönlü bir ped uygulanacaktır.

Blockchain alanında, Sia’nın doğrudan rakipleri Storj ve MaidSafe’dir, ancak Sia şifreleme ve merkezsiz alanda daha iyi olduğunu iddia ediyor. Şu anda veri güvenliği, gizlilik ve merkezsizlik ihtiyacı çok yüksektir ve Sia’nın en uygun zamanda geldiği söylenebilir. Gelecek gerçekten SiaCoin için sürprizler barındırıyor olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner