Yükleniyor...

Signature Bank Nedir, Neden İflas Etti?

Signature Bank, New York merkezli tam hizmet veren bir bankadır.

signature bank2

Signature Bank, New York merkezli tam hizmet veren bir bankadır. Şimdiden “Amerika’da batan banka” olarak anılan Signature Bank iflası ile Washington Mutual ve Silicon Valley Bank’in ardından ABD tarihinde batan en büyük üçüncü banka olmuş oldu.

Signature Bank Nedir?

Signature Bank New York, Connecticut, California, Nevada ve Kuzey Carolina’da 40 özel müşteri ofisi bulunan New York merkezli tam hizmet veren bir ticari bankadır. Signature Bank’ın özel finans yan kuruluşu Signature Financial LLC, ekipman finansmanı ve kiralama hizmeti vermektedir. Tamamen sahip olunan bir yan kuruluş olan Signature Securities Group Corporation, yatırım, komisyonculuk, varlık yönetimi ve sigorta ürünleri ve hizmetleri sunan lisanslı bir komisyoncu-satıcı ve yatırım danışmanıdır. 2022 sonunda bankanın toplam varlıkları 110,4 milyar dolar ve mevduatı 82,6 milyar dolar; 2021 itibariyle 65,25 milyar dolarlık kredisi vardı.

Signature Bank, HSBC tarafından satın alınmasının ardından, Republic National Bank of New York’un eski yöneticileri ve çalışanları tarafından 2001 yılında kuruldu . Kişisel bir ilişki modeline sahip zengin müşterilere odaklandı ve tarihinin büyük bir bölümünde yalnızca New York City bölgesinde ofisleri sürdürdü. 2010’ların sonlarında coğrafi olarak ve hizmetler açısından genişlemeye başladı, ancak en çok 2018’de kendisini kripto para birimi endüstrisine açma kararıyla dikkat çekti. 2021 itibariyle, kripto para birimi işletmeleri, mevduatlarının yüzde 30’unu temsil ediyordu.

New York eyaletindeki banka yetkilileri, Silicon Valley Bank’ın iflas etmesinden iki gün sonra, 12 Mart 2023’te bankayı kapattı . ABD tarihindeki en büyük üçüncü banka iflası olmuş oldu.

signature bank

Signature Bank Neden İflas Etti?

Signature Bank “sistemik risk” sebebiyle iflas etti. New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) yapılan açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyuruldu.

Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 itibarıyla yaklaşık 110,4 milyar dolarlık varlığı ve yaklaşık 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunduğu kaydedilen açıklamada, bankanın FDIC sigortalı olduğu bildirildi.

Kripto para birimi, 2018’de sektörden müşteri kabul etmeye karar verdikten sonra bankanın son yıllarında faaliyetlerinin odak noktası haline geldi. 2021’de mevduatlarının yüzde 16’sından fazlası sektörden geldi, Şubat 2023’e kadar yüzde 30 ve ayrıca Circle tarafından yönetilen USDC’den yedek paralar tuttu. Kripto para yatırımcıları, bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde bankanın hissesini 75 dolardan 375 dolara yükseltirken, bu strateji riskli oldu ve bankaya, bir etiket kurucusu DePaolo’nun atmaya çalıştığı bir “kripto bankası” imajı verdi. Tutarlı bir şekilde artan mevduatlardan sonra, kripto müşterileri ve New York özel bankacılık müşterileri arasında eşit olarak bölünmüş bankadan mevduat çıkışları yaşamaya başladı. Bazı yatırımcılar özel olarak likiditeyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Buna karşılık banka sektördeki katılımını azalttı. 20 Şubat 2023’te, bankanın yaklaşık 22 yıllık tarihindeki tek CEO’su olan DePaolo, 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere – kripto para birimi balonunun çökmesinden bağımsız olarak – kıdemli danışman olmak için ayrıldığını duyurdu.

signature bank iflas

12 Mart 2023 Pazar günü, sistemik riski gerekçe göstererek Signature Bank, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından kapatıldı. Kapanış, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden ve kripto para birimi endüstrisinin diğer büyük bankası olan Silvergate Bank’ın başarısızlığından günler sonra geldi. Aralık 2022 itibariyle , banka mevduatlarındaki 89 milyar doların yüzde 90’ı FDIC tarafından sigortasızdı. Signature Bank hisse senedi ve tahvillerinin sahipleri kayıplarla karşı karşıya kalma aşamasına geldi. Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ve Washington Mutual’ın 2008’de kapanmasının ardından Signature Bank, ABD tarihindeki üçüncü en büyük banka batışı olmuş oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner