Terra CEO'su Do Kwon, SEC'ye Dava Açıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Terra CEO’su Do Kwon, SEC’ye Dava Açıyor

Önde gelen DeFi protokolü Terra’nın arkasındaki olan şirket Terraform Labs CEO'su Do Kwon, ABD’nin düzenleyici kurumu SEC’ye dava açıyor.

terra ceosu do kwon secye dava aciyor

Önde gelen DeFi protokolü Terra’nın arkasındaki olan şirket Terraform Labs CEO’su Do Kwon, ABD’nin düzenleyici kurumu SEC’ye dava açıyor. 

Terra, geçen ay Messari’nin Mainnet 2021 adlı konferansında kendisine bir SEC mahkeme celbi sunulduğunu doğruladı. Büyük ABD şirketlerinin sentetik hisse senetlerinin basıldığı ve alınıp satıldığı merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu olan Terra’nın Mirror Protocol’ü nedeniyle ortaya çıkan olay, SEC’nin Kwon’a e-posta gönderdiği Mayıs 2021’e kadar uzanıyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mahkeme celbinde, Kwon’un ABD düzenleyicilerine ifade vermesi talep ediliyor. Ancak CEO, Güney Kore’de ikamet etmesi nedeniyle buna itiraz ediyor. Olay üzerine hem Kwon hem de Terraform Labs Cuma günü SEC’ye dava açtı. 

Olay öncesi SEC Terraform’un avukatlarına, şirkete dava açabileceğini söyledi:

“15 Eylül 2021’deki bir konuşmada SEC avukatları, Terraform Labs’e karşı bir tür yaptırım eyleminin gerekli olduğuna inandıklarını ve Mirror Protocol ile ilgili herhangi bir iş birliği ve düzeltici eylemin uygulanması, herhangi bir rıza anlaşmasının bir parçası olarak mali yaptırımın azalmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.”

Bu konuşmadan beş gün sonra Kwon’a mahkeme celbi sunuldu:

“Mahkeme celbi Kwon’a halka açık olarak sunuldu. Tebliğ memuru Mainnet 2021 konferansında, Mirror Protocol ile ilgili olmayan bir sunum yapmak üzere olan Kwon’a, yürüyen merdivenden çıkarken yaklaştı.”

Indiegogo’nun kurucusu Slava Rubin de olaya tanık olduğunu iddia etti:

Terra geçtiğimiz günlerde TVL’de 10.22 milyar dolar ile yeni bir rekor kırmış ve Ethereum, Binance Smart Chain ve Solana’nın ardından TVL açısından en büyük dördüncü ağ olmuştu.

Diğer taraftan Terra, önümüzdeki hafta gerçekleşmesi beklenen LUNA yakımı nedeniyle ivme de kazandı. Dün yaklaşık %10 değer kazanan LUNA, piyasadaki düşüş ile birlikte son 24 saatte %4 geriledi ve yayın saati itibariyle 42 dolar seviyesinden işlem görüyor. Mirror Protocol de benzer şekilde yaklaşık %4 geriledi ve yayın saati itibariyle 3.15 dolar seviyesinden işlem görüyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x