Yükleniyor...

Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Para Kazanılır?

Testnet blokzincir projelerinin piyasaya sürülmeden önce test edilmesini sağlayan bir algoritmadır.

Testnet blokzincir projelerinin piyasaya sürülmeden önce test edilmesini sağlayan bir algoritmadır. Böylelikle projelerin halka sunulmadan önce performansı ölçülmüş olur. Bir tesnet ortamında, birden çok test tekrarlanarak gerçekleştirilebilmekte ve bunun sonucunda tutarlılık kontrol edilebilmektedir. Peki, Testnet’ten nasıl para kazanılır?

Testnet Nedir? 

Testnet, blokzincir veya blokzincir projelerini faaliyete geçirmeden önce çalıştırmak ve test etmek için kullanılan bir test blok zinciridir. Testnet, programcılar ve geliştiricilerin projelerin fonksiyonlarını oluşturmak, değiştirmek ve test etmek için kullandığı ve projeyi kullanıcıların erişimine sunmadan önce performanslarını test ettikleri basit bir yoldur. Geliştiriciler blok zincirin kullanıma sunulmasından önce herhangi bir sorun veya hata varsa testnet üzerinden bu hataları düzeltebilmektedirler. Bu ortamda birden çok test tekrarlanarak performans karşılaştırılması yapılmakta ve bunun sonucunda tutarlılık kontrol edilebilmektedir. 

Testnet Neden Önemlidir? 

Herhangi bir sistemde özellikle de finansal bir sistemde faaliyete geçmeden önce kontroller gerçekleştirmenin hayati bir öneme sahip olduğu hepimiz tarafından tahmin edilebilir. Bu yüzden bu kontroller mainnet yani ana ağ yerine testnet üzerinde yapılır. Çünkü mainnet üzerinde gerçekleştirilecek testler pahalıya patlayabileceği gibi yapılacak deneme sonucu bir sorun çıkması durumunda kullanıcı varlıkları ve işlemleri de kesintiye uğrayabilir. Ayrıca geliştiriciler testnette yaptıkları denemelerde gerçek değerli para birimleri kullanmazlar bunun yerine değersiz token formunda sahte para kullanırlar. 

testnet

Testnet’ten Nasıl Para Kazanılır?

Testnetler, blockchain ağları için deneme amaçlı olarak kullanılan ağlardır. Bu ağlar gerçek para kullanılmadan, yalnızca deneme amaçlı olarak kullanılır. Bu nedenle, testnetlerde para kazanmak mümkün değildir. Ancak, testnetlerde yazılım geliştiriciler veya blockchain araştırmacıları tarafından yazılım test etmek veya blockchain özelliklerini deneyimlemek için kullanılabilir.

Testnet’te gerçek paralar yerine test paralarının kullanıldığını söyledik. Peki projeyi test etmek için kullanacağımız para birimlerini yani gerçek olmayan para birimlerini nasıl temin ediyoruz? Bu paraları faucet yoluyla ücretsiz bir şekilde temin edebiliyoruz. Bu şekilde katılım sağladığınızda ağın test edilmesine katkı sağladığınız için proje sahipleri airdrop dağıtımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu airdrop’lar her kullanıcıya veriliyor olmasa da belirli oranlarda rastgele seçilmiş cüzdanlara dağıtılabiliyor.

Faucet Yöntemi Nedir? 

Faucet, testnetlerde kullanıcılara ücretsiz olarak token veya diğer kripto para birimleri vermek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle blockchain araştırmacıları veya yazılım geliştiricileri tarafından kullanılır, çünkü testnetlerde gerçek parayla işlem yapmak mümkün değildir. Faucet siteleri, kullanıcıların belirli bir süre aralığında belirli miktarlarda token veya kripto para birimleri talep etmelerine izin verir. Bu yöntem, blockchain özelliklerini deneyimlemek veya yazılım test etmek için kullanılabilir.

Birkaç kolay görevin tamamlanması karşılığında az miktarda kripto para dağıtan uygulama veya web siteleri faucet yani musluk olarak adlandırılıyor. Çünkü burada verilen ödüller tıpkı sızdıran musluktan damlayan su damlaları gibi çok küçük ölçekte oluyor. Bu yöntem bazı aşamalarda kullanılacak para birimlerinin elde edilmesi ve yatırım yapacak kullanıcılara önceden kripto para hakkında fikir vermek amacıyla kullanılmaktadır. Geçmişte bu yöntemle Bitcoin ödülü verildiği bile oldu. 2010 yılında kıdemli Bitcoin geliştirici Gavin Andresen tarafından tanıtılan Bitcoin muslukları, yine basit görevleri tamamlamak karşılığında 5 Bitcoin ödülü vermek üzere hayata geçirilmişti. Bu eylemdeki amaç kripto para birimi kavramı çok yeni olduğu için Bitcoin hakkında farkındalık oluşturmaktı. Bitcoin musluğu gibi Ethereum, Litecoin, Monero muslukları da bulunuyor. Hatta hala daha bazı kripto varlıkların bu şekilde küçük ödüller verdiği biliniyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner