Yükleniyor...

Tasfiye ne demek? Kripto para tasfiyesi nedir?

Tasfiye, yalnızca borç ve malları değil aynı zamanda kripto para piyasasını da ilgilendiren önemli bir kavramdır.

tasfiye

Tasfiye, yalnızca borç ve malları değil aynı zamanda kripto para piyasasını da ilgilendiren önemli bir kavramdır. Kriptoda likidasyon olarak da bilinen tasfiye, “bir alım satım pozisyonunun zorla kapatılması” demektir.

Kriptoda tasfiye ne demek?

Kriptoda tasfiye (likidasyon), bir alım satım pozisyonunun zorla kapatılmasıdır. Bu genellikle bir pozisyonu kapatacak marjın tükenmesi, yani işlemin kapatılması gerektiği için gerçekleşir ve kaldıracın bir fonksiyonudur.

Daha önemli miktarda kripto ticareti yapmak için bir kripto para borsasından borç alma eylemi marjin ticareti olarak bilinir. Bu, yatırımcıya daha fazla satın alma gücü ve daha yüksek getiri imkanı sağlayabilir.

Başka bir deyişle, kaldıraç, kişinin fonlarının izin verdiğinden daha önemli bir pozisyon oluşturmak için ödünç alınan fonları kullanır. Bununla birlikte, bu tür yatırımcılar için daha yüksek risk de içerir, çünkü kaldıraçlı holdingler, piyasa aleyhlerine giderse hızla tasfiye edilebilir.

Ancak marjin ticareti elbette bedava para değildir. Kaldıraçlı bir alım satım pozisyonu oluşturmak için borsa, yatırımcının teminat olarak genellikle “başlangıç teminatı” olarak adlandırılan parayı (fiat ya da kripto) koymasını gerektirir.

Bu peşin sermaye, fiyatların çok çılgınca dalgalanması durumunda borçluyu korumayı amaçlamaktadır. Pozisyonun deltasının karşısındaki maksimum fiyata likidasyon fiyatı denir. Piyasa fiyatı bu fiyattan işlem görürse pozisyon tasfiye edilir.

Kripto para piyasalarında çok az düzenleme olduğundan ve üçüncü taraflar her zaman kuralları uygulama yetkisine sahip olmadığından, kripto borsaları teminat çağrıları yerine zorunlu likidasyon işlevine sahip olmayı tercih eder, bu nedenle geleneksel bir piyasada komisyoncu yatırımcıyı “arayarak” pozisyonu kapatmak için daha fazla teminat ister.

tasfiye 1

Tasfiye ne zaman gerçekleşir?

Belirtildiği gibi, yatırımcı kaldıraçlı varlıkları için marj gereksinimlerini karşılayamadığında, pozisyonları likide etmek zorunda kalır.

Bu normalde piyasanın maksimum “acı noktalarında”, özellikle de alım satımlar kalabalık olduğunda meydana gelir. Daha spesifik olarak, bu durumun en yüksek ve en düşük seviyelerde, Piyasa Yapısı tarafından tanımlanan destek ve direnç alanlarında, ayrıca psikolojik yuvarlak rakamlarda ve büyük tutamaçlarda meydana gelmesi muhtemeldir.

Daha teknik olarak likidasyon, yatırımcının marjin hesabı daha önce borsa ile üzerinde anlaşmaya varılan toplam işlem değeri yüzdesinin altına düştüğünde gerçekleşir.

10.000 dolarlık bir pozisyonda 10x kaldıraç ile, sizi silmek için yalnızca yüzde 10’luk bir düşüş gerekir. İşleri daha da kötüleştirmek için, borsalar genellikle tasfiye edilen işlemler için bir ücret içerir.

kriptoda tasfiye

Tasfiye nasıl önlenir?

Yatırımcılar pozisyonlardan çıkmak için zararı durdur emri kullandıklarında, esasen “bu işlemde katlanabileceğim maksimum zarar budur” deme disiplinini uygulamaktadır. Doğru risk yönetimi teknikleriyle birlikte kullanıldığında, geçersiz olduğu kanıtlanmış bir işlemden çıkmak, sizi ve sermayenizi kurtarabilecek ve başka bir gün işlem yapmanıza olanak tanıyan iyi bir uygulamadır.

Likidasyon fiyatınızın bulunduğu yerden oldukça uzakta bir stop loss yerleştirmek likidasyon şansınızı önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, stop loss’lar piyasa emri olarak tetiklendiğinden, kaymaya maruz kalırlar; bu da teorik olarak, fiyatın aşırı bir senaryoda stop loss seviyenizi geçebileceği ve potansiyel olarak likidasyona yol açabileceği anlamına gelir.

Diğer bir seçenek de daha küçük işlem yapmaktır. Tanımı gereği daha küçük bir pozisyon boyutunda işlem yapmak riskinizi azaltır ve buna bağlı olarak likidasyon şansınızı azaltır.

Kaldıraç ve pozisyon büyüklüğü el ele gider, bu nedenle daha küçük işlem yapmak daha az kaldıraca ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir, bu da likidasyon riskini azaltmanın başka bir yoludur.

İşlem yaptığınız borsadaki vadeli işlemlere yönelik açık pozisyonları izleyin, çünkü tarihsel olarak yüksek açık pozisyonlar bazen piyasanın aşırı kaldıraçlı olduğunun bir göstergesi olabilir. Piyasa stresi durumunda, bu pozisyonlar likide edilebilir ve kriptonun kısa tarihinde bolca görüldüğü gibi ani bir çöküşe bile yol açabilecek bir kademelenmeye neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner