Yükleniyor...

Teknik Analizde Destek Seviyesi Nedir?

Destek seviyesi teknik analizde bir varlığın önemli bir satın alma baskısı yaşamasının beklendiği bir fiyat noktasıdır.

teknik analizde destek seviyesi 1

Destek seviyesi teknik analizde bir varlığın önemli bir satın alma baskısı yaşamasının beklendiği bir fiyat noktasıdır. Başka bir deyişle, düşüş eğiliminin geçici bir direnç veya tam tersine dönüş yaşadığı düşünülen bir bölgedir.

Destek Seviyesi Nedir?

Kripto para teknik analizinde destek, bir varlığın önemli bir satın alma baskısı yaşamasının beklendiği fiyat seviyesidir. Yani düşüş eğiliminin geçici bir direnç veya tam tersine dönüş yaşadığı düşünülen bir bölgeyi işaret eder. Bir varlığın fiyatı bu seviyeye düştüğünde, genellikle onu satın almakla ilgilenen birçok alıcıyla karşılaşılır, bu da düşüş trendinin tersine dönmesine ve ardından fiyatın artmasına neden olur.

Bir varlık satın almak için potansiyel giriş noktalarını belirlemek üzere destek düzeylerini kullanabilirsiniz. Örneğin, belirli bir yatırımı satın almak istiyorsanız, varlığın fiyatı destek seviyesine ulaştığında işleme girebilirsiniz. Düşüş trendinin potansiyel olarak tersine döndüğünü ve daha düşük bir fiyattan satın almak için iyi bir fırsatı gösterir.

destek seviyesi

Destek Seviyesi Nasıl Oluşur?

Bir destek seviyesinin oluşturulmasına çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. En önemlilerinden biri piyasa duyarlılığıdır. Birçok yatırımcı, belirli bir varlığın değerinin düşük olduğuna ve daha yüksek bir fiyattan işlem görmesi gerektiğine inanıyorsa, fiyat belirli bir noktaya düştüğünde onu satın alma olasılıkları daha yüksek olabilir ve bu da bir destek seviyesi oluşturur.

Destek seviyesinin oluşturulmasına katkı sağlayabilecek bir diğer faktör de teknik analizdir. Yatırımcılar, potansiyel destek ve direnç seviyelerini belirlemek için genellikle yuvarlak sayılar, hareketli ortalamalar, trend çizgileri, pivot seviyeleri ve tarihsel veriler gibi teknik göstergeleri ve grafik modellerini kullanır. Örneğin, fiyatın daha önce birçok kez yükseldiği ve bunun güçlü bir destek seviyesi olduğunu belirten bölgeleri gözlemleyebilirsiniz.

Teknik analiz her türlü göstergeyi içerse de eğilimleri belirlemek ve akıllıca yatırım kararları vermek için öncelikle fiyat hareketlerini gözlemliyor. Ayrıca fiyat bazlı tüm teknik analiz yöntemlerinden destek ve direnç ilkesi en temel ve popüler teknikler arasındadır. Bir fiyat eğiliminin gücü hakkında daha fazla fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner