Yükleniyor...

Tinder’ın Erkek Kullancıları Dikkat! Duygusal Dolandırıcılığa Maruz Kalmayın

Belçikalı düzenleyici Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA), dolandırıcıların Tinder ve Facebook kullanıcılarını hedefleyen ve kripto para odaklı yeni teknikler kullandığını açıkladı.

tinder kripto para ico dolandirici

Belçikalı düzenleyici Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA), dolandırıcıların Tinder ve Facebook kullanıcılarını hedefleyen ve kripto para odaklı yeni teknikler kullandığını açıkladı.

FSMA’nın “duygusal dolandırıcılık” olarak adlandırdığı şeyi kullanan suçlular, randevu uygulaması Tinder’in erkek kullanıcılarını yatırımlarda olağanüstü getiri vaatleriyle kandırıyor. Ancak, sözde yatırımlar aslında şüphesiz Tinder kullanıcılarını dolandırmaya yönelik bir planın parçası. Dolandırıcı kurbanın parasını alır almaz ortadan kayboluyor.

Sahte Profiller Kullanılıyor

Belçikalı düzenleyici, 3 Aralık’ta yayınlanan bir kamu uyarısında, siber suçluların, “çekici bir kadının resimlerini” içeren sahte profillerle uygulamanın erkek kullanıcılarını nasıl hedeflediğini açıklıyor. Uyarıya göre, genellikle Asya kökenli bir kadının portresini kullanan dolandırıcı(lar), hedeflenen kurbanın Tinder profiline bir “Super Like” bırakarak teması başlatıyor. İletişim kurulduktan sonra dolandırıcı, kurbanı sohbeti Whatsapp’a taşımaya ikna ediyor.

Tartışma Whatsapp’ta devam ederken, dolandırıcı sonunda “para ve finansal geleceği için endişelenmesine gerek olmadığını” açıklıyor. Bu, hedeflenen kişinin meraklanmasına neden oluyor. Kurban o kadar parayı nasıl kazandığını sorduğunda, dolandırıcı daha sonra “sırrını” ortaya çıkararak kurbandan kripto para birimlerine (ICO’lar) yatırım yaparak kendisini takip etmesini istiyor. Dolandırıcı, kurbana yatırım yapılan web sitesinin bağlantısını gönderiyor. Ancak FSMA, bağlantının kurbanı “genellikle İngilizce ve Çince olarak üretilen sahte bir çevrimiçi ticaret platformuna” yönlendireceği konusunda uyarıyor.

Hack’lenen Facebook Hesapları

Bu arada, dolandırıcılar, Tinder kullanıcılarını hedeflemenin yanı sıra, Facebook hesaplarını da hackliyor ve hileli yatırım planlarını teşvik etmek için bu hesaplardan yararlanıyor. FSMA şu açıklamada bulundu:

“Örneğin, arkadaşlarınızdan birinin hesabına, olağanüstü bir getiri sağlayan bir yatırım teklifiyle övünen bir gönderi yollanıyor. Bu gönderiye tıklarsanız, dolandırıcılar genellikle sizi çok hızlı bir şekilde arayarak sahtekarlık tekliflerini sunuyor.”

Ayrıca FSMA, yatırımcıları fonları taahhüt etmeden önce yatırım şirketinin geçmişini kontrol etmeye teşvik ediyor. Son olarak, FSMA, yatırımcılardan bir yatırım platformuna para yatırmadan önce web sitesine başvurmalarını istiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner