Yükleniyor...

Toncoin (TON) Nedir?

Toncoin açık ağ genelinde kullanılan bir kripto para birimi ve doğrudan Telegram platformu üzerinden ödemeleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir projedir.

Toncoin

Toncoin açık ağ genelinde kullanılan bir kripto para birimi ve doğrudan Telegram platformu üzerinden ödemeleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir projedir. TON herkesin kripto paralarla etkileşime girebileceği uygun bir yol sağlamayı amaçlar.

Toncoin Nedir?

Toncoin (TON), son beş yılda çok ilgi gören ve spekülatif yatırım alan açık kaynaklı bir ağdır. Yenilikçi parçalama sistemi, Ethereum’dan (ETH) çok daha hızlı saniye başına işlem (TPS) oranıyla ağı hızlandırır . Toncoin bugün kriptoda büyük bir isim olsa da kökenleri şaşırtıcı. Zira ağ, ilk iki yılında farklı bir adla faaliyet gösterdi.

TON, şifreli mesajlaşma şirketi Telegram’daki geliştiriciler tarafından 2018 yılında geliştirilen bir Katman 1 blokzinciridir. Blokzincir başlangıçta Gram olarak adlandırıldı ve 2020’de hızlı bir büyüme gördü. Gram’a daha fazla dikkat çekildikçe, sonunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ağın rüzgarını yakaladı ve Gram’ın bir menkul kıymet olduğuna karar verdi. Bu karara cevaben Telegram CEO’su Pavel Durov, blokzincirinden ayrıldı ve onu bağımsız bir kripto meraklıları grubuna devretti. Ağın adı “Açık Ağ” olarak değiştirildi. Günümüzde TON vakfı tarafından geliştirilen TON, piyasa değerine göre en iyi 25 kripto para birimi arasındadır ve bir dizi farklı kullanım durumuna sahiptir.

toncoin 1

Toncoin Kurucusu Kimdir?

Toncoin ilk olarak Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından Gram olarak kuruldu. Telegram ekibi, 2020 yılına kadar Gram ağının geliştirilmesinden sorumluydu. Gram’ın amacı, merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) oluşturulabileceği bir ağ olmaktı. Başından beri proje açık kaynak kodluydu. Telegram ekibi, orijinal ürünün yaratılmasındaki ağır işlerin çoğunu üstlendi.

Telegram, bir blokzinciri ve kripto para birimi geliştirmek için garip bir şirket gibi görünse de, aslında oldukça mantıklıdır. Telegram, mesajlaşma uygulamasının güvenliğini sağlamak için kripto para birimleri ile benzer teknolojileri kullanır. Telegram, kullanıcıları bilgisayar korsanlarından korumak ve daha yüksek düzeyde gizlilik sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanır. Hükümetler bile Telegram’daki mesajları okuyamaz. Bu ahlak, kripto ile tam olarak aynı çizgidedir.

TON Nereden ve Nasıl Alınır?

TON satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin yer aldığı borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalısınız. Hesap oluşturup giriş yaptıktan sonra cüzdanınıza bakiye yüklemeniz gerekir. Kredi, banka kartı veya banka havalesi ile bakiye yükleyebilirsiniz. Sonrasında istenilen miktarda TON satın alabilirsiniz. Satın alınan coin’leri soğuk veya sıcak cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

TON güncel fiyatı şu şekildedir:

the-open-network

Toncoin (TON)

6.30 $

TON Hangi Borsalarda?

Toncoin satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • KuCoin
 • Bitfinex
 • Uniswap v3 (Ethereum)
 • Huobi
 • OKX
 • Bybit
 • Gate.io
 • Poloniex
 • MEXC
 • CoinEx
 • LBank
 • DigiFinex

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner