Yükleniyor...

Steem Coin (STEEM) Nedir, Ne İşe Yarar?

Steem Coin (STEEM), kullanıcıların içerik üreticilerinin içeriklerini paylaşması sonucu ödeme yapılmasına olanak sağlayan kripto paradır.

5debe847bac2b138aa76e8719a0888a2

Steem Coin (STEEM), kullanıcıların içerik üreticilerinin içeriklerini paylaşması sonucu ödeme yapılmasına olanak sağlayan kripto paradır. Şu ana kadar bu alanda tek blockchain projesi olarak bilinen Steem Coin, başta Steemit olmak üzere birçok başarılı projenin temelindeki blockchain sistemidir.

Steem Coin Neden Çıktı?

Steem Coin, sosyal medya platformlarının hiçbir şey yapmadan tüm kazançları almasına tepki olarak oluşturulmuş projedir. Amaçları, sosyal platformlardaki kullanıcıların verilerini kontrol etmeleri ve paylaşmaları karşılığında kripto para kazanmalarını sağlıyor.

Steem Coin’in Özellikleri Nelerdir?

Steem Coin, ücretsiz işlemler, ölçeklenebilirlik ve hızlı işlemlere olanak sağlıyor. İnternet sitelerindeki açıklamalarına göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) toplam işlem sayısından daha fazla.

Ayrıca, günümüzde çok sık kullanılan sosyal platformlara rakip olarak oluşturulmuş platformların çoğunlukla kullandığı blockchain altyapısına ve kripto parasına sahip. Örnek olarak blog platformu Steemit, video platformu DTube ve açık kaynak kodlu projeleri fonlayan Utopian bilinen Steem Coin tabanlı projelerdir.

Sosyal amaçlı bir proje olarak çıkması olarak, Steem tabanlı blog ve yayın platformları üzerinden içerik üreticileri, ürettikleri içeriğin kalitesine göre Steem Coin alarak emeklerinin karşılığını alabilir.

Steem Coin Nasıl Çalışır?

STEEM olarak da bilinen Steem Coin, kripto paralarla birçok benzer özelliğe sahip. STEEM kullanarak işlem yapıp borsalarda diğer kripto paralarla beraber alım satım yapabilirsiniz. Madencilik yapılabilir ama genelde birçok kişi Steem Coin’i bu şekilde kazanmıyor. STEEM’e gelince, platform tarafından içerik üreticilerinin içeriklerinin sergilenmesi ve desteklenmesine bağlı ödeme yapar. Çoğu kripto parayı kazanma yönteminin aksine, platformlarda katılımınıza göre ödeme alıyorsunuz. Platforma ne kadar katılırsanız o kadar para kazanırsınız.

STEEM Nasıl Çalışır?

STEEM, kripto paralara benzemesine rağmen, STEEM adı altında üç farklı kripto para birimi var:

STEEM

Serbest piyasada alım satımı yapılan kripto paradır. İşlemler, Bitcoin’de (BTC) nasıl işlem yapılıyorsa aynı şekilde ilerler. Ama uzun süre elde tutulması önerilmez çünkü uzun vadede değer kaybedebilir.

STEEM Power

STEEM POWER, iki yıl boyunca satılması mümkün olmayan uzun vadeli yatırım aracıdır. STEEM Power sayesinde para kazanabilirsiniz çünkü platform içinde sahip olduğunuz pay artıyor. Eğer sistem büyürse, sizin de payınız artacak. Şu an STEEM Power tokenlarının %90’ı hisse sahiplerine gitse de, geri kalan %10’u içerik küratörleri ve üreticilerine gidiyor.

STEEM Dollar

Stablecoin olarak bilinen STEEM Dollar, değerini zaman içinde düşüp seyrelmiyor. Eğer çok sevilen bir içerik oluşturduysanız, ödemenizin %50’si Steem Dollar ile yapılır. Eğer STEEM Dollar satarsanız ödül kazanırsınız ama STEEM Power’ın tuttuğu kadar olmaz.

Steem Coin Ne İşe Yarar?

Steem Coin, çoğunlukla içerik üreticilerinin çıkardığı içeriklerin kalitesine göre kripto para ile ödüllendirilmesine olanak tanır. İçerik üreticisi ödülünü aldıktan sonra, isterseniz borsada nakite dönüştürmek için satabilir, isterseniz uzun vadede tutabilirsiniz.

Steemit Nedir

Steemit, blockchain tabanlı içerik platformudur. Kullanıcılar yükledikleri içerik karşılığı sistemin kripto parası ile ödeme yapar. Ayrıca, kullanıcılar içeriğin popülerleşmesine bağlı olarak ödülleri artar. Kullanıcılar ödemelerin yarısını Steem Power, yarısını ise Steem Dollar olarak alır. Steem Dollar ise ABD dolarına dönüştürmek için kullanılabilir.

Steem Coin Nereden Alınır?

Steem Coin, ister Steem tabanlı platformlardan üretilen içerik karşılığı, ister borsalardan alınıp satılabilir. Üç farklı toke çeşidi olan proje, yatırımcı profiline göre değişir. Borsalarda sık sık alım satım amacıyla Steem Coin kullanılır. Ama eğer uzun süreler boyunca tutmayı planlıyorsanız Steem Power ve fiyat istikrarı için ABD dolarına endeksli SBD tokenı iyi seçenekler arasındadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner