Yükleniyor...

Trustless Nedir?

Güven, özellikle para içeren herhangi bir işlem için hayati önem taşır.

Trustless

Güven, özellikle para içeren herhangi bir işlem için hayati önem taşır. Güven olmadan para hareket edemez. Ne de var olabilir. 

Şu anda, merkezi sistemlerle, bir işlemdeki katılımcıların, işlemlerin başarılı olması için birbirlerine veya üçüncü bir tarafa güvenmesi gerekir. Merkezi olmayan bir sistem olan blockchain ile işler farklı bir yol izliyor. Devrim niteliğindeki teknoloji, Trustless bir sistem sunar.

Bu yeni teknolojinin çalışması için katılımcıların birbirlerini tanımaları veya güvenmeleri gerekmez. Ayrıca üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymaz. Sistemin her şeyi kontrol eden tek bir otoritesi yoktur. Konsensüs, sistemin güveni ile sağlanır.

Ana akım medyada Trustless’ın kullanıldığı iki olay:

“Neden “Trustless” kripto para borsalarına ihtiyacımız var?”

( Cointelegraph 18 Ekim 2017)

“Güvenilir ve Trustless: Mübadele işlemi araçlarında güvenin rolü.”

( Hackernoon 14 Mart 2019)

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, yeni dijital para dalgasını güçlendiren blok zinciri teknolojisi ile 2008 yılında güvene dayalı olmayan işlemler kavramını tanıttı.

Blockchain ile Trustless sistemler, insanların işlem yapma şeklini geliştirme veya iyileştirme potansiyeline sahiptir. İnsanlar artık Trustless kurumlara ve üçüncü şahıslara güvenmek zorunda değil.

Trustless Sistemler Nasıl Çalışır?

Sanılanın aksine güvene dayalı olmayan sistemler güveni tamamen ortadan kaldırmaz. Sistemler, belirli davranışları teşvik eden bir ekonomide güveni basitçe dağıtır. Bunun anlamı, tamamen güvenilecek tek bir otoritenin olmadığı, ancak birkaç kişinin olduğudur. Güven, ortadan kaldırılmak yerine en aza indirilir.

Örneğin, şu anda çoğu blok zinciri, işlemleri doğrulamak için bir blok zincirine blok eklemek için iş kanıtı algoritması konsensüsünü kullanır. 

İş ispatı kavramı, madencilerin karmaşık matematiksel problemleri çözmek için rekabet etmelerini ve problemi çözen ilk madencinin ödüllendirilmesini gerektirir. Ödüller, güvenilir olmayan bir sistemde çalışırken iyi davranış için teşviklerdir. 

Merkezileştirilmiş ve Merkezi Olmayan Sistemler

Merkezi sistemler güven gerektiren sistemlerdir. Onlar birçok insanın kullandığı ve bugüne kadar da kullandığı şeylerdir. Hemen hemen tüm finansal sistemler şu anda merkezileştirilmiştir. 

Çoğu insan merkezi sistemlere inanır çünkü zamana direnmişlerdir. Bu, birçok sorunla uğraşmalarına rağmen. Merkezi sistemleri rahatsız eden sorunlardan bazıları, tek bir arıza noktası, sistem saldırıları ve hack’leri içerir. Ayrıca oldukça yavaştırlar ve hatalara eğilimlidirler.

Merkezi olmayan sistemler bazı insanların gözünde hala yeni olabilir, ancak merkezi sistemlerden daha etkili olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Güvensiz bir sistemle, merkezi sistemlerin başına bela olan bazı problemler ortadan kalkar. Örneğin, insanların artık bilgisayar korsanlığı veya sistem saldırıları hakkında endişelenmesine gerek yok.

Ayrıca, güvene dayalı olmayan bir sistem, iş yapma hızını ve verimliliğini artırır. Üçüncü şahıslar olmadan, insanlar doğrudan işlem araçlarına sahiptir. İnsanların ayrıca yüksek işlem ücretleri konusunda endişelenmelerine gerek yok. 

Güvensiz sistemler hala yeni olabilir, ancak merkezi sistemlerin sakatlanmasına neden olan sorunlara en iyi çözüm olduklarını kanıtlamaya devam ettikleri için hızla hızlanıyorlar. Gittikçe daha fazla insan, kuruluş, kurum ve işletme Trustless sistemlere geçiyor ve gelecek parlak görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner