Yükleniyor...

Tron Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda TRX Satın Alma Rehberi

Bu rehberimizde en büyük onuncu altcoin olan Tron coin nasıl alınır, nereden alınır gibi sorulara cevap veriyoruz.

Tron Nasıl Satın Alınır

Bu rehberimizde en büyük onuncu altcoin olan Tron coin nasıl alınır, nereden alınır gibi sorulara cevap veriyoruz. Şimdi gelin 4 adımda Türk Lirası ile Tron coin nasıl alınır daha yakından bakalım.

Tron Nedir?

Kendini merkeziyetsiz yeni nesil eğlence eğlence platformu olarak tanımlayan TRON, kullanıcılarının içeriklerini dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insan ile dilediği şekilde paylaşabilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Platform tüm operasyonlarını yönetebilmek ve kayıtları tutabilmek için Blockchain (blokzincir) teknolojisini kullanmaktadır. Platform üzerinden Ethereum platformunda olduğu gibi platform token’ları üretebilmek mümkündür. Öte yandan kendisini Ethereum ile karşılaştıran TRON, en büyük dağıtık bilgisayar ağı olan Ethereum’un saniyede ancak 25 işlem gerçekleştirirken, kendisinin 2000 işlem gerçekleştirebildiğinin altını çizmektedir. TRON platformunun coin’inin ismi, başka bir deyişle TRON coin’in ismi TRONIX’dir ve kısaltması TRX’dir.

TRX eğlence sektörüne hedef olma amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına her yönden sınırsız paylaşım yaptırmayı amaçlamıştır. Asıl amaç kişilerin TRON sisteminin alt yapısını kullanarak ürettikleri eğlence içeriklerini sanal ortam üzerinden TRX karşılığında satışa sunması ve bu içeriklerin TRX ödenerek satın alınmasıdır. Peki bu TRON bu amacını gerçekleştirirse ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir? Burada TRON’un asıl amacı bir uygulama marketi oluşturmak ve Steam, Apple Store ve Google Play gibi oluşumlara rakip olmak. TRON bunu yaparken hem aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri azaltıyor hem de kullanıcının fazla para harcamasının önüne geçiyor.

Tron Nedir“” başlıklı rehberimizden Tron’la ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tron Coin Nasıl Alınır?

1 Tron (TRX) Kaç TL?

Öncelikle yatırım veya trade amaçlı satın almak istediğiniz Tron’un (TRX) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle (fiyat verileri anlık olarak güncellenmektedir. Borsalara göre farklılık gösterebilir) 1 Tron (TRX) 3.62 TL TL’ye ve 0.112187 $ dolara karşılık gelmektedir.

Türk Lirası ile Tron Coin Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile Tron satın alabileceğiniz birçok platform, kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar arasında öne çıkanı ise Paribu’dur.

Bu rehberde anlatımımızı hacim bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu üzerinden yapacağız. Paribu, kurulduğu günden bu yana kullanıcılarına en güvenli bir şekilde alım-satım imkanı sunan bir platform olması bakımından rakiplerinden bir adım öndedir.

Borsaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Borsaya Kayıt Olma

Borsadan TRX satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2 Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık TRX satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

Paribu Turk Lirasi yatirma

4 TRX Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık TRX satın alım işlemine başlayabiliriz. TRX satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Piyasalar Üzerinden TRX Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Piyasalar TRX Al

 • Piyasalar üzerinden TRX alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel TRX fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel TRX fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden TRX Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay TRX Al

 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz TRX miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner