Yükleniyor...
Sponsored

Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Para Kazanılır?

Testnet Nedir?

Testnet Nedir? 

Testnet, blok zincir veya blok zincir projelerini faaliyete geçirmeden önce çalıştırmak ve test etmek için kullanılan bir test blok zinciridir. Testnet, programcılar ve geliştiricilerin projelerin fonksiyonlarını oluşturmak, değiştirmek ve test etmek için kullandığı ve projeyi kullanıcıların erişimine sunmadan önce performanslarını test ettikleri basit bir yoldur. Geliştiriciler blok zincirin kullanıma sunulmasından önce herhangi bir sorun veya hata varsa testnet üzerinden bu hataları düzeltebilmektedirler. Bu ortamda birden çok test tekrarlanarak performans karşılaştırılması yapılmakta ve bunun sonucunda tutarlılık kontrol edilebilmektedir. 

Testnet Neden Önemlidir? 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Herhangi bir sistemde özellikle de finansal bir sistemde faaliyete geçmeden önce kontroller gerçekleştirmenin hayati bir öneme sahip olduğu hepimiz tarafından tahmin edilebilir. Bu yüzden bu kontroller mainnet yani ana ağ yerine testnet üzerinde yapılır. Çünkü mainnet üzerinde gerçekleştirilecek testler pahalıya patlayabileceği gibi yapılacak deneme sonucu bir sorun çıkması durumunda kullanıcı varlıkları ve işlemleri de kesintiye uğrayabilir. Ayrıca geliştiriciler testnette yaptıkları denemelerde gerçek değerli para birimleri kullanmazlar bunun yerine değersiz token formunda sahte para kullanırlar. 

Testnet’ten Nasıl Para Kazanılır?

Testnet’te gerçek paralar yerine test paralarının kullanıldığını söyledik. Peki projeyi test etmek için kullanacağımız para birimlerini yani gerçek olmayan para birimlerini nasıl temin ediyoruz? Bu paraları faucet yoluyla ücretsiz bir şekilde temin edebiliyoruz. Bu şekilde katılım sağladığınızda ağın test edilmesine katkı sağladığınız için proje sahipleri airdrop dağıtımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu airdrop’lar her kullanıcıya veriliyor olmasa da belirli oranlarda rastgele seçilmiş cüzdanlara dağıtılabiliyor. 

Faucet Yöntemi Nedir? 

Birkaç kolay görevin tamamlanması karşılığında az miktarda kripto para dağıtan uygulama veya web siteleri faucet yani musluk olarak adlandırılıyor. Çünkü burada verilen ödüller tıpkı sızdıran musluktan damlayan su damlaları gibi çok küçük ölçekte oluyor. Bu yöntem testnet aşamalarında kullanılacak para birimlerinin elde edilmesi ve yatırım yapacak kullanıcılara önceden kripto para hakkında fikir vermek amacıyla kullanılmaktadır. Geçmişte bu yöntemle Bitcoin ödülü verildiği bile oldu. 2010 yılında kıdemli Bitcoin geliştirici Gavin Andresen tarafından tanıtılan Bitcoin muslukları, yine basit görevleri tamamlamak karşılığında 5 Bitcoin ödülü vermek üzere hayata geçirilmişti. Bu eylemdeki amaç kripto para birimi kavramı çok yeni olduğu için Bitcoin hakkında farkındalık oluşturmaktı. Bitcoin musluğu gibi Ethereum, Litecoin, Monero muslukları da bulunuyor. Hatta hala daha bazı kripto varlıkların bu şekilde küçük ödüller verdiği biliniyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x