Yükleniyor...

Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko Kimdir?

Anatoly Yakovenko, Rusya doğumlu bir girişimci ve blokzinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olan Solana'nın kurucusudur.

anatoly yakovenko kimdir

Anatoly Yakovenko, Rusya doğumlu bir girişimci ve blokzinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olan Solana’nın kurucusudur. Blokzincir alanında bir öncüdür ve başlangıcından bu yana teknolojinin geliştirilmesinde etkili olmuştur.

Anatoly Yakovenko Kimdir?

Solana ağının kurucusu Anatoly Yakovenko, 1970’lerin sonunda Moskova, Rusya’da doğdu. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde bilgisayar bilimi okudu ve 2000 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra, 2004 yılında kendi yazılım geliştirme şirketini kurmadan önce Microsoft da dahil olmak üzere birçok şirkette yazılım mühendisi olarak çalıştı.

2013 yılında blokzincir teknolojisinin ve uygulamalarının potansiyelini keşfetmeye başladı. Bitcoin ve Ethereum’u ilk benimseyenlerden biriydi ve blokzincir teknolojisinin veri saklama ve aktarma şeklinde devrim yaratma potansiyelini ilk fark edenlerden biriydi. Aynı yıl, Bitcoin odaklı girişim BitFury’yi kurdu. O zamandan beri, özellikle dikkate değer olan Solana blokzinciri üzerindeki çalışmaları ile blokzinciri endüstrisinde önemli bir figür haline geldi.

2017 yılında Yakovenko, blokzincir tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olan Solana’yı kurdu. Solana, merkezi olmayan uygulamalar için yüksek performanslı, düşük gecikmeli bir platform olarak tasarlanmıştır.

Bunu başarmak için Yakovenko ve ekibi, Proof of History (PoH) adlı yeni bir mutabakat algoritması geliştirdi. Bu algoritma, Solana blokzincirinin işlemleri saniyede 50 bin işleme varan hızlarda işlemesine izin vererek onu dünyanın en hızlı blok zincirlerinden biri yapar.

Mevcut durumda dünya çapında binlerce kullanıcı tarafından kullanılan Solana blokzincirinin ilk sürümünü geliştirdi.
Ayrıca ğı güvenli hale getirmek için kullanılan Solana mutabakat algoritmasının geliştirilmesine öncülük etti.
Geliştiricilerin Solana blokzincirinde akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlayan Solana Sanal Makinesi’ni geliştirdi.

anatoly yakovenko 1

Solana Nasıl Ortaya Çıktı?

Yakovenko, geliştiricilerin ağ üzerinde uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran Solana SDK’yı oluşturdu. Kullanıcılara Solana blokzincirini görüntülemenin ve keşfetmenin kolay bir yolunu sağlayan Solana Explorer gönderildi. Kullanıcıların SOL coin’lerini güvenli bir şekilde saklamasına ve yönetmesine olanak tanıyan Solana Cüzdanı ile uygulamalarını ana ağa dağıtmadan önce test etmelerini sağlayan Solana Testnet’i geliştirdi.

Kullanıcıların tokenlerini stake etmelerine ve ağdaki işlemleri doğrulamak için ödüller kazanmalarına olanak tanıyan Solana Validator’ı oluşturdu.

Geliştiricilerin Solana blok zincirinde dApp’leri nasıl oluşturacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak eğitim kaynakları sağlayan Solana Academy’yi başlattı. Solana blokzinciri üzerine inşa edilen geliştiricilere ve projelere hibe sağlayan Solana Vakfı’nın açılışını yaptı.
Diğer başarılar ve çabalar
Anatoly Yakovenko, Solana’nın dışında, merkezi olmayan bir takas platformunun ve blok zincir tabanlı bir dijital varlık yönetimi platformunun geliştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi projede çalıştı . Ayrıca, Ethereum Virtual Machine ve Ethereum JavaScript API dahil olmak üzere bir dizi açık kaynak projesinin geliştirilmesinde yer almıştır.

solana

Ayrıca Ethereum Classic projesinin kurucu ortağıdır ve Ethereum Classic blokzincirinin geliştirilmesinde rol oynamıştır. Yakovenko, blokzincir alanındaki çalışmalarına ek olarak, kripto para birimi endüstrisinde aktif bir yatırımcı ve danışmandır. Blokzincir tabanlı oyun platformu The Abyss’in kurucusu ve aynı zamanda veri depolama platformu Filecoin’in kurucu ortağıdır.

Netice olarak Yakovenko, blokzincir teknolojisinin potansiyeline, verileri saklama ve aktarma şeklimizde devrim yaratma yeteneğine güçlü bir şekilde inanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki konferanslarda ve etkinliklerde konuşarak teknolojinin sesli bir savunucusu olmuştur. Ayrıca birçok blokzincir girişimine mentorluk yaparak projelerini geliştirmelerine ve piyasaya sürmelerine yardımcı oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner