Yükleniyor...

Stacks (STX) nedir? STX Bitcoin’i nasıl ölçeklendirir?

Stacks, Bitcoin üzerine inşa edilmiş akıllı sözleşmeler için bir katmandır ve STX'teki işlemlerin Bitcoin blokzincirinde kalıcı olarak saklandığı bir katmandır.

stacks

Stacks, Bitcoin üzerine inşa edilmiş akıllı sözleşmeler için bir katmandır ve STX’teki işlemlerin Bitcoin blokzincirinde kalıcı olarak saklandığı bir katmandır. STX blokzinciri, merkezi olmayan mutabakata tokenomik bir yaklaşım olan POX (Transfer Kanıtı) mutabakat mekanizmasını çalıştırır.

Eski blokzincir ağlarına göre yeni nesil blok zincirlerine yakından bakıldığında, gözlemlerden biri, eski blokzincir ağlarının ademi merkeziyetçilik ve güvenliğe daha fazla odaklandığıdır. Güvenlik ve ademi merkeziyetçilik için hız, ölçeklenebilirlik ve genel ağ çevikliğinden fedakarlık ederler. Madencilerin her bloğu doğrulamak için zamana ihtiyacı olduğundan, yavaş işlem hızı aslında güvenlik için sağlıklıdır. Ancak yeni blokzincirleri, daha hızlı ve daha ucuz olduklarından (kullanımı) büyük çekiciliğe sahiptir.

Bununla birlikte, çoğu zaman, bunu başarmak için bir ölçüde güvenlik ve ademi merkeziyetçilikten fedakarlık ederler. İyi bir güvenlik düzeyi sağlayan blokzinciri mutabakatı ve işlem doğrulaması için yeni çözümler geliştirildi. Stacks ise işte bu projelerden biridir.

Stacks nedir?

Stacks, Bitcoin blokzincirindeki akıllı sözleşmeler için “yarı bağımsız” bir katmandır. Stacks ağı özerk bir durum makinesi ve fikir birliği mekanizması çalıştırırken, Bitcoin ağında işlemlerin kanıtını yayınladığı için “yarı bağımsız”dır.

STX, daha yavaş olan Bitcoin ana ağına bir seçenek olarak daha çevik bir yürütme katmanı geliştirerek Bitcoin ağını genişletir. Aynı zamanda, ağdaki işlemlerin nihai doğrulaması için Bitcoin ağına bağlı olarak blokzincir alanındaki en güçlü güvenlik altyapısından yararlanır.

Yürütme katmanını mutabakat katmanından kısmen ayırarak ağ geliştirmeye modüler bir yaklaşım getirir. Stacks üzerinde devreye alınan akıllı sözleşmeler, bu ağ için geliştirilmiş bir programlama dili olan Clarity üzerinde yazılır.

STX ayrıca, kullanıcıların Bitcoin blokzincirinde istenen adları kaydetmelerini sağlayan merkezi olmayan bir adlandırma sistemi olan BNS’yi (Bitcoin Adlandırma Sistemi) çalıştırır. STX, BNS adını içeren cüzdanın özel anahtarının sahibi adın durumunun tam kontrolünü elinde tuttuğundan, BNS’nin herkesin katı bir şekilde sahip olunan nominal bir sistem oluşturması için bir platform sunduğunu iddia eder.

STX, geliştiriciler, rutin kullanıcılar ve akıllı sözleşme uygulamaları için verimli ve güvenli bir platform sunduğunu da belirtir.

stacks stx

Stacks nasıl çalışır?

Akıllı sözleşmeler yürütmek, işlemleri doğrulamak ve Bitcoin blokzinciri aracılığıyla ekstra bir güvenlik katmanı elde etmek için Stacks ağı, sinerji içinde çalışan bir dizi rol oyuncusu kullanır. Ağın çekirdeği şunlardan oluşur:

  • Yeni bir programlama dili.
  • Akıllı sözleşme yürütme katmanı.
  • Etkileşimli bir mutabakat mekanizması.

Stacks, Bitcoin blokzincirine ekstra bir yardımcı program ekleyerek diğer Bitcoin ölçeklendirme çözümlerinden farklı olduğunu iddia eder. Lightning ağının aksine STX, yalnızca Bitcoin blokzincirini ölçeklendirmekle kalmayıp onu daha da kullanışlı hale getirdiğini iddia eder. Bunu, kullanıcılardan gelen varlık takas isteklerini çalıştırabilen ve işlemlerin kaydını tutabilen programlanabilir bir yürütme katmanı oluşturarak başarır.

Akıllı sözleşme işlemlerinin ve yerel P2P işlemlerinin bu kayıtları, bloklar halinde paketlenir ve doğrulama için mutabakat katmanına gönderilir. Stacks ağlarındaki fikir birliği, “Aktarım Kanıtı” fikir birliği algoritmasına göredir.

STX coin nedir?

STX, Stacks ağının yerel kripto para birimidir. Projenin bildirdiği gibi STX, Stacks’in kendi ekonomisini geliştirmesine ve yönetmesine ve ayrıca güvenlik altyapısını teşvik etmesine izin verir. STX, ağdaki blokları doğrulamak için Bitcoin madencilerini çekmek için kullanılarak mutabakat sistemini besler, STX sahipleri ayrıca coin’lerini ağa kilitleyerek fikir birliği ve güvenlikte önemli bir rol oynar, bu rol onları Bitcoin ödülleri için nitelendirir. STX ayrıca ağın vergi sistemini de çalıştırır ve işlemler için ücret olarak kullanılır.

STX’in coin’leri, tıpkı fikir birliği ve güvenliği gibi, Bitcoin ile iç içe geçmiş durumdadır. Bitcoin madencilerinin, STX coin fiyatta kaldığında ağa bağlanma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, bu bir dizi başka faktörden de etkilenebilir.

CoinGecko’nun verilerine göre, şu anda yaklaşık 1,4 milyar STX token dolaşımdadır. Toplam arz sınırlı değildir, ancak 2050 yılına kadar yaklaşık 1,8 milyar STX coin dolaşımda olması bekleniyor. Ana Bitcoin blokzinciri gibi, Stacks da madencilerin ödülünü önceki değerinin yarısı kadar azaltan bir halving programı yürütür. STX her 4 yılda bir yarıya indirilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner