Yükleniyor...

Tek Bir Tweet, Kripto Para Piyasasından Yaklaşık 300 Milyar Doları Sildi!

Tek bir tweet, kripto para piyasasını uçurumun kenarına itmeyi başardı.

bitcoin 10

Tek bir tweet, kripto para piyasasını uçurumun kenarına itmeyi başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Hazinesinin birkaç finans kurumunu kripto para aklama ile suçlamasıyla ilgili doğrulanmamış bir haber, kripto para piyasasında hasara yol açtı. Kripto para piyasasının lideri Bitcoin (BTC) erken saatlerde 51.000 dolar seviyesine kadar geriledi ve en iyi altcoin’ler daha da sert kayıplar gördü.

Kazayı tetiklediği iddia edilen başlık, FXHedge adlı bir Twitter hesabı tarafından yayınlandı. Tweet, sosyal medyada tur yaptıktan sonra 54 dakika içinde kripto para piyasasından 288 milyar doları silmeyi başardı.


Compound Finance’ın genel danışmanı Jake Chervinsky, kara para aklama vakaları ABD Adalet Bakanlığı’nın kapsamına girdiği için tweet’i inandırıcı bulmadığını yazıyor. Aynı anda birkaç finans kurumunu ücretlendirmenin “olağandışı” olacağını da ekliyor:

“Bunu inandırıcı bulmuyorum. Tweetin kendisi şüphelidir. Aynı anda birkaç finansal aracı aleyhine açılan bir dava olağandışı olur. Ayrıca, cezai soruşturmalar kesinlikle gizli tutulur ve nadiren sızdırılır.”

FXHedge’in geçmişte yanlış iddialarda bulunduğu da unutulmamalıdır, bu da içeriğinin çok da dikkate alınmaması gerektiğine işaret olabilir.

Kripto Paraların Kırılganlığı

Bir tweet’in ciddi bir miktarı piyasadan silebileceği gerçeği, bu tür söylentilere karşı oldukça hassas olan kripto pazarının kırılganlığını ortaya çıkardı.

Twitter kullanıcıları, piyasayı yanlış bilgilerle hareket ettirmemek için önemli takip ettikleri kaynaklara daha dikkat edebilirler. Mart ayının başlarında sahte bir ZeroHedge hesabı, Apple’ın Bitcoin’e girmesiyle ilgili sahte bir tweet yayınladıktan sonra viral olmuştu.

Yazının yazıldığı sırada piyasada biraz da olsa toparlanma gerçekleşti. Bitcoin, 56.000 dolar seviyesine geri döndü.


Üyelik
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
METİN ATİLLA
METİN ATİLLA
1 yıl önce
"Bloomberg HT'nin aktardığına göre ani düşüşün nedeni tam olarak belirli değil fakat ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara 'kripto para kullanarak para akladıkları' gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler düşüşte etkili oldu." söyleminin yarattığı bir dalga. Geçici olduğunu düşünüyorum. Kasti yapılmış bir beyan. Şimdiye kadar aklınız neredeydi diye sorarlar adama. Hem yurtdışı, hem yurtiçi Hazine ve Merkez Bankalarının bu ve buna benzer spekülasyon yaratacak açıklamaları YİNE BİRİLERİNİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜP, CEPLERİNDEKİ PARAYA PARA KATMA ÇABASINDAN başka birşey değil
kemal erdem
kemal erdem
1 yıl önce

Bitcoin düşüşünün bununla ilgisi yok türkiyede kripto yasaklandiği icin

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x