Yükleniyor...

Stani Kulechov Kimdir?

​Stani Kulechov, mevduatlardan faiz kazanmak ve varlıklar ödünç almak için açık kaynaklı ve saklama dışı bir likidite piyasası protokolü olan Aave'nin Kurucusu ve CEO'sudur.

​Stani Kulechov

​Stani Kulechov, mevduatlardan faiz kazanmak ve varlıklar ödünç almak için açık kaynaklı ve saklama dışı bir likidite piyasası protokolü olan Aave’nin Kurucusu ve CEO’sudur.

Aave Kurucusu Stani Kulechov Kimdir?

​Stani Kulechov, merkezi olmayan kripto kredi platformu Aave ve sürdürülebilir merkezi olmayan sosyal ağ platformu Lens Protocol’ün programcısı ve kurucusudur. Kripto, blockchain ve fintech endüstrilerinde deneyimli bir girişimcidir. Kulechov, uzayda yaklaşan projelere akıl hocalığı yaptı ve düzenli olarak endüstri etkinliklerinde konuşuyor.

Başlangıçta ​Stani Kulechov, 2015 yılında Helsinki Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi için hukuk okudu. Ancak, Ethereum’u ve onun geleneksel finans üzerindeki potansiyel etkilerini keşfettiğinde finans ve teknolojiye olan ilgisi orada bir araya geldi. 2017’de, Ethereum tabanlı, eşler arası borç verme ve ödünç alma platformu olarak merkezi olmayan finans platformlarının öncüsü olan, ilk merkezi olmayan DeFi uygulamalarından biri olan ETHLend’i yarattı. Ertesi yıl, proje, odağını Ethereum ve borç vermenin ötesine genişletmek amacıyla Aave olarak yeniden adlandırıldı. Ocak 2020, Ethereum ana ağında resmi olarak yayınlanan Aave protokolünü gördü.

​Stani Kulechov, Aave için 2022, merkezi olmayan sosyal ağların oluşturulmasına önemli bir vurgu yaptı. Şubat ayında şirket, Web3 sosyal medya platformu Lens Protocol’ü piyasaya sürdü. İçerik oluşturuculara “dijital köklerine sahip çıkma” ve akıllı sözleşmelere dayalı daha sürdürülebilir bir dijital sosyal deneyim yaratma fırsatı vermek için oluşturuldu. Kulechov’a göre, bir Web3 sosyal ağı oluşturmak, “içeriği bir içerik oluşturucu ile izleyici arasında izinsiz dağıtmanın bir yolunu” da mümkün kıldı. Kısa bir süre sonra Aave, altı DeFi ağında ana ağda canlı yayına geçmek için protokol v3’ü Mart ayında devreye aldı.

Ancak Kulechov’un 2022’deki en büyük anlarından biri, platformun Elon Musk tarafından satın alınmasının hemen ardından geçici CEO olmakla ilgili tweetler attıktan sonra Twitter’dan geçici olarak uzaklaştırıldığı Nisan ayında geldi. İronik bir şekilde, Musk’ın sosyal medya devini devralmasının, daha fazla ifade özgürlüğü çabası içinde olduğu bildirildi, ancak ​Stani Kulechov’un askıya alınması böyle bir değişiklikten bahsetmedi. Merkezi olmayan sosyal medya ağlarının potansiyelini vurgulamak için bir an olarak kullandı. Aave, Twitter’dan uzaklaştırılmasından bir ay sonra Lens Protocol’ün Polygon ana ağında canlı yayında olduğunu duyurdu.

​Stani Kulechov 1

Temmuz ayında Aave, GHO adlı kendi aşırı teminatlandırılmış stablecoin’ini geliştirme planlarını açıkladığında önemli bir gelişme daha gördü. Kasım ayında, Aave Arc Protocol’ün bir çatalı, Verified Credentials on Polygon ile birlikte, JPMorgan’ın DeFi’de ilk canlı işlemini gerçekleştirmesine izin verdi. Aynı sıralarda, Lens Protokolü ve Laguna Games, Web3 alanındaki birden fazla oyundaki kullanıcıları birbirine bağlamak için yeni bir oyun kimliği başlatmak üzere bir araya geldi. DeFi alanında akıl hocası ve düşünce lideri olarak ününü sürdüren ​Stani Kulechov, yıl boyunca Birleşik Krallık parlamentosunu ziyaret etmek ve Web Zirvesi’ndeki bir tartışmaya katılmak da dahil olmak üzere çeşitli medya ve konferanslarda yer aldı.

2022’de Aave, 2023 planlarının birçoğunun temelini attı. Lens Protokolü’nün gelişimi, internetin mevcut durumu ve medyanın merkezileşmesi hakkında daha fazla sorun ortaya çıktıkça, görünüşe göre olgun bir zamanda geldi.

2023, Aave’nin GHO’yu piyasaya sürdüğü yıl da olabilir. Şimdiye kadar öngörülen bir çıkış tarihi olmasa da, şimdiden OpenZeppelin tarafından bir denetime tabi tutulmuştur. Aave topluluğu yakında v3’ünü Ethereum’da dağıtmak için oy kullanacak ve bu, GHO’nun lansmanına doğru bir başka adım olacak. Ek olarak Aave, 2022’nin sonunda metaverse geliştirme şirketi Sonar’ı satın aldı ve bu, metaverse alanına genişlemeye yönelik gelecekteki planlara işaret edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner