Yükleniyor...

Solana ağında çıkan GME popüler oldu: GameStop çılgınlığı!

ABD'de halka açık şirket olan GameStop'ın hisse manipülasyonuna atıfta bulunan GME adlı memecoin, Solana ağında piyasaya sürüldükten sonra yüzde 20 bin yükseldi.

solana-memecoin-yukselisi

ABD’de halka açık şirket olan GameStop’ın hisse manipülasyonuna atıfta bulunan GME adlı memecoin, Solana ağında piyasaya sürüldükten sonra yüzde 20 bin yükseldi.

Solana ağında yeni bir furya başladı. ABD’li oyun şirketi GameStop’a atıfta bulunmak için piyasaya sürülen GameStop (GME) adlı memecoin, kısa sürede yoğun ilgi gördü. GME, piyasaya sürüldükten sonra yüzde 20.000’lik yükselişe imza attı.

GME memecoin’inin yaratıcıları, ABD’de halka açık oyun şirketi GameStop’a küçük yatırımcıların gerçekleştirdiği manipülasyonu ele aldı. Memecoin, “WallStreet şimdi durduramıyor” sloganıyla kripto yatırımcılarından beğeni topladı.

Solana memecoin çılgınlığı tam gaz devam ediyor: GameStop (GME)

Solana ağında piyasaya sürülen GameStop (GME) isimli memecoin büyük bir çıkış yaptı. Memecoin, piyasaya sürüldükten sonra yüzde 20.000 yükseldi ve 54 milyon dolar piyasa değerine ulaştı.

GME adlı memecoin, ABD merkezli oyun şirketi GameStop’tan ilham aldı. GameStop hisselerinin 2021 yılında uğradığı manipülasyonu ele alan GME, WallStreet’e karşı bir oluşum olarak piyasaya çıktı.

GameStop GME grafik

GME’nin arkasındaki ekip, projenin sadece bir kripto para olmadığını, aynı zamanda büyük adamlara karşı bir hareket olduğunu ifade etti.

Bilindiği üzere, 2021 yılında ABD’de halka açık bir oyun şirketi olan GameStop’ın hisselerinde manipülasyon gerçekleşti. GameStop, pandeminin de etkisiyle zorlu bir sürece girdi ve çeyrek dönemlerde zarar açıkladı. GameStop şirketine destek olmak isteyen yatırımcılar Reddit üzerinden bir destek kampanyası başlattı. Destek çığ gibi büyüdü ve Elon Musk’tan da katılım gördü. Bu kampanya ile GameStop hisselerinde ralli başladı ve kısa sürede büyük bir yükseliş gerçekleştirdi.

GameStop hisselerini manipüle etmeyi başaran yatırımcılar, hisse fiyatını 3,5 dolar civarından 250 dolara kadar yükseltmeyi başardı. Bu olayda özellikle küçük yatırımcı büyük bir kazanç elde etti. Ancak başta Melvin Capital olmak üzere bir çok şirket GameStop hisselerinde açtıkları short (düşüş yönlü) pozisyonları nedeniyle milyarlarca dolar zarar ettiler.

GameStop hisse manipülasyonu, küçük yatırımcının büyük şirketleri devirdiği bir olay olarak tarihe geçti. Ekonomist Özgür Demirtaş da bu konuyu ele almıştı. GameStop hisse manipülasyonuna değinen Demirtaş, ““Finans piyasalarında tarihin en önemli günlerinden biri yaşanıyor. Dün ve bugün küçük yatırımcıların büyük yatırımcıları paramparça ettiği günler olarak geçecek tarihe.” şeklinde yorumda bulunmuştu.

Solana ağında piyasaya sürülen GME, tıpkı 2021 yılında olduğu gibi yine küçük yatırımcının kazanacağını iddia etti. GME, web sitesinde halkın gücünü ön plana sürdü.

Solana memecoin furyasından da faydalanan GME, kısa sürede yüzde 20.000’lik yükselişe imza attı. Proje, son 24 saatte 25 milyon doların üzerinde işlem hacmi elde etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner