Yükleniyor...

1 Tether Kaç TL? 1 USDT Kaç TL? Tether Fiyat Grafiği ve Diğer Ölçümler

1 Tether Kaç TL 1 Tether Kaç Dolar 1 USDT Fiyatı

1 Tether (USDT):9.60 TL TL
1 Tether (USDT):1.00 $ Dolar
1 Tether (USDT):0,858604 Euro
Değişim (24s):0.36%
Hacim (24s):62,587,319,225 $ Dolar
Piyasa Değeri:70,645,106,663 $ Dolar

Şu anda 1 Tether 9.60 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Tether 1.00 $ dolardır. 1 Tether karşılığında 9.60 TL Türk Lirası veya 1.00 $ dolar alınabilmektedir. Tether fiyatı son 24 saatte 0.36% değişim ile şu anda 9.60 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki Tether hacmi 62,587,319,225 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 70,645,106,663 $ dolardır.

Tether (USDT) Fiyat Hesaplayıcı

Tether Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Tether (USDT) Nedir?

Kripto para yatırımcılarının en çok duyduğu kripto para birimlerinden biri olan Tether’in (USDT) değeri ABD Dolarına 1:1 oranda sabitlenmiştir. Yani kripto para piyasasında volatiliteden kaçmak için ABD Dolarına yatırım yapmak isteyenlere bir geçit sunuyor. Kısaca, 1 Tether’in değeri 1 ABD Dolarına denk geliyor.

Hemen hemen tüm kripto para borsalarında işlem gören Tether (USDT) stabil kripto para olarak adlandırılıyor. Buradaki “stabil” sözcüğü varlığın değerinin sürekli sabit olmasından geliyor. Tether sürekli 1 dolara eşit olacak şekilde tasarlansa da, arz ve talebe göre zaman zaman 0.98 dolara düşerek veya 1.02 dolara yükselerek gibi çok küçük çaplı değer kayıpları veya kazançları kaydedebiliyor.

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan CryptoCompare verilerine göre, tüm Bitcoin işlemlerinin %80’i Tether paritesinde gerçekleşiyor, bu nedenle Tether, kripto para piyasası için önemli bir likidite kaynağı.

Tether’in (USDT) Tarihçesi

Tether 2014 yılında Hong Kong’da merkezli Tether Limited şirketi piyasaya sürüldü. Tether Limited şirketi tarafından 2014 yılının Temmuz ayında kullanıma sunulan Tether’in o zamanki adı RealCoin’di. Tether Limited şirketinin 2014 yılının Kasım ayında kripto para borsası Bitfinex’e satılmasıyla adı Tether olarak değiştirildi.

Tether’in (USDT) Avantajları

Diğer kripto para birimlerinin aksine stabil kripto para birimlerinin değeri sabittir, volatilteden uzaktır, değer saklama aracı olarak kullanılabilir. Stabil kripto para birimlerinin değeri, dolar, euro, altın gümüş gibi geleneksel varlıklara sabitlenmiştir. Yani özetle stabil kripto para birimleri geleneksel finansal varlıklarla kripto paralar arasında köprü görevi görüyor. 

Tether, itibari para birimlerine alternatif olarak birçok avantaja sahip. Rehberimizin bu kısmında popüler stabil kripto para birimi Tether’in (USDT) avantajlarını derinlemesine inceleyeceğiz.

Düşük işlem ücretleri: İtibari para birimleriyle karşılaştırıldığında Tether transferleri inanılmaz derecede düşük işlem ücretleriyle gerçekleştirilebilir. Hatta Tron ağındaki Tether transferleri ücretsizdir. 

Tether’in kullanımı çok kolay: Kripto para piyasasına yeni giriş yapan kullanıcılar için bile Tether’in kullanımı oldukça basittir. 

Fiyat dalgalanmalarından (volatilite) asgari düzeyde etkilenir: Diğer kripto para birimlerinin aksine Tether, kripto para piyasasındaki sert fiyat dalgalanmalarından çok az etkilenir.

Erişilebilir: Tether en kolay erişilebilen kripto para birimlerinden bir tanesi. Birçok kripto para borsasında işlem gören Tether’ı kripto para cüzdanları da destekliyor.

Güçlü sektörel ortaklar: En popüler stabil kripto para birimi sektörün önde gelen platformları tarafından destekleniyor. Tether’in partnerleri arasında Poloniex, ShapeShift, Kraken, Bittrex ve HitBTC başta olmak üzere birçok şirket yer alıyor.

Tether’in (USDT) Dezavantajları

Tether şirketi, USDT’nin white paper’ında yer alan bazı gereklilikleri yerine getirmediğini kabul ediyor.

Denetimsel sorunlar: Kripto para piyasasının en tartışmalı kripto para birimlerinden biri olan Tether’e yönelik ABD’deki finansal düzenleyiciler tarafından açılmış davalar halen devam ediyor. Tether soruşturma kapsamında düzenli denetim talebini kabul etse de Bitfinex’in 850 milyon dolarlık kullanıcı zararını Tether basarak karşıladığına yönelik iddialar nedeniyle yatırımcılar diken üstünde. 

Anonim bir şekilde alınıp satılmıyor: Kripto para borsaları aracılığıyla anonim bir şekilde Tether alıp satabilirsiniz.  Ancak Tether web sitesi aracılığıyla USDT satın almak isteyen kullanıcıların kimliklerini doğrulaması gerekiyor.

Finansal otoritelere bağlı: Tether, Bitfinex’in çatı şirketi iFinex tarafından yönetiliyor ve finansal düzenleyicilerin denetimine tabi. Bu nedenle finansal otoritelerle iyi ilişkiler yürütmek zorunda.

Tether (USDT) Madenciliği

USDT madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinden biri değildir, USDT, piyasadaki arz talebe göre Tether şirketi tarafından üretilir. Stabil kripto para birimleri doğaları gereği ABD Dolarına 1:1 oranda üretilir.

Tether (USDT) Nasıl Alınır & Satılır?

Tether satın almak için kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen tüm popüler kripto para borsaları Tether’i (USDT) destekliyor. Tether (USDT) satın alabileceğiniz en popüler küresel kripto para borsaları şu şekilde:

Öte yandan Türkiye’nin en popüler kripto para borsalarından Paribu üzerinden de Tether (USDT) satın alabilirsiniz.

Tether (USDT) ile Bitfinex Arasındaki İlişki

Tether ile Bitfinex’i kardeş şirketler olarak tanımlayabiliriz. Her iki şirket de iFinex bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu iki şirket hakkında piyasayı manipüle ettiklerine yönelik geçmişten gelen bazı spekülasyonlar var.

Tether’e (USDT) Yatırım Yapılır Mı?

Kripto para piyasasındaki en önemli projelerden biri olan Tether’in değeri ABD dolarına 1:1 oranda sabit olduğundan yatırım getirisinin pek fazla olmayacağı söylenebilir. Zira Tether’e yatırım yapmak dolara yatırım yapmakla hemen hemen aynı. Öte yandan Tether şirketi USDT’nin her zaman ABD Dolarına 1:1 oranda takas edileceğine dair garanti vermemektedir.

Tether’e (USDT) Yönelik Endişeler

Kripto para piyasasının en değerli 3. kripto para birimi Tether aynı zamanda dünyanın en popüler stabil coin’i konumunda. Tether, kripto para piyasasında ABD Dolarının önemli bir alternatifi bu nedenle başta SEC olmak üzere hem finansal düzenleyiciler tarafından hem de olası ticaret manipülasyonu iddiasıyla ABD Adalet Bakanlığı tarafından denetleniyor. Ayrıca  2019 yılının Nisan ayında New York Başsavcısı Letitia James, Tether Ltd.’nin ana şirketi ve kripto para borsası Bitfinex’in operatörü iFinex Inc.’i 850 milyon dolarlık müşteri ve kurumsal fon kaybını Tether basarak gizlemekle suçlamıştı.

Tether yorumlarında önde gelen analistler, davanın iFinex, dolayısıyla Tether Ltd ve Bitfinex aleyhinde ilerlemesi durumunda kripto para piyasasının büyük zarar görebileceğini iddia ediyor.

Tether (USDT) Davası

2019 yılında New York Başsavcılığı, Bitfinex’in ödeme sağlayıcısı Crypto Capital aracılığıyla müşteriler adına tutulan 850 milyon dolarlık fon kaybını örtbas etmeye çalıştığını ve açıkları kardeş firma Tether’in rezervlerinden gizlice ödünç alarak kapattığını iddia etmişti.

Ayrıca Bitfinex, Tether ve bağlı kuruluşlara, kripto para piyasasını manipüle ettiği iddiasıyla bir dava açılmıştı. Dava dosyasında Tether ve Bitfinex’in kripto para fiyatlarını manipüle ederek kripto para yatırımcılarını milyonlarca dolarlık zarara uğrattığı iddia edilmişti.

Dava dosyasındaki ertelemeler sonucunda mahkeme Tether’den 15 Ocak 2021 tarihine kadar kendisinden istenilen belgeleri teslim etmesine hükmetmişti. Tether belgeleri belirtilen tarihte teslim edip etmediği henüz bilinmiyor ancak medya organlarına yansıyan haberlerde şirketin belgeleri eksik bir şekilde teslim ettiği belirtiliyor.

Sonuç

Güncel verilere göre dünyanın en büyük stabil kripto para birimi Tether şu anda 70,645,106,663 $ dolar piyasa değerine sahip. CoinMarketCap’te piyasa değeri sıralamasında Ripple, Binance Coin ve Litecoin gibi köklü kripto para birimlerini geride bırakarak kendine 3. sırada yer bulan Tether’nin (USDT) kripto para piyasası için değeri tartışılamayacak kadar büyük.

Bu noktada bazı Tether’e yönelik önemli denetimler ve soruşturmalar gerçekleştirilse de bunlar olumlu bir şekilde de sonuçlanabilir. Zira şu ana kadar Tether’e yönelik resmileşmiş herhangi bir olumsuz gelişme yok.

Tether ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Tether coin ne demek?

Tether, ABD dolarına sabitlenmiş veya bağlanmış bir kripto para birimidir. Bu nedenle 1 Tether (USDT) her zaman 1 ABD dolarına eşdeğerdir.

Tether nasıl alınır?

Tether alabilmek için bir kripto para borsasında doğrulanmış üyeliğe ihtiyacınız bulunmaktadır. Ardından havale/EFT ile Türk Lirası yatırarak Tether alabilirsiniz.

Tether fiyatı ne kadar?

1 Tether’in fiyatı her zaman 1 ABD Doları’nın fiyatına eşittir.

Tether fiyat grafiği düşüşte mi?

Tether’in fiyatı 1 ABD Doları’na eşit olduğu için Türk Lirası ABD Doları karşısında değer kaybettikçe Tether’de yükselmektedir.