Yükleniyor...

Kripto Para Birimi Tron (TRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Tron nedir, Tron ne işe yarar, kripto para birimi TRX nedir, TRX nasıl satın alınır, Tron'a yatırım yapılır mı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

TRX Tron Nedir

Bu yazımızda Tron nedir, Tron ne işe yarar, kripto para birimi TRX nedir, TRX nasıl satın alınır, Tron‘a yatırım yapılır mı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Tron (TRX) Nedir?

Birçok kripto para gibi merkeziyetsiz yapıda olan TRON, Singapur menşeili bir kripto para birimidir. Temeli Blockchain teknolojisine dayanan TRON eğlence sektörüne yönelik olarak kurgulanmıştır ve insanların istediği içerikleri dilediği insanlarla dilediği şekliyle paylaşmasını amaçlamaktadır. Eğer TRON hedeflediği bu amacı uygulamaya geçirebilirse dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı TRON kullanarak içerik üretebilir, depolayabilir ve paylaşabilir. Kontrolü tamamen kullanıcılarına vermeyi amaçlayan TRON’un para birimine TRONIX (TRX) denir.

Tron’un Amacı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere TRON’un hedef aldığı sektör eğlence sektörüdür. TRX eğlence sektörüne hedef alma amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına her yönden sınırsız paylaşım yaptırmayı amaçlamıştır. Asıl amaç kişilerin TRON sisteminin altyapısını kullanarak ürettikleri içerikleri sanal ortam üzerinden TRX karşılığında satışa sunması ve bu içeriklerin TRX ödenerek satın alınmasıdır. Peki bu TRON bu amacını gerçekleştirirse ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir? Burada TRON’un asıl amacı bir uygulama marketi oluşturmak ve Steam, Apple Store ve Google Play gibi oluşumlara rakip olmak. TRON bunu yaparken hem aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri azaltıyor hem de kullanıcının fazla para harcamasının önüne geçiyor.

TRON platformunu basit bir örnekle açıklayacak olursak: YouTube’da bir içerik üreticisi olduğunuzu farz edelim. Reklam geliri elde edebilmek için minimum 10 dakikalık videolar çıkartıyor ve bu 10 dakikalık videoları çekmek ve montajını yapabilmek için saatlerinizi ve hatta günlerinizi harcıyorsunuz. Peki siz 10 dakikalık bir videodan reklam gelirini alırken YouTube ne yapıyor? yüzde 30-40’lara varan oranlarda gelirinize ortak oluyor. Bir bakıma YouTube, Spotify, Facebook gibi platformlar aslında içerik üreticileri için bir komisyoner konumunda. Ve hatta bu platformlar içeriklerinize sansür getirme hakkına da sahipler.

tron nedir

Bu noktada blokzincirden güç alarak öne çıkan TRON platformunun temel amacı, dünya çapında ücretsiz eğlence içeriği ekosistemi yaratmak. Aracıları ortadan kaldıran platform, tüm geliri içerik üreticisine vermeyi planlıyor. Burayı daha açık hale getirecek olursak; TRON ağının bir kullanıcısının tıpkı YouTube için yaptığı gibi 10 dakikalık bir video ürettiğini düşünelim. İçerik üreticisi bu videoyu TRON Blockchain’inine yükleyebilir ve izlenme, beğenme veya beğenilmemesine göre gelir elde eder. TRON, içerik üreticisinin gelirinden herhangi bir kesinti yapmaz. Platform bir videonun başarılı olup olmadığını belirlemeyi ise tümüyle TRON topluluğuna bırakıyor. Bu sayede merkezi kontrol ve sansür ortadan kaldırılıyor ve kötü amaçlı içerikler elimine edilmiş oluyor.

TRON’un Arkasında Kim Var? TRON Kimin?

TRON platformunun yönetimi Singapur merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan TRON Vakfı’nın elinde. Vakıfın edindiği misyon ise TRON ağının şeffaflık, adalet ve açıklık ilkelerine dayanarak çalışmasını sağlamak. Vakfın denetimi ise Singapur Şirketler Hukuku ve Muhasebe ve Düzenleme Kurumu’nda. TRON Vakfı’nın ekibinin başında ise Justin Sun yer almaktadır. Sun, TRON Vakfı’nın hem CEO’su ve hem de kurucusudur.

Tron’un Kullanıcılarına Sağladığı Güvenlik

Temeli Blockchain teknolojisine dayanan TRON platformu kullanıcılarına sonsuz veri güvenliği garantisi vermektedir. Blockchain teknolojisinin takip edilemez ve sansürlenemez özelliğinin kendi bünyesine katmayı başaran TRON bu özelliğiyle daha fazla tercih edilmeyi umuyor. Peki TRON’un sağladığı bu içerik güvenliğinin şu tarz artıları var;

  • İnternet üzerinden içerik paylaşıp para kazanmaya çalışan kullanıcılar için içeriğin çalınmaması son derece önemlidir. TRON bünyesinde içerik üretecek kullanıcılara bu güvenliği sonuna kadar sağlamayı amaçlıyor.
  • TRON bünyesinde üretilen her içeriğin alım satımı yine TRON tarafından koruma altına alınıyor. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı dolandırılma riskine karşı kendini garanti altına alıyor.

TRX Nasıl Çalışır?

Tron Üzerinden İçerik Oluşturma:  Sistemde bulunan kullanıcılar içerik üreterek dijital para kazanır ve sistem bu şekilde döner.

Altyapı: Kapsamlı bir altyapıya sahip olan TRON kendi bünyesinde yapılan ticaretin yanı sıra sosyal etkileşimi ve oyun oynanmasını amaçlıyor.

Özgürce Veri Yayınlama: İnterner kullanıcılarının en çok dert yakındığı konular arasında veri özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Sistemdeki bu açığı da değerlendirmek isteyen TRON kullanıcılarına istediği içeriği özgürce paylaşma imkanı vermeyi amaçlıyor.

TRON Kullanıcıların Ulaştırma Araçları ICO’lar:TRON üretilen her içeriğin, hızlı bir şekilde iletilmesi için tasarladığı ve ICO adı verdiği teknolojiyi kullanarak veri aktarımını hızlandırmak istiyor. Böylece hem alıcının hem de satıcının memnuniyetini kazanmayı amaçlıyor.

Tron Madenciliği

Madencileri son zamanlarda yöneldiği bir kripto para birimi TRX kazımı da Blockchain alt yapısını kullanan diğer coinler gibi aynıdır. Buna göre TRON coin kazımı yapan kullanıcılar yapılan her işlemi kayıt altına almaları karşılığında TRON coin kazanırlar

TRX Fiyatı

Şu anda 1 TRON 4.41 TL TL‘dir. Ayrıca 1 TRON 0.133529 $ dolardır. 1 TRON karşılığında 4.41 TL Türk Lirası veya 0.133529 $ dolar alınabilmektedir. TRON fiyatı son 24 saatte -3.35% değişim ile şu anda 4.41 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki TRON hacmi 533,320,406 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 11,631,722,146 $ dolardır.

TRX Fiyat Hesaplayıcı

TRX Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

TRX Nereden ve Nasıl Alınır?

Oldukça popüler bir kripto para birimi olan TRX, birçok büyük yerli-yabancı kripto para borsasında listelenmektedir. TRX’i Paribu gibi dev yerli kripto para borsalarının yanı sıra, OKEX gibi yabancı kripto para borsalarından da alabilirsiniz. TRX aldıktan sonra al-sat yapmayacaksanız coin’lerinizi güvenlik için borsada tutmak yerine oluşturacağınız bir cüzdandan saklamanızda fayda olacağının altını çizelim. Detaylı TRX satın alma rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

TRX’lerimi Nerede Saklayabilirim?

Tron nedir sorusuyla beraber TRX’lerin nerede saklanacağı da merak edilmektedir. Bir borsadan satın aldığınız TRX’lerinizi güvenliğiniz için bir cüzdanda saklamanızda fayda var. Kripto para piyasasında önemli bir detay vardır. O da herhangi bir coin’e benim diyebilmeniz için kendi pricate key’inize sahip olmanızdır. TRON topluluğu tarafından geliştirilmiş TRX cüzdanlarını TRON’un resmi web sitesi üzerinden işlerim sisteminize göre indirebilir ve kullanabilirsiniz. TRX cüzdanları Android, Web, Chrome, iOS ve Masaüstü olmak üzere kullanıcıların tam ihtiyacını karşılayacak şekilde birçok platform için sunulmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner