Yükleniyor...

Teknik Analizde Direnç Seviyesi Nedir?

Direnç seviyesi teknik analizde, bir varlığın satış baskısı yaşayan fiyat noktasıdır.

teknik analizde direnc seviyesi

Direnç seviyesi teknik analizde, bir varlığın satış baskısı yaşayan fiyat noktasıdır. Bu, bir yükseliş eğiliminin geçici bir direnç veya tam tersine dönüş yaşadığı düşünülen bir bölgedir.

Direnç Seviyesi Nedir?

Destek seviyesinin aksine, direnç seviyesi, bir varlığın önemli satış baskısı yaşamasının beklendiği fiyat noktasıdır. Bu, bir yükseliş eğiliminin geçici bir direnç veya tam tersine dönüş yaşadığı düşünülen bir bölgedir. Bir varlığın fiyatı bu seviyeye ulaştığında, genellikle onu satmakla ilgilenen birçok satıcıyla karşılaşılır, bu da yükseliş trendinin tersine dönmesine ve müteakip fiyat düşüşüne neden olur.

direnc seviyesi

Direnç Seviyesi Nasıl Oluşur?

Bir varlığın satışına yönelik potansiyel çıkış noktalarını tespit etmek için direnç seviyelerinden yararlanabilirsiniz. Belirli bir varlığı tutuyorsanız, fiyat bir direnç seviyesine ulaştığında onu satmayı hedefleyebilirsiniz. Bu, yükseliş trendinin potansiyel olarak tersine döndüğünü ve daha yüksek bir fiyattan satış yapmak için iyi bir fırsat olduğunu gösterir.

Destek ve direnç seviyelerinin gelecekteki fiyat hareketlerinin güvenilir olmayan göstergeleri olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bir varlığın geçmişte belirli bir fiyat seviyesinden sıçramış olması, mutlaka tekrar yapacağı anlamına gelmez. Piyasa duyarlılığında veya kripto piyasalarını etkileyen diğer faktörlerde önemli bir değişiklik olursa bu seviyeler de kırılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner