Yükleniyor...

SPACE ID Nedir?

Space ID, BNB blokzinciri üzerinde alan adı kaydını destekleyen bir hizmettir.

ID token

Space ID, BNB blokzinciri üzerinde alan adı kaydını destekleyen bir hizmettir. Bu hizmet, BNB ağı üzerinde yer alan karmaşık cüzdan adreslerini kullanıcıların hatırlaması ve daha kolay, basit adreslere dönüştürmesini sağlar.

Space ID Nedir?

Space ID, farklı blokzincirler için tasarlanmış bir ad hizmeti ağıdır. Bu sistem, kullanıcılara tüm zincirler için benzersiz bir kimlik vermeyi amaçlar. Sistem üzerindeki kullanıcı adları birden fazla blokzincirindeki kimliklerle ilişkilendirilebilir.

Proje, kullanıcıların Twitter, e-posta adresleri ve Github hesapları da dahil olmak üzere Web2 dünyasındaki kimliklerini Web3’e başlamalarını mümkün kılar. Web3 etki alanı işlevselliğinin çeşitli uygulamalara entegrasyonunu kolaylaştırır. Ayrıca kullanıcılar Ethereum Name Service’e benzer şekilde farklı alan adaları alıp satabilirler.

Space ID’nin 2023 için iddialı bir yol haritası mevcuttur. Proje, işlevselliğini, kullanılabilirliğini ve benimsenmesini geliştirmek için birkaç dönüm noktasına ulaşmayı planlamaktadır:

  • 2023 2. Çeyrek: Space ID alan adı sahipleri için özel kişiselleştirilmiş ürünlerle NFT’ler tarafından korunan bir ürün mağazası açın; toplulukların kendi alanlarını oluşturmasına ve başlatmasına izin veren özel TLD alan adları için başlatma panelini geliştirmek.
  • Q3 2023: Tüm kullanıcı kimliklerini ve çok zincirli adresleri iki nokta üst üste etki alanı sözdizimiyle temsil eden bir SID evrensel etki alanı oluşturmak.
  • Q4 2023: ID token sahipleri tarafından projenin merkezi olmayan yönetimini sağlayan SID DAO lansmanı düzenlemek.

Projenin amacı, kullanıcılarına ve ortaklarına değer katmak ve Web3’teki etki alanı yönetimi alanında kapsamlı ve yenilikçi bir çözüm olarak ortaya çıkmaktır. Proje, yol haritasını takip ederek, blokzinciri teknolojisi için daha verimli ve erişilebilir bir gelecek yaratmayı gerektiren Web3 endüstrisinde liderlik için çabalar.

space ID

ID Token Nedir?

ID Token, Space ID ağının yerel kripto para birimidir. Mart 2023’te Binance Launchpad platformunda çok fazla talep gören bir müzayede ile piyasaya sürülmüştür. ID sahipleri, projenin yönetişim sürecine katılabilirler.

ID, kullanıcıları projeye katkıda bulunmaları için teşvik ettiğinden dolayı ekosistemin büyümesinde doğrudan bir rol oynar. ID token kullanım durumları şunlardır:

  • Staking: Kimlik, kullanıcıların yerel NFT pazarında alım satım ve alan adı kayıt ücretlerinde indirim almasıyla birlikte stake edilebilir.
  • Ödemeler: Kimlik, alanlar ve SDK entegrasyonu için bir ödeme aracı olarak hizmet eder.
  • Yönetişim: Kimlik, yönetişim tekliflerine oy vermek için bir yönetişim belirteci olarak kullanılır.

ID Token Arzı Ne Kadar?

ID token arzı 290 milyon adettir, piyasa değeri ise 132 milyon dolardır. ID en yüksek fiyatı 22 Mart 2023’te 0,9 USD olarak kaydedilmiştir. ID token en düşük fiyatı da yine aynı gün yani 22 Mart 2023’te 0,38 olmuştur.

Space ID Nasıl Çalışır?

Space ID, üç ana bileşenden oluşan modüler ve ölçeklenebilir bir mimari üzerine inşa edilmiştir: Space ID protokolü, Space ID platformu ve Space ID DAO.

  • Space ID protokolü, web3 etki alanı kaydı, çözümleme, yönetim ve yönetişimin temel işlevlerini sağlayan bir dizi akıllı sözleşmedir . Protokol, topluluklar tarafından başlatılabilen özel TLD’lerin yanı sıra .eth, .bnb ve .arb gibi birden çok üst düzey etki alanını (TLD’ler) destekler. Protokol ayrıca kullanıcıların Web3 etki alanlarını herhangi bir blokzincir adresine veya kaynağına bağlamasına izin vererek zincirler arası birlikte çalışabilirliği mümkün kılar.
  • Space ID platformu, kullanıcıların protokolle etkileşime girmesi için hoş bir arayüz sunar. Platform, alan keşfi, kayıt, ticaret, yönetim ve yönlendirme gibi çeşitli özellikler sunar. Ayrıca, sorunsuz Web3 etki alanı kullanımı sağlamak için BNB ağı ve diğer blokzincirlerindeki büyük DApp’ler ve cüzdanlarla entegre olur. Ayrıca platform, geliştiriciler için bir Web3 Name SDK ve API sağlar.
  • Space ID DAO, protokolü ve platformu yöneten merkezi olmayan özerk bir kuruluştur. DAO, ağın yönetim token’ı olan ID token tarafından desteklenmektedir. Token ayrıca, kullanıcıların projeyle ilgilenmeleri ile büyümesine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaları için bir teşvik mekanizması görevi görür.
space ID

Space ID Kurucusu Kimdir?

Proje, merkezi olmayan blokzincir teknolojisi ile desteklenen evrensel bir ad hizmeti ağı oluşturmayı amaçlayan bir grup mühendis ve Web3 meraklısı tarafından kuruldu. Ekip, blokzincir geliştirme, akıllı sözleşme güvenliği, kullanıcı arayüzü tasarımı ve topluluk oluşturma konularında uzmanlığa sahiptir.

Space ID, blokzincir endüstrisindeki saygın yatırımcılardan ve ortaklardan güçlü destek aldı. Proje, iki turda toplam 10 milyon dolar fon sağladı. İlk turu, Binance’in risk sermayesi kolu olan Binance Labs tarafından yönetildi. Stratejik tur, Web3 inovasyonuna odaklanan iki önde gelen risk sermayesi şirketi olan Polychain Capital ve DAO5 tarafından yönetildi. Finansman turlarındaki diğer katılımcılar arasında Foresight Ventures ve diğer kurumlar ve endüstri liderleri yer alır.

Finansman turları, Space ID’nin ekibini genişletmesini, ürününü geliştirmesini ve ekosistemini büyütmesini sağladı. Proje, BNB Zinciri ve BscScan, Trust Wallet ve ApeSwap gibi diğer blokzincirlerindeki 100’ün üzerinde lider proje ve protokolle entegre oldu. Ayrıca, Mart 2023’te Binance Launchpad platformunda yönetişim token kimliğini kullanıma sunarak Web3 topluluğunun geniş ilgi ve katılımını sağladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner