Yükleniyor...

TCMB, 2022 Aralık Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen 2022 Aralık ayı faiz kararını yüzde 9,00 olarak açıkladı.

tcmb 2022 aralik faiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen 2022 Aralık ayı faiz kararını yüzde 9,00 olarak açıkladı.

24 Kasım 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 9,00’a indirilmişti. Aralık ayı politika faizi yüzde 9,00 olarak sabit tuttu.

TCMB, 2022 Aralık Faiz Kararı: Yüzde 9,00’da Sabit Tutuldu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini tek haneli sayılara indirdikten sonra faizi sabit tutacağı belirtiliyordu. Karar beklentiler yönünde gerçekleşti ve faiz yüzde 9,00 seviyesinde kaldı.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

“Açıklanan öncü veriler sürmekte olan jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona dair endişelerin devam ettiğine işaret etmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, artan durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başlamıştır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner