Yükleniyor...

Stargate Finance (STG) nedir?

Stargate Finance, kullanıcıların yerel varlıkları protokolün birleştirilmiş likidite havuzu aracılığıyla tek bir işlemde zincirler arası aktarmalarını sağlayan, birlikte çalışabilir bir zincirler arası likidite protokolüdür.

stargate finance

Stargate Finance, kullanıcıların yerel varlıkları protokolün birleştirilmiş likidite havuzu aracılığıyla tek bir işlemde zincirler arası aktarmalarını sağlayan, birlikte çalışabilir bir zincirler arası likidite protokolüdür. STG’nin ana özellikleri ise anında garantili kesinlik, yerel varlık işlemleri ve birleşik likiditedir.

Stargate Finance nedir?

Stargate Finance, Mart 2022’de LayerZero Labs tarafından oluşturulmuş, tamamen şekillendirilebilir, zincirler arası bir likidite protokolüdür. Birden fazla merkezi olmayan finans (DeFi) protokolünden likidite havuzlarını entegre eden bir birlikte çalışabilirlik çözümüdür. Platform, kullanıcıların yerel kripto birimleri Ethereum, BNB Chain, Avalanche ve Fantom dahil olmak üzere çeşitli blokzincirlerinde token’ları sarmadan basit bir şekilde aktarmalarına olanak tanır. Arbitrum, Optimism ve zkSync Era gibi Layer 2’ler de desteklenmektedir. Ayrıca, STG üzerinden gerçekleştirilen transferler anında kesinlik garantilidir.

Birlikte çalışabilirliğin önemi

Basitçe söylemek gerekirse, birlikte çalışabilirlik, DeFi’nin sağlamlığını önemli ölçüde artırır. Blokzincirleri tarihsel olarak silo ağları olarak biliniyordu ve sahip oldukları farklı mimari göz önüne alındığında zincirler arası iletişim kuramadılar. Bu, doğası gereği likiditenin parçalanmasına yol açtı ve DeFi protokollerinin yalnızca kendi likiditelerine erişimi olduğundan, oluşturulabilecek kullanım durumları sınırlıydı.

Birlikte çalışabilirlik çözümleri ile likiditenin farklı blok zincirleri ve DeFi protokolleri arasında akması daha kolay hale geldi . Bu, protokoller tarafından erişilebilen likiditeyi iyileştirerek, kullanıcılara daha düşük fiyat kayması olan işlemler sunmalarına yardımcı oldu.

Şu anda en yaygın birlikte çalışabilirlik çözümü köprülerdir. Bununla birlikte, köprülerin bazı eksiklikleri vardır.

Zincirler arası bir köprü oluştururken, geliştiricilerin elde etmeye çalıştığı üç temel özellik vardır:

  1. Anında kesinleşme garantisi: Kaynak ağ üzerinde işlem talebi yapılıp kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra hedef zincirdeki varlıkların alınması kesin olmalıdır.
  2. Birleşik likidite: Tek bir birleşik likidite havuzuna erişimi olan birden fazla zincirle, likidite daha derin olacak ve onu kullanan kullanıcılara ve uygulamalara fayda sağlayacaktır. Bu aynı zamanda köprü güvenilirliğinin bir işareti olarak hizmet eder ve daha da fazla likidite çeker.
  3. Yerel varlıklar: Aktarım, yerel varlıklarla gerçekleştirilir. Bu, sarılmış varlık köprüleme için uygun varlıkların elde edilmesiyle ilişkili ek adımlara ve ücretlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Bunun bir üçlem olduğu göz önüne alındığında, geliştiricilerin genellikle bir veya iki özelliği feda etmesi gerekir. Kullanıcılara farklı bir köprüleme özellikleri paketi getiren çok sayıda köprü mimarisi önerilmiştir.

stargate

Stargate Finance nasıl çalışır?

Delta Algoritması, Stargate Finance ile entegre tüm zincirlerin ve DeFi uygulamalarının tek bir likidite havuzundan para yatırmasına ve çekmesine izin veren birleşik zincirler arası likidite havuzları aracılığıyla mümkün kılınan anında garantili kesinlik ile yerel varlık transferlerine izin veren yeni bir dengeleme algoritmasıdır. Birleşik likidite havuzlarında karşılaşılan geleneksel sorun, aynı havuzda yapılan çok sayıda eşzamanlı para çekme talebinin, talepler yerine getirilmeden havuzu potansiyel olarak boşaltması ve bunun da yüksek geri dönüş oranlarına yol açmasıdır.

Delta Algoritması ile Stargate Finance, kullanıcıların transferleri gerçekleştirilmeden önce boşaltılmasını önlemek için birleşik likidite havuzunu programlı olarak kontrol edebiliyor. Genel olarak, Delta Algoritması, Stargate Finance’teki tüm zincirlere birden çok bölüme “yumuşak bölümlenmiş” bireysel likidite havuzlarını koruma yetkisi verir. Örneğin, Ethereum ağı 75 milyon dolarlık bir likidite havuzuna sahip olabilir. Bu havuzda, belirlenmiş bir miktar BNB Chain’e (diyelim ki 10 milyon dolar), Fantom’a 12 milyon dolar ve daha fazlası atanabilir.

Esnek bölümleme, havuzların likidite krizleri sırasında alt havuzlardan serbestçe ödünç alabilmelerini ve daha sonra – işlemler gerçekleştirildikten sonra – ödeme yapabilmelerini sağlar. Bu, Delta Algoritmasına eşzamanlı büyük talepleri işleme ve likidite boşluklarını azaltma esnekliği sağlar. Bununla birlikte, Delta Algoritmasının en büyük sınırlaması, isteklerin bir havuz ve onun alt havuzu için mevcut fonları tüketme olasılığıdır. Stargate, senaryoyu hafifletmek için yeniden dengeleme ücretleri getirmiştir.

Yeniden dengeleme ücretleri, temel olarak, kullanıcıları tüm bakiyeleri başlangıç ​​değerlerinden daha yüksek tutacak şekilde likiditeyi hareket ettirmeye teşvik eden işlem ücretleridir. Bir protokol tipik olarak optimum varlık dengesiyle başlar. Kullanıcı her transfer yaptığında, havuz dengesiz hale gelir. Yeniden dengeleme ücretleri, kullanıcıları dengesi düşük olan varlıkları yeniden doldurmaya teşvik edecek ve kullanıcıları belirli varlıkları tüketmekten caydıracaktır. Yeniden dengeleme ücretleri, hem kullanıcının transferinin işlem boyutunun hem de mevcut havuz bakiyesinin bir fonksiyonudur.

Transferlerden tahsil edilen yeniden dengeleme ücretleri biriktirilecek ve bir ödül havuzuna gönderilecektir. Bu miktar daha sonra havuzların yeniden dengelenmesine yardımcı olan kullanıcılara dağıtılır. Kullanıcılar tarafından alınan ödül miktarı, kullanıcının yeniden doldurma işlemlerinin havuz bakiyesini hedef bakiyeye ne kadar yaklaştırdığına bağlı olacaktır.

stargate finance 1

Stargate Finance’in özellikleri

Stargate Finance, onları mevcut köprülerden ayıran birkaç yeni özelliğe sahiptir.

Anında kesinlik garantisi

Stargate Finance üzerinde gerçekleştirilen transferlerin anında garantili kesinliği vardır. Protokol, takas isteklerinin uygun şekilde işlenmesi için tüm hedef zincirlerin yeterli rezerv bakiyesine sahip olmasını gerektirir. Rezerv bakiyesinin yetersiz olması durumunda transfer gerçekleştirilmeyecektir. Bu nedenle, işlemin geri alınması olasılığı yoktur. Bu, kullanıcıların likidite sorunlarından veya sarılmış token’ların uyumsuzluğundan kaynaklanan köprüleme hatalarıyla karşılaşmasını önler. Kaynak zincirinde bir aktarım gönderilip onaylandıktan sonra, kullanıcıların yerel token’ları hedef zincirde almaları garanti edilir. Bu, kullanıcıların işlem başarısızlıkları için gereksiz gaz ücreti ödeme ihtiyacını en aza indirir.

Yerli varlık transferleri

Kullanıcılar, Stargate’in birleştirilmiş likidite havuzundan yararlanarak yerel token’ları zincirler arasında 1:1 temelinde takas edebilirler. Aktarım tamamlandıktan sonra kullanıcılar, genellikle kullanım durumlarında sınırlamaları olan sentetik token’lar yerine yerel bir varlık alacaklardır. Bu aynı zamanda, genellikle daha yüksek maliyete neden olan sarılmış varlık transferleri için uygun token’ları elde etmek için birden çok adımdan geçme ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Zincirler arası birlikte çalışabilirlik

Stargate Finance, tüm token’lar ve zincirler için tek tıklamayla takasa izin verir. Tek tıklamalı takaslar, bir ağdaki bir coin’i farklı bir ağdaki başka bir coin için taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır. Örneğin, USDT Ethereum ağında ve BUSD BNB ağında olsa bile Ethereum USDT’yi BUSD ile değiştirebilirsiniz.

Birleşik likidite havuzları

Stargate Finance, kullanıcıların çeşitli blokzincirlerinden likidite havuzlarına erişmesine izin verir. Bu, LP’lerin tek bir arayüz üzerinden istedikleri kadar havuzda likidite madenciliği faaliyetlerine katılmalarına olanak sağlar. Stargate, geçici kayıp riskini önlemek için esas olarak stablecoin likidite havuzlarını destekler.

Bu aynı zamanda tüm DeFi ekosistemi için daha derin likidite yaratır. Bu, sonunda kaymanın en aza indirilmesi anlamına gelir ve artık yararlanabilecekleri daha büyük bir likidite havuzuna sahip oldukları için DeFi protokollerinin güvenilirliğini artırır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner