Anasayfa Nedir? Kripto Para Birimi Tron (TRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para Birimi Tron (TRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Tron nedir, kripto para birimi TRX nedir, TRX nasıl satın alınır, Tron‘a yatırım yapılır mı gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Tron Nedir?

Birçok coin gibi merkeziyetsiz yapısı olan TRON, Singapur menşeili bir kripto paradır. Temeli Blockchain teknolojisine dayanan TRON eğlence sektörüne yönelik olarak kurulmuş ve insanların istediği içerikleri dilediği insanlarla dilediği haliyle paylaşmasını amaçlamaktadır. Eğer TRON hedeflediği bu amacı uygulamaya geçirebilirse dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı TRON kullanarak içerik üretebilir, depolayabilir ve paylaşabilir. Kontrolü tamamen kullanıcılarına vermeyi amaçlayan TRON’un para birimine TRONIX(TRX) denir.

Tron’un Amacı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere TRON’un hedef aldığı sektör eğlence sektörüdür. TRX eğlence sektörüne hedef olma amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına her yönden sınırsız paylaşım yaptırmayı amaçlamıştır. Asıl amaç kişilerin TRON sisteminin alt yapısını kullanarak ürettikleri eğlence içeriklerini sanal ortam üzerinden TRX karşılığında satışa sunması ve bu içeriklerin TRX ödenerek satın alınmasıdır. Peki bu TRON bu amacını gerçekleştirirse ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir? Burada TRON’un asıl amacı bir uygulama marketi oluşturmak ve Steam, Apple Store ve Google Play gibi oluşumlara rakip olmak. TRON bunu yaparken hem aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri azaltıyor hem de kullanıcının fazla para harcamasının önüne geçiyor.

Tron’un Kullanıcılarına Sağladığı Güvenlik

Temeli Blockchain teknolojisine dayanan TRON kullanıcılarına sonsuz veri güvenliği garantisi vermektedir. Blockchain teknolojisinin takip edilemez ve el konulamaz özelliğinin kendi bünyesine katmayı başaran TRON bu özelliğiyle daha fazla tercih edilmeyi umuyor. Peki TRON’un sağladığı bu içerik güvenliğinin şu tarz artıları var;

  • İnternet üzerinden içerik paylaşıp para kazanmaya çalışan kullanıcılar için içeriğin çalınmaması son derece önemlidir. TRON bünyesinde içerik üretecek kullanıcılara bu güvenliği sonuna kadar sağlamayı amaçlıyor.
  • TRON bünyesinde üretilen her içeriğin alım satımı yine TRON tarafından koruma altına alınıyor. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı dolandırılma riskine karşı kendini garanti altına alıyor.

Tron’un Çalışma Prensibi

Tron Üzerinden İçerik Oluşturma:  Sistemde bulunan kullanıcılar içerik üreterek dijital para kazanır ve sistem bu şekilde döner.

Altyapı: Kapsamlı bir altyapıya sahip olan TRON kendi bünyesinde yapılan ticaretin yanı sıra sosyal etkileşimi ve oyun oynanmasını amaçlıyor.

Özgürce Veri Yayınlama: İnterner kullanıcılarının en çok dert yakındığı konular arasında veri özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Sistemdeki bu açığı da değerlendirmek isteyen TRON kullanıcılarına istediği içeriği özgürce paylaşma imkanı vermeyi amaçlıyor.

TRON Kullanıcıların Ulaştırma Araçları ICO’lar:TRON üretilen her içeriğin, hızlı bir şekilde iletilmesi için tasarladığı ve ICO adı verdiği teknolojiyi kullanarak veri aktarımını hızlandırmak istiyor. Böylece hem alıcının hem de satıcının memnuniyetini kazanmayı amaçlıyor.

Tron Madenciliği

Madencileri son zamanlarda yöneldiği bir kripto para birimi TRX kazımı da Blockchain alt yapısını kullanan diğer coinler gibi aynıdır. Buna göre TRON coin kazımı yapan kullanıcılar yapılan her işlemi kayıt altına almaları karşılığında TRON coin kazanırlar

Tron Nasıl Alınır?

Altcoinler moda olmasından uzun zaman önce 2014’te kurulan TRON coin Türk alım satım sitelerinde henüz bulunmamaktadır. Ancak eski bir coin olması sebebiyle bir çok yabanca alım satım sitesinde bulunmaktadır. Bu siteler arasında, Okex, Binance, Hitbtc, Bit-Z, Sistemkoin, Bittrex, Bitfinex gibi alım satım siteleri bulunmaktadır.

TRON’u Hitbtc sitesinden satın almak isterseniz Ethereum’unuzun veya Bitcoin’inizin olması gerekmektedir. Bu sebeple öncelikle Türk sitesinden satın aldığımız Ripple’ı Hitbtc aktarıp ve daha sonra bu Ripple’la Bitcoin veya Ethereum alıp, daha sonrasında aldığımız Bitcoin veya Ethereum’la TRX alabiliriz. Aldığınız TRX’leri ister Hitbtc sitesinde ister güvendiğiniz herhangi bir sanal cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

Tron’un En Düşük ve En Yüksek Değerleri

2014 yılında piyasaya sürülen TRON için 2017 yılının sonları son derece hareketli ve bir o kadar da heyecan verici geçmiştir. 1 Ekim de 0,0018 dolar seviyesini gören TRX 7 Aralık’tan itibaren piyasaya ayak uydurarak büyük bir yükselişe geçmiş ve kendi rekorunu kırarak 0,25 dolar seviyesine kadar çıkmıştır.

Tron’a Yatırım Yapılır mı?

Bulunduğumuz aylar içerisinde coin piyasası 2017 yılının sonunu mumla aratıyor. Öyle ki geçtiğimiz sene 17 bin dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin şu anda 4 bin dolar seviyesinde işlem görmekte. Hal böyle olunca piyasadaki herhangi bir altcoine kısa vadeli yatırım yapmak büyük bir kumar haline geliyor. Nitekim TRON içinde bu durum geçerli. Bu sebeple TRX için şu aşamada 1 haftalık ya da 2 haftalık yatırımlar yapmak mantıksız hale geliyor. Eğer TRON’un eğlence sektöründe tekel olma planına sizde inanıyorsanız 2 ya da 3 senelik yatırımlar yapmanız daha akılcı bir hale geliyor.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları