Yükleniyor...

Bitcoin Ayağa Kalktı! Grafik ve Piyasa Analizi 13 Mart 2023

Olumsuz haberler ile çöküşe geçen Bitcoin (BTC), son haber akışıyla birlikte gücünü toplayarak 22 bin doların üzerinde hareket ediyor.

btc grafik

Olumsuz haberler ile çöküşe geçen Bitcoin (BTC), son haber akışıyla birlikte gücünü toplayarak 22 bin doların üzerinde hareket ediyor.

BTC’nin teknik ve temel analiz bakımından düşüşe geçmesi, kripto yatırımcısında büyük korku uyandırdı. Özellikle de Silicon Valley Bank’in kapatılmasıya birlikte kripto sektöründe adeta bir skandal yaşanmıştı. Gündeme düşen olumsuz olayların ana konusu olan stablecoin sorunları, BTC’nin düşüşünde etken olmuştu. Yakın zamanda kripto dostu bankalarda kapanma faaliyetlerine bir yenisi daha eklenerek, “Signature Bank’in kapandığı” bildirildi. Bu tarz büyük olaylardan etkilenen BTC, anlık olarak 19.560 dolar seviyesine düşüş yaşamıştı.

Bitcoin (BTC) Grafik Analizi

FUD haberlerin ardı ardına gelmesiyle 19.560 dolar seviyesine anlık düşüş gerçekleştiren BTC, şuan için ayağa kalkmış gözüküyor. 19.560 dolar seviyesinden “güç toplayarak” yükselişe geçen BTC, şuan için kripto piyasasına “can suyu” oldu. Kripto piyasasındaki olası yükselişleri konuşabilmek adına, BTC’nin 22.640 doları “kalıcı şekilde aşması” büyük önem taşıyor. Olası FUD haberlerin devam ettiği koşulda ise, BTC’nin 21.490 dolar seviyesine kadar düşüş yaşaması takip edilebilir.

Ekran Resmi 2023 03 13 09.55.00

Bitcoin için Piyasa Değer Analizi 

Kripto piyasasının yükselişe geçmesiyle birlikte BTC piyasa değeri için de sert yükselişler görüldü. BTC şuan için, 430 milyar dolar piyasa değerindenin üzerinde seyrediyor. BTC piyasası değerinin yükseliş yönlü ilerleyebilmesi geçebilmesi için, 440 milyar dolar piyasa değerini kalıcı şekilde aşması takip edilebilir. Olası piyasa değeri düşüş senaryosunda ise 417 milyar dolar seviyesi destek olarak izlenebilir.

Ekran Resmi 2023 03 13 11.42.35

Bitcoin Dominansı, Altcoin’ler için Son Durum Ne?

Fiyat olarak sert bir yükseliş kaydeden BTC, dominans seviyesinde de yükseliş göstermiş durumda. Yaklaşık olarak yüzde 42.81 dominans seviyesinden tepki alan BTC‘nin, yüzde 43.90 dominans seviyesini aşmasıyla altcoin’ler tarafında düşüşler gözlenebilir. Altcoin’ler tarafında yükseliş yönlü eğilimin oluşulabilmesi için, BTC dominans seviyesinin yüzde 43.60‘a gevşeme süreci takip edilebilir.

Ekran Resmi 2023 03 13 11.45.24

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner