Yükleniyor...

Bitcoin SV Nedir?

Bitcoin SV, BTC blokzincir ağının iyileştirilmiş ve daha ölçeklenebilir hale getirilmiş yeni bir versiyonudur.

Bitcoin SV Nedir ve BSV Nedir

Bitcoin SV, BTC blokzincir ağının iyileştirilmiş ve daha ölçeklenebilir hale getirilmiş yeni bir versiyonudur. Başlangıçta 128MB varsayılan blok boyutuyla tasarlanan BSV protokolü, Temmuz 2019’da Quasar Protokolü Yükseltmesinden geçerek blok boyutunu 2GB’a çıkarmıştır.

Bitcoin SV Nedir?

Açılımı “Bitcoin Satoshi Vizyonu” olan Bitcoin SV veya BSV, ölçeklenebilirliği artırılmış BTC blokzincir protokolünü temsil eder. BSV, iki ana faktör nedeniyle 15 Kasım 2018’de gerçekleşen Bitcoin Cash hard fork’undan ortaya çıkmıştır.

BSV, Bitcoin SV blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Bu kripto para birimi , blok boyutundaki önemli artışın yanı sıra, orijinal Bitcoin tanıtım belgesindeki BTC’nin ilk kurallarına göre çalışır . Bitcoin SV, iki ana faktör nedeniyle 15 Kasım 2018’de gerçekleşen Bitcoin Cash hard fork’undan ortaya çıktı:

  1. Bitcoin Cash’in uyguladığı ölçeklenebilirlik özelliklerinin, Bitcoin’in devam eden gereksinimlerini karşılayacak kadar önemli olmadığı inancı
  2. Bitcoin protokolünün 0.1 sürümünde temsil edilen orijinal Bitcoin tasarımına geri dönme arzusu

Başlangıçta 128MB varsayılan blok boyutuyla tasarlanan Bitcoin SV protokolü, Temmuz 2019’da Quasar Protokolü Yükseltmesinden geçerek blok boyutunu 2GB’a çıkardı (Bitcoin’in orijinal 1MB blok boyutunun aksine 2.000MB). Tasarım gereği protokol, ağın mutabakat mekanizması tarafından belirlenen ayarlanabilir bir blok boyutuna izin verir. Madenciler ayrıca hangi boyutta blok kazmak istediklerini seçebilirler. Bitcoin SV’nin yapısının tek seferde daha fazla işlemin işlenmesine yardımcı olması ve daha fazla işlem ücreti oluşturması amaçlanmıştır – madencileri blok ödülleri durduktan çok sonra bile yeni blokları çıkarmaya devam etmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir artış.

Pek çok blokzinciriyle, madenciler yeni blokları madencilik yaparak ve blokzincirine ekleyerek blok ödülleri kazanırlar. Blok ödülleri, madencilerin kaynaklarını ve işlem gücünü madenciliğe tahsis etmelerini sağlayan bir finansal teşvik mekanizması görevi görür. Zaman geçtikçe (örneğin, BTC için yaklaşık her dört yılda bir), yarılanma olarak bilinen bir süreçte blok ödülleri kademeli olarak yüzde 50’lik artışlarla azaltılır. Madencilerin hangi boyutta blok kazmak istediklerini seçme yeteneği, halving nedeniyle blok ödülleri azalmaya devam ettiğinden, potansiyel olarak çekici bir özelliktir. Daha büyük bloklar, blok başına daha fazla işlem anlamına gelir, bu nedenle madenciler işlem ücretlerinde daha fazla kazanır ve böylece azalan blok ödüllerini dengeler.

bitcoin sv

BSV, ana ağında (Temmuz 2020 itibarıyla) saniyede 2 bin 800 işlemlik en yüksek kapasiteyle saniyede ortalama 300 işlem gerçekleştirdiğini bildiriyor. Ekip ayrıca, sınırsız blok boyutu nedeniyle Gigabit Testnet’in (GBTN) saniyede 5 bin 500’e kadar işlemi işleyebileceğini iddia ediyor. Örneğin, Mayıs 2020’de Bitcoin SV odaklı kurumsal blockchain hizmet sağlayıcısı TAAL, BSV ana ağında 1,3 milyon BSV işlemi içeren 369 MB’lık bir blok işledi. Bitcoin SV’nin 2GB limitinden hâlâ çok çekingen olsa da, bu dönüm noktası, BTC veya BCH’nin işleme kapasitesinin çok ötesinde işlem hızlarını temsil ediyor.

BTC SV, potansiyel yatırımcıların ve kurumsal boyuttaki uygulamaların aradığı türde bir istikrar sağlamak için sabit bir protokol yapısına sahip olmayı amaçlamaktadır. BSV protokolü, ana akım güveni ve nihayetinde küresel kurumsal benimsemeyi sağlamak için yüksek oranda ölçeklenebilir ve düzenleme dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu övgüye değer hedeflere rağmen, projenin uzun vadeli uygulanabilirliğini koruyup koruyamayacağını göreceğiz. Birincisi, büyük bloklar daha hızlıdır, ancak artan bellek gereksinimleri nedeniyle daha az sayıda tam düğüm tüm blok zinciri geçmişini depolayabildiği için ademi merkeziyetçilikten ödün verirler. Başka bir deyişle, küçük bloklar daha yavaştır, ancak daha fazla düğümün ağa katılabilmesi ve bakımını yapabilmesi nedeniyle merkezi olmayan ve güvenliğin temel avantajlarını korur. Hız ve ademi merkeziyetçilik temelde bir yelpazede mevcuttur.

BTC SV Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin Cash’in yerini geri almak için başlayan savaşta Bitcoin ABC ve BSV’nin karşılıklı satış tehditleri ve madencilik için harcadıkları yüklü miktarlar, piyasanın gerilemesine sebep olmakla birlikte BSV’nin de aradan sıyrılmasına sebep oldu. Bu madencilik savaşı içerisinde yer almamayı seçen BTC SV, Bitcoin ABC ile arasında ortaya çıkan piyasa rekabetinde kazanana piyasanın karar vermesi yoluna giderek bu savaştan çekildi.

Bitcoin SV Madenciliği

Bitcoin Cash’in Blockchain alt yapısının ikiye bölünmesiyle ortaya çıkan Bitcoin SV’nin madenciliği de Blockchain teknolojisiyle yapılmaktadır. Tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinler gibi olan Bitcoin SV madenciliği Coin Geek şirketi tarafından çok yoğun olarak yapılmak da. Arkasında Coin Geek gibi bir şirketi bulunduran BV’nin madencilik işlemlerinin her geçen gün daha da artarak devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca Bitcoin gibi, her 4 senede bir alınan ödüllerde yarılanma gerçekleşir ve son Bitcoin SV, 2140 yılında çıkarılması bekleniyor.

Neden Bitcoin Düşerken BSV Artıyor?

Son 1 ay içerisinde düşüş trendinde olan bir kripto para piyasasıyla karşı karşıyayız. Bu düşüş trendi de bütün altcoinlerde düşüş meydana gelmesine sebep olmaktadır. Ancak geçtiğimiz ay içerisinde bu düşüş trendine direnç gösteren ve düşüşün aksine önemli bir yükseliş gösteren Bitcoin SV diğer altcoinlerden sıyrılmış durumda. Kripto para borsası uzmanları bu yükselişi Bitcoin SV’nin piyasaya yeni girmesine ve fazlasıyla destek almasına bağlıyor.

bitcoin sv 1
abstract futuristic technology background of Bitcoin SV (BSV) Price graph Chart coin digital cryptocurrency

Bitcoin SV’ye Yatırım Yapılır mı?

Kendisini gerçek Bitcoin olarak tanıtan Bitcoin SV, Bitcoin ABC ile olan savaşından her ne kadar zararlı çıksa da sonrasında kaderini piyasanın eline bırakmasıyla müthiş bir yükseliş göstererek piyasanın altını üstüne getirdi diyebiliriz. Bu yükselişiyle birlikte diğer altcoinleri ve hatta Bitcoin’ide etkileyen BSV, yeni Bitcoin olma noktasında piyasayı yönlendirici bir rol almış olması gerçekten de Bitcoin’in yerini alabilecek olduğunu göstermektedir.  Bitcoin SV’nin öne sürdüğü varsayımlar ve piyasalarda yol açtığı etki her ne kadar yatırımcıların gözünü korkutmuş olsa da bu Bitcoin SV’ nin yatırım yapılmayacak bir para olduğunu göstermemektedir. Kısa vadede önemli değişiklikler gösterebilecek Bitcoin SV, özellikle şu dönemlerde kısa vadede kazanç sağlayabilecek bir yatırım aracı olabilir.

BSV’nin En Düşük ve En Yüksek Değerleri

88 dolar seviyesiyle piyasaya giren Bitcoin SV ufak tefek dalgalanmaların ardından nadir görülen bir yükseliş trendine ulaşmış ve 15 gün içerisinde 232 dolara kadar yükselmiştir. 1 ay sonrasında yine aynı şekilde bu sefer ters yönlü olarak düşüşe geçen Bitcoin SV 37 dolar seviyesini gördükten sonra yine yükselişle 110 dolar seviyesine kadar çıkmıştır. Bir süredir 300 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin SV, tüm zamanların en yüksek seviyesini 441 dolarla görmüştür.

Bitcoin SV Nasıl Alınır?

BSV, Coinmarketcap, Binance, Huobi Global, Bitfinex gibi borsalardan satın alınabilir. Bitcoin SV alabilmek için ilk olarak BTC SV alım satımına izin veren borsalardan birinde hesap açmanız gerekir. Ardından hesabınızı açtıktan sonra borsaların doğrulama işlemlerini tamamlamanız gerekir. Doğrulama işlemleri tamamlandıktan sonra ise kolayca alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Alım satım işlemleri için BSV/USDT, BSV/KRW, BSV/BTC, BSV/USD, BSV/HUSD, BSV/ETH, BSC/EUR ve daha pek çok işlem çiftinden alım satım yapabilirsiniz.

Bitcoin SV Ağında Oy Verme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin SV ağı, iş ispatı kullanan diğer ağlar gibi oy verme işlemlerini hesaplama gücü olarak işlem görür. Yani, oy verme işlemleri, cihazlardaki hesaplama gücüne bağlıdır.

Bitcoin SV Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çatallaşma ne zaman oluştu?

Bitcoin SV çatallaşması, 556.766’ncı blokta 15 kasım 2018’de gerçekleşti.

Bitcoin SV ne anlama geliyor?

Bitcoin SV, ticari işlemler ve bağışlar için kullanılabilir. Sadece itibari para olarak kullanılmayan Bitcoin SV, devletler ve bankalar tarafından engelleme olmadan ticaret ve bağış gerçekleştirebilirsiniz.

Neden BSV’nin değeri var?

BTC SV, anonim, merkezsiz, geri çevrilememesi ve değerini kaybetmemesi birçok alanda değerlenmesini sağladı. Ayrıca işlemlerin dakikalar içinde dünyanın herhangi bir adrese ele geçirilmeden yollanabilir.

Bitcoin SV ölçeklenebilir mi?

Bir Bitcoin SV bloğu 128 MB’a çıktığı için, kolaylıkla ölçeklenebilir. Ama bunun sonucu olarak ağ çok daha büyük oldu ve veri paylaşımı ve yüklemesi daha da zor hale geldi.

BSV vergilendirilebilir mi?

Bitcoin SV normalde vergilendirilemez. Ama eğer Bitcoin SV’lerinizi merkezi borsalarda tutarsanız vergilendirme olasılığı vardır. Özellikle devletlerin merkezi borsalara kullanıcılarının vergi bilgilerini vermeleri istendiği zaman, ülkede işlem yapabilmek için kayıtları vermek zorunda kalabilirler.

BSV işlemleri yapmak için kişi doğrulama yapmak gerekir mi?

Birçok merkezi borsa, devletlerin baskısı yüzünden doğrulama işlemi yapar. Ama doğrulama işlemlerine merkezsiz borsalar da katılmıştır. O yüzden çoğu borsa sizin kimliğinizin doğrulamanızı isterken, sadece birkaç borsa böyle bir işlemi alım satım için tabi tutmaz.

BSV kurucusu kimdir?

Bitcoin SV, Craig Wright ve Calvin Ayre tarafından bulundu.

BTC SV Ne İşe Yarar?

BTC SV, paranızın değerini koruması ve işlemlerde hızlı ve düşük ücret ödemenizi sağlar. Ayrıca 21 milyon arz sınırı ile beraber değerinizin tamamen korunmasına olanak tanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner