Yükleniyor...

Token Geçidi (Gating) Nedir?

Token geçidi, dijital kaynaklara erişim ile çevrimdışı veya çevrimiçi etkinliklere katılımı belirli dijital varlıkların sahipleriyle kısıtlar.

token geçidi

Token geçidi, dijital kaynaklara erişim ile çevrimdışı veya çevrimiçi etkinliklere katılımı belirli dijital varlıkların sahipleriyle kısıtlar. Token geçidi kaynaklar, sahiplerinin sahip oldukları token’ların hükümlerine göre otomatik olarak erişime izin verildiği değiştirilebilir veya değiştirilemez token’lar tarafından korunabilir.

Token Gating Nedir?

Token gating olaylara, kaynaklara erişimi veya bunlara katılımı düzenlemek için NFT’leri veya kripto para birimlerini kullanır. Token gating platformları ve kaynakları kullanmak veya etkinliklere katılmak için cüzdanlarında gerekli kriptografik token bulundurmaları gerekir.

Token geçidi, yalnızca doğru kişilerin tesislerine ve kaynaklarına erişebilmesini sağlayarak yaratıcılar ve ana bilgisayarlar için daha fazla değer katmak için değişmez ve otomatik bir sistemden yararlanır. Münhasırlığı, özel dijital varlığın sahipleri için daha fazla değer yaratır. Bu sistem faul yapan oyuncuların erişimini engeleyen coin düzenleme ve doğrulama sistemleri tasarımından oluşur.

Shopify, Discord ve Doodle gibi popüler firmalar, Lens Protokolü ve The Block gibi geleneksel kripto para birimi ve blokzincir projelerinin yanı sıra token gating özelliklerini platformlarına entegre etmektedirler.

token geçidi

Token Geçidi Nasıl Çalışır?

Token geçidi, içeriklere, platformlara ve olaylara erişimi özel bir token sahipleriyle sınırlayan bir erişim denetimi ve kaynak güvenliği teknolojisidir. Özel içerik ve hizmetlere erişimi kısıtlamak için blokzinciri ağlarının dağıtılmış defterindeki kayıtların değişmezliği ile misli ve misli olmayan kriptografik coin’lerin (NFT’ler) benzersizliğini kullanır. Bu token, içerik erişimini kapatmak için kriptografik token’ların benzersizliğinin kullanıldığı normal kripto para birimleri veya NFT’ler olabilir.

Token gating kaynaklara erişmek için, kişinin gerekli dijital varlığa sahip olduğundan emin olmak için cüzdanını tarayan bir varlık doğrulama aşamasından geçmesi gerekir. Kullanıcıların blokzincir cüzdanlarını platforma bağlamaları ve cüzdan verilerini okumak için erişim izni vermeleri gerekir. Daha sonra, cüzdan varlıklarını taramak ve kullanıcının gerekli tanımlayıcıya sahip token veya NFT’lere sahip olup olmadığını doğrulamak için bir kimlik doğrulama sistemine bağlanırlar. Ayrıca, bir katmanlama sistemi mevcutsa, her kullanıcının sahip olduğu token sayısını da belirleyebilir.

NFT token geçidi, takas edilebilir coin’ler (ERC-20 gibi) kullanan token geçitleme sistemlerinden daha popülerdir. Bunun nedeni, NFT token geçiş sistemleri belirli niteliklere sahip NFT sahiplerine erişimi sınırlayabildiğinden, NFT’lerin daha uzmanlaşmış ve özelleştirilebilir olmasıdır. Bu durumda, aynı koleksiyondan olsalar bile, NFT’leri söz konusu özniteliğe sahip olmayan kullanıcılar için kısıtlamalar geçerli olabilir.

Token geçidi, NFT’leri ve kripto para birimlerini taşınabilir üyelik biletlerine, parolalara, kuponlara ve kimlik doğrulama kodlarına dönüştürme potansiyeline sahiptir. Potansiyelinin bir başka kanıtı olarak, Spotify, Discord, Shopify gibi yerleşik ana akım markalar ve hatta VeeCon gibi gerçek dünya etkinlikleri, bir topluluk yönetimi ve pazarlama aracı olarak platformlarına token-gating’i entegre eder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner